گل نرگس
اگر گل نرگس را دوست دارید، اما می خواهید امسال نرگسی متفاوت تر داشته باشید،هیمنوکالیس یا نرگس زرد پرو انتخاب خوبی است در این بخش با طرز نگهداری این گل زیبا آشنا شوید.

نرگس پرو مخصوص علاقه مندان به انواع گل نرگس

گل نرگس از زیباترین و خوشبوترین گلهای موجود در طبیعت بوده، از دسته گیاهان پیازی و جزو گلهای باغچه ای محسوب میگردد. این گل زیبا و معطر، در حالت عادی در روزهای آخر سال و آغاز بهار گل می دهد ولی می توان فصل به گل رفتن را در گلخانه، چند ماه پیش انداخت .در این مطلب می خواهیم شما را با یکی از زیباترین انواع نرگس که هیمنوکالیس یا نرگس پرو است آشنا کنیم.

از پرورش تا نگهداری گل هیمنوکالیس یکی از گونه های گل نرگس

نرگس پرو یا هیمنوکالیس نام این گیاه زیبا و تا حدودی عجیب است! اگر به نرگس ها علاقه دارید، بد نیست روی پرورش هیمنوکالیس هم فکر کنید . همه برای آمدن برف انتظار زمستان را می کشند، اما دوستداران گل و گیاه برای نرگس! همانطور که می دانید گل نرگس، گیاهی پیازی است و با فرا رسیدن زمستان و پاییز شکوفا می شود. نرگس کشور پرو یا نرگس زرد کشور پرو هم یکی دیگر از انواع گونه های نرگسی است که می توانید پرورش دهید.

اگر نرگس را دوست دارید، اما می خواهید امسال نرگسی متفاوت تر داشته باشید، این گیاه انتخاب خوبی است. یکی دیگر از مزایای هیمنوکالیس آن است که می توان آن را در خانه هم پرورش داد! چه از این بهتر! البته پرورش آن در خانه با بیرون از خانه متفاوت خواهد بود پس حتما توجه داشته باشید شرایطی که برای شما خواهیم گفت:را رعایت کنید تا در پرورش آن شکست نخورید .

گل نرگس

هیمنوکالیس زیباترین گل نرگس

خب اگر علاقه مندید شروع کنیم؟ !

شرایط رشد
نور

هیمنوکالیس به مکانی روشن نیاز دارد، اما حتما لازم نیست آن را در آفتاب مستقیم نگهداری کنید. زمانی که پیاز گیاه را تازه می کارید، گیاه به نور کمتری نیاز دارد، اما همزمان که گیاه بزرگ تر می شود و رشد می کند و گل می دهد، می توان گیاه را به تدریج به مکان پر نور تری منتقل کرد .

آبیاری

در طول زمستان که دوره کمون گیاه است پیاز گیاه باید درون کیسه ای پر از خاک اره و یا پیت خشک نگهداری شود. در اواخر زمستان یا اوایل بهار پیاز را درون خاک مرطوب بکارید و آن را در مکانی نسبتا گرم قرار دهید و تا زمانی که رشد جدید را مشاهده کنید گیاه را در همین شرایط بگذارید. هیمنوکالیس به آبیاری منظم نیاز دارد، اما از آبیاری زیاد بیزار است. خاکی که زیاد آبیاری شود منجر به گندیده و پوسیده شدن پیاز گیاه می شود. زمانی که گل و برگ ها در پاییز خشک می شوند و می میرند، آبیاری را به تدریج کم کنید و سپس با خشک شدن خاک پیاز را از درون آن بیرون بکشد .قبل از آبیاری مطمئن شوید سوراخ های زهکش گلدان باز و به اندازه کافی هستند. اگر سوراخ ها ناکافی بودند، به وسیله میخ، دریل یا هر شئ دیگری، تعدادی سوراخ به کف گلدان اضافه کنید .

خاک

از خاکی با زهکشی عالی و پر از مواد ارگانیک برای کاشت این گل زیبا استفاده کنید .

کود دهی

گیاه را در طول فصل رشد با کود های مایع ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید .

تکثیر
هیمنوکالیس را می توانید به شکل پیاز و یا گیاهی که در گلدان کاشته شده است در بازار پیدا کنید. این گل به وسیله پیازش تکثیر می شود .زمانی که گیاه بزرگ می شود و به خوبی رشد می کند، بعد از مدتی شروع به تولید پیاز های جدید می کند. این پیاز ها چسبیده به پیاز گیاه تشکیل می شوند. بعد از تشکیل و بزرگ شدن نسبی پیاز های جدید، زمانی که در پاییز هیمنوکالیس را از خاک در می آورید، این پیاز های تازه تشکیل شده را از پیاز مادر جدا کنید. برای این کار ابتدا تا جایی که می توانید خاک را از اطراف پیاز جدا کنید و سپس با استفاده از چاقویی تمیز و استریل پیاز جدید را با احتیاط از پیاز اصلی جدا کنید و در کشت بعد آن را در گلدانی جداگانه بکارید .البته می توان این پیاز ها را از گیاه جدا نکرد و به همان صورت متصل به گیاه اصلی نگه داشت و آن را در سال بعد کاشت. به این ترتیب از هر پیاز گلی خواهد رویید و در هر گلدان گل های بیشتری خواهید داشت .

گل نرگس

نرگس پرو متفاوت ترین گل نرگس

تعویض گلدان

چون این گیاه پیازی است، نیاز به تعویض گلدان هر ساله و تازه شدن خاکش دارد. این گیاه از نرگس عادی بزرگ تر خواهد بود پس می توانید آن ها را به راحتی درون گلدان بزرگی با مقدار زیادی خاک بکارید. بعد از تمام شدن فصل، گیاه را از گلدان خارج کنید، خاک قدیمی را دور بریزید و پیاز را به خانه زمستانی اش (کیسه ای پر از خاک اره یا …) منتقل کنید. می توانید تا فرا رسیدن فصل جدید کاشت گیاه را در مکانی خنگ نگه دارید و بعد از آن پیاز را بیرون آورده و در گلدانی با خاک تازه بکارید .

خاصیت شفابخشی دارد؟ 

در مورد عطر گل نرگس گفته شده که خاصیت شفابخشی دارد البته این مسئله از نظر علمی ثابت نشده و حتی ممکن است تلقینی باشد اما در اینکه عطر نرگس شاداب کننده است شکی نیست. این روزها خیلی می شنویم که عطر نرگس برای مخاط و سینوس ها مفید است یا از سرماخوردگی جلو گیری می کند. حتی ذکر شده که این عطر می تواند همراه خون وارد سلول های مغزی شود . 

اینکه رایحه های خوش می تواند روی کارکرد مغز اثر مثبت بگذارد از نظر روانی کاملا تایید شده است اما چند و چون آن هنوز از نظر علمی مشخص نیست. در کشورهای غرب اروپا، از شرق اسپانیا و پرتغال گرفته تا به آلمان و انگلستان و نرگس به صورت خودرو می روید. این گل در کشور ولز به عنوان گل ملی شناخته شده است .

نرگس در یونان باستان

نرگس در ادبیات یونان باستان، علاوه بر زیبایی خودشیفتگی را هم به یاد می آورد. در اساطیر یونان، نارسیس که در واقع همان نرگس خودمان است، نام پسری خودشیفته بود که از عشق چیزی نمی فهمید. خدایان برای تنبیه او چاره ای اندیشیدند به این ترتیب که به طور اتفاقی باعث شدند او خود را در آب چشمه ای ببیند و یک دل نه صد دل عاشق تصویر خود شود. از آنجایی که امکان وصال نداشت، روز به روز ضعیف تر و نحیف تر شد تا سرانجام جان سپرد. گفته می شود که در حوالی همان چشمه اولین گل های نرگس سر برآورده اند .

هیمنوکالیس گلدانی زیبا برای علاقه مندان به گل نرگس

54
این مطلب مفید بود ؟40
برگرفته از فوت وفن ، سیب سبز / ف
وبگردی