گن های لاغری
گن های لاغری سال های زیادی است که وارد زندگی آدم ها شده اند، اولین دلیل شهرت گن به مسایل پزشکی برمی گردد چون در ترمیم، تأثیر عجیب و شگفت انگیزی دارد.

همه چیز درباره گن های لاغری

شاید شما هم مثل بیشتر خانم ها از دیدن چربی های اضافه بدنتان کلافه و عصبی هستید به خصوص وقتی قرار است به یک مهمانی بروید. در این شرایط عصبی تر می شوید و حاضرید هر کاری بکنید تا اندامتان جمع و جور شود...
حالا اگر در این شرایط، گن های لاغری به شما پیشنهاد شود، تمام فکر و ذکرتان مشغول آن می شود تا با یک تیر دو نشان بزنید. هم اندامتان شکل بهتری پیدا کند هم به مرور زمان لاغر شوید؛ اما آیا واقعاً استفاده از این گن، توصیه می شود و مهم تر اینکه آیا این گن ها در لاغری تأثیرگذارند؟

1. گن به چه درد می خورد؟
گن ها سال های زیادی است که وارد زندگی آدم ها شده اند. اولین دلیل شهرت گن به مسایل پزشکی برمی گردد چون در ترمیم، تأثیر عجیب و شگفت انگیزی دارد. مثلاً بعد از بعضی جراحی ها به کار می رود تا در ترمیم و بهبود زخم محل عمل کمک کند. گن ها از پارچه های کشی مثل لیکرا و اسپاندکس تهیه می شوند. وقتی گن می پوشید، پارچه کشی و محکم آن، ناحیه مربوط در بدن را تحت فشار قرار می دهد و اگر در محل مربوطه تجمع چربی یا بدشکلی خاصی وجود داشته باشد تا حدی ظاهر آن را بهتر نشان می دهد.


2. گن لاغر می کند؟
بعضی تولیدکننده های گن، مدعی هستند گن های مخصوص لاغری تولید کرده اند. آن ها بر این باورند که به دلیل تعریق زیاد هنگام پوشیدن گن، کاهش وزن (کاهش توده چربی محل مورد نظر) اتفاق می افتد. این ادعا هم درست است و هم غلط. گن مثل تمام لباس ها و پوشش های سفت و محکم باعث می شود میزان تعریق در ناحیه مربوطه بیشتر و در نتیجه حجم آب بدن به سرعت کم شود و همین کاهش حجم آب به طور موقت کاهش وزن ایجاد می کند. نکته اینجاست که این وضعیت بلافاصله برمی گردد یعنی به محض کاهش حجم آب بدن، فرایند تشنگی باعث می شود سطح آب بدن دوباره به حالت قبلی برگردد و وزن به شرایط قبلی برسد. در کشور ما و طبق اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اثربخشی گن های لاغری مورد تأیید نیست.

گن های لاغری

آیا می شود با گن لاغر شد؟

3. گن باعث تسریع لاغری می شود؟
بعضی تولیدکنندگان گن های لاغری معتقدند این گن ها با ماساژ ظریف (میکروماساژ) فشاری آرام و مداوم روی بدن ایجاد می کند اما طبق نظر متخصصان مدارکی وجود ندارد که نشان دهد این فرایند در لاغری تأثیر داشته باشد. البته میکروماساژ در رفع سلولیت (فرورفتگی های موجود در بافت چربی) تا حدی موثر است اما در کاهش وزن نقشی ثابت شده ندارد. گروهی دیگر از تولیدکنندگان ادعا می کنند فشار نسبتاً شدید ناشی از گن های لاغری باعث تسریع لاغری می شود. این ادعا نیز از طرف متخصصان تأیید نشده و فقط فشار زیاد گن باعث جمع و جور شدن بافت چربی می شود و این موضوع باعث می شود فرد ظاهراً لاغرتر به نظر برسد. نکته جالب توجه این است که این حمایت مصنوعی از بافت های بدن با گن حتی ممکن است روند کاهش وزن را کُند کُنَد، چون باعث تحلیل (آتروفی) عضلات حمایت کننده بدن می شود. متخصصان فقط در یک مورد تأثیر گن را در لاغری تأیید کرده اند و آن هم در ورزشکاران است. گن های مخصوص ورزشکاران برعکس گن های زیبایی، باعث بهبود ظاهر ورزشکاران می شوند. این گن ها گردش خون را بهبود می بخشند و حمایتی مضاعف برای عضلات تأمین می کنند. وقتی ظاهر یک ورزشکار بهتر شود، انگیزه او برای ورزش بیشتر می شود و علاوه بر کاهش وزن، اندامی متناسب پیدا می کند.

4. گن بعد از عمل جراحی مفید است؟
گن هایی که پزشکان بعد از عمل جراحی یا در مواردی خاص تجویز می کنند حتماً باید طبق دستور استفاده شوند زیرا با توجه به بیماری یا جراحی مربوطه، آثار سودمندی دارند. معمولاً این گن ها، روزی 24 ساعت به مدت 2 هفته تجویز و باعث بهبود جریان خون ناحیه و ترمیم محل عمل می شوند ضمناً حمایتی خوب از محل مورد نظر به وجود می آورند. در مواردی که فرد به دیابت مبتلاست یا زیاد سرپا می ایستد یا خیلی به مسافرت می رود، استفاده از گن های مخصوص پا توصیه می شود تا جریان خون را بهبود دهد و جلوی لخته شدن آن را بگیرد. در این موارد گن مخصوص باید حتماً با مشورت پزشک تهیه شود. گن هایی که ناحیه شکم و کمر را می پوشانند تا حدی فشار روی ستون فقرات را کاهش و کمردرد را تسکین می دهند.


5. گن عارضه دارد؟
گاهی بعد از پوشیدن گن، خارش و قرمزی پوست دیده می شود. جنس این گن ها به شکلی است که گرما و تعریق اضافی را در خود نگه می دارد و در بیشتر مواقع چند لایه مختلف پارچه و الیاف در آن ها به کار می رود. بنابراین امکان دارد فرد به یکی از این مواد، حساسیت نشان دهد و اتفاقاً چون در محل گن، دما بالا می رود و تعریق اتفاق می افتد، محیط مرطوب می شود و واکنش حساسیت بیشتر می شود. گاهی آن قدر حساسیت شدید است که خارش و ضایعات اگزمایی هم به وجود می آید. در بعضی موارد نادر، به خصوص اگر گن تنگ تر از سایز واقعی باشد، امکان کبودی های زیرپوستی هم وجود دارد.

6. گن کوچک خطر دارد؟
اگر گن کوچک تر از سایز باشد، احتمال دارد چین های ریزی روی پوست به وجود بیاید. در ضمن گن می تواند حرکات بدن و خاصیت الاستیکی (کشسانی) پوست را کاهش دهد. به همین دلیل بهتر است زیاد از آن استفاده نشود. در شرایطی که سایز گن مناسب نباشد و بسیار تنگ باشد، ممکن است عروق لنفاوی را ببندد و در ناحیه مورد نظر ورم ایجاد کند.

آیا گن های لاغری تاثیرگذار هستند یا خیر؟

4.2125
این مطلب مفید بود ؟10520
برگرفته از هفته نامه سلامت/ی
برچسب : لاغری
وبگردی