حقایق جالب در مورد قلب
قلب نزدیک به 100000 بار در روز می زند و خون را به سرتاسر بدن می رساند، با ورزش و تغذیه سالم می توان قلب را در بهترین وضعیت ممکن نگاه داشت.

57 حقیقت در مورد قلب انسان

قلب عضله ای است به اندازه تقریبی یک مشت، که خون را از طریق رگ ها به تمام اندام ها پمپاژ میکند .( حدود 13 سانتی متر طول و 9 سانتیمتر عرض) در محدوده وسط سینه، پشت و کمی به سمت چپ استخوان سینه است. در این متن جالب از بخش سرگرمی نمناک، توضیحات بیشتری درمورد آناتومی، عملکرد و رابطه قلب با سایر اعضای بدن را خواهید خواند.

آناتومی قلب به زبان ساده

1. چهار حفره در قلب وجود دارد. ( هر یک از آن ها 70 میلی لیتر خون را نگه میدارد.) بنابراین حجم کل قلب انسان برابر با تقریبا 280 میلی لیتر میباشد. هر یک از این حفره ها یک دریچه یک طرفه دارند که در خروجی آن ها قرار دارد. این دریچه ها از عقب گشت جریان خون می شوند.

2.قلب را میتوان به دو بخش چپ و راست تقسیم کرد. قسمت راست قلب شامل دهلیز راست و بطن راست و سمت چپ نیز از دهلیز چپ و بطن چپ تشکیل شده اند.

3.خون درون قلب فقط در یک جهت جریان دارد. چهار دریچه ( سه لتی، ریوی، میترال و آئورت) در قلب به چک کردن خون کمک میکند. خون از طریق دهلیز راست وارد بدن می شود و سپس به بطن راست میرود و در آنجا به ریه ها پمپاژ می شود. و بعد از گرفتن اکسیژن از ریه ها ، آن را به دهلیز سمت چپ میبرد.جایی که در نهایت به بدن منتقل می شود. قلب در هر بار طپش 70 میلی لیتر خون را به بدن پمپاژ میکند. ( هر انسان بالغ با وزن 150 تا 180 پوند ، حامل تقریبا 4.7 تا 5.5 لیتر خون است . ( 1.2 تا 1.5 گالن)

4. دیواره قلب دارای سه لایه است. اپیکاردیوم (لایه ی خارجی) ، میوکاردیوم (لایه میانی عضلانی) و اندوکاردیوم( لایه داخلی). عملکرد اپیکاردیوم به جهت حفاظت از دولایه ی دیگر و کمک به تولید مایع پریکاردیال است.

5. دو طرف قلب انسان با یک دیواره از یکدیگر جدا میشوند. که اساسا یک دیواره ی عضلانی است.

6. دریچه ها کوچکتر از بطن ها هستند ، و دیواره های نازک تری دارند. کار بطن ها پمپاژ کردن خون است. بطن سمت راست خون را به ریه ها ارسال میکند درحالیکه وظیفه بطن سمت چپ ، پمپاژ خون به سراسر نقاط بدن است. این واقعیت وجود دارد که بطن چپ قوی تر از همه ی چهار حفره قلب می باشد.

7. سرخرگ اصلی خون را از اندام های فوقانی بدن مثل سر، گردن به قلب حمل میکند.؛ درحالیکه سرخرگ فرعی خون را از اندام های دیگر به قلب می رساند.

8.قلب یک میدان مغناطیسی قوی تولید میکند.

9. وزن قلب هر انسانی کمتر از 0.5 درصد از وزن کلی خودش است.

وزن قلب

10. آیا میدانستید که هر کدام از طپش های قلب هر چهار بطن را پر میکند.

11. قلب در مرکز سیستم انتقال خون وجود دارد. بخشی ضروری در کل سیستم است که زمانی که غیر فعال شود میتواند منجر به مرگ شود. قلب اکسیژن و مواد مغذی ( مرکب از سلول ها و پلاسما ) را به اندام ها، بافت ها و سلول های بدن شما میرساند. خون همچنین نقش مهمی در ازبین بردن دی اکسید کربن و مواد زائد تولید شده توسط این سلول ها دارد.

12. قلب ساخته شده از عضلات کاردینال است که بطور غیرمستقیم کار میکنند. ضربان های قلب به طور خودکار به سیگنال های عصبی مغز پاسخ میدهد.

13. سرخرگ اصلی و سرخرگ فرعی دو تا از بزرگترین رگ های هستند که خون را به قلب منتقل میکنند.

14. قلب خون را با اکسیژن کم دریافت میکند و سپس خون از طریق و سپس خون از میان ریه ها جایی که درآن اکسیژن قرار میگیرد. خون سرشار از اکسیژن دوباره به قلب وارد می شود و سپس به بدن فرستاده می شود.

15. میزان ضربان قلب در بزرگسالان بین 70_72 ضربان درهر دقیقه است. اطلاعات مربوط به ضربان قلب را باتوجه به سن هر فرد بررسی میکنیم.

نوزاد:130 باردردقیقه ؛ 3 ماهه:140 بار دردقیقه ؛6 ماهه:130 باردردقیقه؛ یک ساله:120 باردردقیقه ؛ 2 ساله :115 بار دردقیقه؛ 3 سال :100 باردردقیقه ؛4 سال :100بار دردقیقه ؛ 6 سال :100؛ 8 سال :90 بار؛ 12 سال :85؛ فرد بالغ :60 تا 100.

16. قلب بین ریه ها قرار دارد. ریه سمت چپ معمولا کوچک تر از سمت راست.

عملکرد قلب انسان

17. آیا میدانید ضربان قلب پایدارتر نشان دهنده سطح بالای آمادگی قلبی عروقی است؟ میزان ضربان قلب ورزشکاران میتواند تا 40 ضربه در هر دقیقه باشد.

18. استرس و اضطراب شایع ترین علت برای سرعت ضربان قلب است.

19. ورزشکاران حرفه ای دارای قلب بزرگتری هستند چراکه بدن باید خون بیشتری را پمپاژ کند.

20. قلب سیگنال های عصبی را از عصب واگ. از اعصاب ناشی از تنه سمپاتیک دریافت میکند.

21. آیا میدانستید انقباض شدید بطن چپ فشار خون را ایجاد میکند.

22. انسداد در شریان های عروق کرونر موجب حمله قلبی میشود.

23. یک قلب طبیعی روزانه بیش از 100،000 بار در روز می تپد.

24. اگر تابحال صدای ضربان قلب را شنیده باشید، صدایی شبیه به " لاب-دوب" را شنیده اید. این صدای معمولی یک قلب است. این صدا درواقع به دلیل بسته شدن دریچه در خون ایجاد میشود. عملکرد دریچه ها جلوگیری از برگشت جریان خون است.

25. در هنگام دویدن ، بدن به اکسیژن بیشتری برای فعالیت بیشتر نیاز دارد.

26. قلب یک عضله ی پمپاژ است. ورزش روزانه برای سلامتی قلب شما مفید است.

27. به یاد داشته باشید که ایست قلبی با حمله قلبی متفاوت است. در ایست قلبی، عملکرد قلب ناگهان از دست میرود که ناشی از شوک الکتریکی به قلب می باشد. علاوه برآن ، یک حمله قلبی میتواند به ایست قلبی منجر شود.

28. ریتم طبیعی ضربان قلب "ریتم سینوس" نامیده میشود.

رشد قلب

29. پالس های الکتریکی که قلب را درگیر میکند درگره سینوتریال در قسمت فوقانی دهلیز سمت راست در نزدیکی سرخرگ اصلی واقع شده است. سلول های پیس میکر مسئول ایجاد پالس های الکتریکی در قلب هستند. این سلول ها مانند نیروی محرکه ای هستند که قلب را دائما در حرکت نگه میدارند. مقادیر فراوانی از این نوع سلول در قلب موجود است.

30. قلب هیچگاه استراحت نمیکند. حتی در هنگام خواب ، همچنان درحال فعالیت است.

31.جالب است بدانید که قلب در روند روانی، احساسی و جسمی تاثیر میگذارد.

32. ضربان قلب در هنگام خواب کاهش میابد.

33. بیماری های قلبی اولین عامل مرگ در کشورهای انگلستان، امریکا، کانادا و استرالیا است.

34.قلب مراحل رشدی بسیاری را طی میکند. در دوران جنینی، ابتدا شبیه به قلب ماهی است سپس شبیه به یک قورباغه با دو دریچه میشودو سپس با سه دریچه به قلب مار یا لاک پشت شباهت پیدا میکندو در پایان میشود قلب انسان با چهار دریچه.

35. با وجود اینکه در دوران جنینی ضربان قلب جنین بسیار تند تر از مادر است اما تشخیص آن ها ازهم آسان نیست.

36. ورزش های هوازی مثل پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری برای سلامتی مفید هستند. از انجا که قلب هم یک عضله است ؛ ورزش کردن قلبی قوی تر و سالم تر را به شما هدیه میدهد.

ورزش برای قلب

37. آیا میدانستید که به طور کلی میزان ضربان قلب با اندازه حیوان تغییر میکند؟ ضربان قلب فیل ( بزرگترین حیوان با وزن 2300 تا 7000 کیلوگرم ) 25 ضربه در هر دقیقه می باشد درحالیکه برای قناری با وزن 20 گرم 1000بار در هر دقیقه میتپد. ضربان قلب موش :420 باردردقیقه - اسب:38بار- خرگوش:205 بار- سگ بزرگ:85 بار در دقیقه. میزان ضربان قلب برخی از پرندگان مثل کبوتر 185 بار - مرغ 312 و بوقلمون 193 بار در دقیقه می باشد.

38.قلب جنین انسان حدود 50 میلیون بار پیش از زایمان میتپد ( باتوجه به اینکه هر دقیقه 140 بار تپش را دارد.)

39.متوسط خروجی قلبی 5.5 لیتر خون در هر دقیقه است

40. قلب انسان خون را از طریق یک شبکه 60،000 مایلی از رگ ها ( دریچه ها ، حفره ها ، سرخرگ ها و مویرگ ها ) پمپاژ میکند.

41. آیا میدانستید که زندگی بدون یک قلب واقعی نیز امکانپذیر است؟

42. جالب توجه است که ضربان قلب انسان تغییر میکند و میتواند موسیقی را تقلید کند.

43. داشتن رابطه جنسی برای قلب مفید است. تحقیقات نشان میدهد ، روابط جنسی می تواند حملات قلبی را تا 50 درصد کاهش دهد.

44. اگر فشار خونی را که در بطن چپ است در هوای آزاد بگذاریم میتواند تا ارتفاع 30 فوتی پرتاب شود.

45. به تمام بخش های بدن ، بجز قرنیه خون رسانی میشود.

46. علت اختراع استثوسکوپ نامناسب دانستن این بود که پزشک برای شنیدن صدای قلب بیماران خانم سرش را روی سینه ی آن ها بگذارد.

47. آیا میدانستید ضربان قلب خانم ها 8 بار در دقیقه بیشتر از مردان میتپد؟

ضربان قلب خانم ها

48. شگفت انگیز است که بیشتر حملات قلبی در صبح دوشنبه رخ میدهد شاید ناشی از استرس شغلی یا چیزی شبیه به این باشد.

49. بیماری های قلبی و عروقی 30 درصد از مرگ و میر د رجهان را تشکیل میدهند. این بیماری بیشتر از مردان روی زنان تاثیر میگذارد. بیماری عروق کرونر و سکته مغزی شایع ترین آن ها هستند.

50. قلب با بدن رشد میکند، قلب کودک هم اندازه مشت اوست درحالیکه برای بزرگسالان رشد کرده تر است.

51. خندیدن برای عملکرد قلب بسیار مفید است. وقتیی میخندید جریان خون 20 درصد افزایش میابد.

52. در طول روز خون 1000 بار از قلب عبور میکند و اکسیژن ومواد مغذی را به اندام های بدن میرساند. خون درواقع نوعی بافت است.

53. سلامت قلب در هنگام ورزش بالا میرود. چراکه وقتی ورزش میکنیم ضربان قلب افزایش پیدا میکند و اکسیژن بیشتری به بدن میرسد.

54. قلب زنان کوچکتر از قلب آقایان است.

55. اولین عمل قلب باز توسط دکتر دنیل هیل ویلیامز در سال 1893 انجام شد.

56. قلب به دلیل اینکه پالس های الکتریکی خود را داراست ، حتی پس از بیرون آوردن از بدن هم میتواند همچنان بتپد.

57. اولین پیوند قلب موفق انسان به انسان در سال 1967 انجام شد. اگرچه بیمار تنها 18 روز پس از عمل پیوند قلب زنده ماند.

اولین پیوند قلب جهان

57 حقیقت جالب و باورنکردنی در مورد قلب انسان

4.8136
این مطلب مفید بود ؟1306
منبع : بخش سرگرمی نمناک /ن /آ/ح.ب
وبگردی