شب یلدای کرمانشاه
شب یلدا بلندترین شب سال است که با آداب و رسوم ویژه ای در شهرهای مختلف همراه است و ما در این مطلب به معرفی آداب ویژه شب یلدای کرمانشاه می پردازیم.

آداب و رسوم شب یلدا در استان کرمانشاه

چندین هزار سال است که ایرانیان آخرین شب پاییز را که دراز ترین و تاریک ترین شب سال به شمار می رود، جشن می گیرند. این شب، به شب یلدا یا شب چله معروف است. آیین ها و سنت های بیشماری در جای جای کشور برگزار می شود که هر کدام طبق آیین های هر شهر مثل شعرخوانی، قصه گویی، فال گرفتن و ... پیش می رود. همان آیین هایی که سالیان سال است توسط مردمان خوش ذوق به جا آورده می شود.

در این بخش از فرهنگ و هنر نمناک قصد داریم از آداب و رسوم شب یلدای شهری به نام کرمانشاه سخن بگوییم شهر زیبایی که مهمترین شهر در منطقه مرکزی غرب ایران و یک شهر کردنشین می باشد. این شهر جزو شهرهای فرهنگی و تاریخی کشورمان ایران محسوب می شود که دارای آداب و سنن بسیاز زیادی است.

آیین ویژه کرمانشاهی ها در شب چله

شب یلدا یا همان شب چله در استان کرمانشاه یکی از آیین های ویژه و با اهمیت به شمار می رود و در میان مردم این شهر جایگاه ویژه ای به خود اختصاص داده است. می توان گفت هر سال مراسمی بزرگ و با شکوه به زیبایی هر چه تمام برگزار می شود.

شب یلدا

براساس آیین دیرینه این استان، مردمان آن شب یلدا بیدار مانده و سعی می کنند با قصه گویی، شعر خوانی، فال گرفتن، آجیل خوردن و ... همدردی و همراهی خود را به مادر جهان در تولد خورشید نشان دهند.

در این شب فرخنده و خاطره انگیز خوراکی های گوناگونی برای پذیرایی از میهمانان تزیین می شود و در این میان میوه هایی مثل انار سرخ، هندوانه سرخ، لیموی زرد و یا سیب سرخ که همگی نمادی از خورشید هستند استفاده می شود. قصه هایی از عشق جاودانه فرهاد و شیرین رستم و سهراب و اشعاری زیبا از شامی کرمانشاهی و حکایت حسین کرد شبستری گرمی بخش محافل شب یلدا در کرمانشاه می باشد.

خوراکی های شب یلدا

دور کرسی نشینی و خوردن تنقلات شب یلدا

در کرمانشاه از قدیم رسم بر این بوده است که افراد فامیل به خانه بزرگترها که معمولاً پدربزرگ ها و مادربزرگ ها میباشند رفته و زیر کرسی های آنها تن سرد خود را با گرمای آن به آرامش می رسانند.

کرسی شب یلدا

خوراکی های ویژه شب یلدا در کرمانشاه

تمام فامیل هایی که دور هم جمع شدند سر یک سفره رنگارنگ که پر از تنقلات شب یلدا می باشد نشسته و هر کدام با خوردن یکی از خوراکی ها کام خود را شیرین می کنند. از جمله خوراکی هایی که در این شب کرمانشاهی ها سر سفره خود قرار می دهند می توان به راحت الحلقوم، آجیل، مشکل گشا، شیرینی جات محلی دستپخت مادربزرگ مخصوصاً نان پنجره ای و نان برنجی و همچنین کاک اشاره کرد.

خوراکی های ویژه شب یلدا

راز گرفتن فال و سرگرمی های ویژه شب یلدا در کرمانشاه

مردم کرمانشاه بر این باورند آداب زیبای گرفتن فال حافظ چراغ روشنی برای مسیر ناهموار مشکلاتشان خواهد بود. دختران دم بخت کرمانشاه با گرفتن فال خبری از بخت خود می گیرند.

بازی های دسته جمعی مثل گل یا پوچ و تعریف کردن لطیفه یکی دیگر از سرگرمی های کرمانشاهی ها در شب یلدا می باشد که باعث می شود نوجوانان و کودکان شب خاطره انگیزی تجربه کنند.

هندوانه و انار یلدا

آداب و رسوم زیبای شب یلدا در استان کرمانشاه

3.5187
این مطلب مفید بود ؟13255
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک/ن /م.ف
وبگردی