نوشیدن شیر
از قدیم مادر و پدرها فرزندانشان را به خوردن شیر تشویق می کنند و به آنها می گویند که شیر قد بلندشان می کند ، ولی آیا این مسئله صحت دارد یا خیر؟

نوشیدن شیرقد را بلندترمی کند؟

نوشیدن شیر قد را بلندتر می کند ؟ اگر برخلاف این باشد تصورهای کودکیمان از بین میرود. شیر مواد مورد نیاز بدن را تامین می کند و در این شکی نیست اما رابطه ی آن با قد بلند شدن چیست؟

چه فاکتورهایی در بلندشدن قد موثر است؟

آیا نوشیدن شیر به بلندشدن قد نوجوانان کمک می کند؟

چه داستانی پشت شعار غذایی مورد علاقه ی پدران و مادران وجود دارد؟ پاسخ این سوالات را در ادامه این بخش از سلامت نمناک خواهید خواند.

شیر قد بلند

رابطه مصرف شیر با قد بلند شدن کودکان و نوجوانان

نوشیدن شیر قد را بلند می کند اما در شرایطی ...

شیر تنها تا وقتی که زیر20 سال هستید به بلند شدن قد کمک میکند و گرنه بعد از گذشت سن بلوغ هیچ گونه تاثیری در افزایش قد نخواهدداشت چون صفحات رشد و بافت های درحال رشد در انتهای استخوان های بلند در کودکان و جوانان بسته و همزمان استخوانها سخت می شود ، این اتفاق زمانی که بین 18 تا 25 سال سن دارید رخ میدهد و نشان میدهد رشد متوقف شده است با این حال اگر کودک ، نوجوان یا در اوایل 20سالگی هستید مصرف مواد مغذی مثل شیرمی تواند تفاوتی را ایجاد کند.

مصرف شیر تاثیر مثبتی در افزایش قد کودکان در مرحله رشد و بلوغ دارد . مطالعاتی که در رابطه با قد دختران صورت گرفته آنها را به قد والدین و مصرف شیر مرتبط می کند همچنین مطالعاتی قبل از بلوغ صورت گرفته که نشان میدهد آنهایی که رژیم شان غنی از کلسیم است در یک دوره 3ساله دو و نیم سانت نسبت به آنهایی که کمتر کلسیم مصرف کرده اند قدشان بلندترشده . قدنتیجه اسکلت و رشد استخوان هاست و مصرف روزانه شیر بطور قابل توجهی به تراکم استخوان، تشکیل استخوان ، سرکوب توده های استخوانی کمک می کند.

شیر قد بلند

تا چه سنی مصرف شیر موجب قد بلند شدن می شود؟

تغذیه دوران کودکی 20 تا 40 درصد قد را تعیین می کند در حالی که تغذیه تنها تعیین کننده نیست بلکه یک عامل کلیدی محسوب می شود ، برخی برآوردها نشان می دهد که به اندازه 20 تا 40 درصد از قد یک فرد توسط عوامل غیر ژنتیکی، که تغذیه یکی از اجزاء مهم آن است تعیین میشود چراکه کودکانی که سوء تغذیه ، کمبود وزن دارند نسبت به کودکان دیگر کوتاه تر هستند از این رو بسیار مهم است تا در زمان کودکی توده استخوانی محکمی برای فرزندانتان بسازید.

هدف در یک رژیم غذایی برای کودکان متعادل کردن پروتئین ، چربی ، کربوهیدرات، ویتامین ها، موادمعدنی و کالری است.

پس چرا مصرف شیر مهم است؟ پاسخ ریشه در ارزش موادغذایی (لبنیات)دارد چرا که شیرحاوی مواد مغذی حیاتی برای رشد استخوانها است . هر چند شیر تنها راه تامین کلسیم نیست و باید از مواد غذایی دیگر حاوی این ماده معدنی بهره گرفت ولی شیر در دسترس ترین و مهم ترین منبع تامین کلسیم است. مواد غذایی دیگر مثل ماست، تخم مرغ، اسفناج، انواع گوشت، و سیب زمینی (شیرین) از دیگر منابع تامین کلسیم است.

شیر قد را بلند می کند ؟برای قد بلند شدن کودک شیر کافیه؟

4.391
این مطلب مفید بود ؟7813
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ز.ن
وبگردی