چاق شدن
نتایج محققان دانشگاه کالیفرنیا نشان داد بوی غذایی که می خوریم در چاق شدن و نحوه برخورد بدن با کالری ها نیز نقش مهمی دارد.

بوی غذا موجب چاق شدن می شود

حس بویایی می تواند به لذت بردن از غذا کمک کرده و به طور ناخودآگاه موجب چاقی شود. یافته ها آشکار ساخته است که موش های چاقی که حس بویایی شان را از دست داده بودند با وجود مصرف رژیم غذایی چرب وزن شان کاهش یافت درحالیکه همتایان شان با حس بویایی قوی دو برابر وزن عادی شان چاق شدند. نتایج محققان دانشگاه کالیفرنیا نشان داد بوی غذایی که می خوریم در نحوه برخورد بدن با کالری ها نیز نقش مهمی دارد.
این یافته ها بر ارتباط کلیدی بین سیستم بویایی و مناطق مغزی تنظیم کننده متابولیسم، بخصوص هیپوکامپ، تاکید دارند اگرچه به گفته محققان، همچنان مدارهای نورونی ناشناخته هستند.
سلین ریرا، عضو تیم تحقیق، در این باره می گوید:«مطالعه نشان می دهد اگر ما ورودی سیستم بویایی را دستکاری کنیم می توانیم بر نحوه درک مغز از توازن انرژی و نحوه تنظم توازن انرژی از طریق مغز تغییر ایجاد نماییم.»

 

 چاق شدن

بوی غذا موجب چاقی می شود

 این یافته ها نشان می دهد از دست دادن حس بویایی هم در انسان هایی که غالبا دچار اختلال در خوردن می شوند، نقش کلیدی دارد.
به عبارت دیگر افزایش وزن صرفا حاصل میزان کالری مصرفی نیست، بلکه با نحوه حفظ این کالری در بدن نیز ارتباط دارد. این نتایج راهگشای تولید داروهایی است که از طریق غیرفعال کردن سیستم بویایی، سوخت و ساز بدن را کنترل می کنند.

تاثیر جالب لذت بردن از بوی غذا در چاق شدن

3.419
این مطلب مفید بود ؟136
برگرفته از مهر/ی
وبگردی