اشتبین
در حاشیه سواحل زیبای ارس در دل کوههای بلند آذربایجان شرقی، روستای پلکانی اشتبین همچون یاقوتی سبز زیر آسمان فیروزه ای صاف و پاک می درخشد.

اشتبین، روستای زیبا در دل کوه

اشتبین نام روستایی است که در میان سه کوه بلند قرار گرفته و همچون نگینی سرسبز و زیبا در میان این کوه ها می درخشد. خانه های این روستا به دلیل شیب تند کوه با استفاده از معماری پلکانی ساخته شده اند به طوری که حیاط یک خانه سقف خانه ای دیگر است.
بنابراین گزارش، خانه های قدیمی روستای اشتبین به سبک معماری دوره صفویه و قاجاریه ساخته شده اند.در ساخت این خانه ها از نرده های زیبا،سرستون های منقش،ارسی ها و پنجره هایی استفاده شده که نمادی از هنر و تمدن والای اهالی این روستا به حساب می آیند.

اشتبین

شایان ذکر است قدمت روستای اشتبین به دوره صفوی برمی گردد. این روستا در شهرستان جلفا و کنار رودخانه ارس واقع شده است.
گفتنی است روستای اشتبین که هم اکنون در لیست روستاهای هدف گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار گرفته، از مجموعه سه آبادی «هراس»، «سیاوشان» و «جعفرآباد» تشکیل شده است.

 اشتبین

یادآور می شود از بناهای دیدنی روستای اشتبین می توان به خانه سلمان زاده اشاره کرد.این خانه تاریخی متعلق به دوره صفوی بوده و 350 متر مربع مساحت دارد. این خانه در تاریخ 17 خرداد 1379 به ثبت ملی رسیده است .

اشتبین

خاطرنشان می شود از دیدنی های دیگر روستای اشتبین می توان از چندین کتیبه به خط ثلث مربوط به زمان شاه طهماسب صفوی، گورستان قدیمی، کتیبه های مرمرین مربوط به قرن های نهم و دهم هجری و مقبره حکیم ابولقاسم نباتی نام برد.

بناهای دیدنی و تاریخی روستای زیبای اشتبین در آذربایجان

53
این مطلب مفید بود ؟30
برگرفته از باشگاه خبرنگاران-/ ر
وبگردی