تولد
برج باغ
در این مطلب به صورت کوتاه به آشنایی با برج باغ میپردازیم و همچنین مناطق جردن و نارمک را از نظر وجود برج باغ بررسی خواهیم کرد .

دلایل ساخت برج باغ ها

گسترش آپارتمان نشینی سبب شده که طعم زندگی در خانه باغ یا خانهٔ ویلایی در ذهن ها تبدیل به خاطره شود. بسیاری از مردم به دلیل گرانی قیمت خانه باغ ها ترجیح می دهند در آپارتمان زندگی کنند. البته برخی از خانه باغ های کنونی در قسمت های قدیمی مناطقی از تهران، باقی مانده اند. همین امر باعث می شود که کمتر رغبتی برای زندگی در خانه ویلایی های قدیمی وجود داشته باشد. به همین دلیل، برج باغ های بسیاری در نواحی شمالی و شمال شرقی تهران ساخته شده اند که فضای سرسبز را به محیط های آپارتمانی آورده اند. اما اگر نمی دانید برج باغ چیست و در محله های جردن و نارمک چه مدل خانه هایی بیشتر وجود دارند، این مقاله را دنبال کنید.

برج باغ چیست؟

اگر سری به اینترنت بزنید و واژهٔ برج باغ را جستجو کنید، تصاویر برج هایی را خواهید دید که نمای سرسبزی دارند. البته این تصاویر از ماهیت اصلی برج باغ ها کاملا به دور نیستند. برج باغ ها در واقع ساختمان ها و آپارتمان هایی هستند که در محوطهٔ باغ ها ساخته شده اند. البته در واقع هدف اصلی ساخت برج باغ ها حفظ محیط زیست بود. اینکه واقعا محیط زیست و فضای سرسبز حفظ شده یا خیر؟ نیاز به بررسی دارد. به طور دقیق تر طی مصوبهٔ شهرداری 30 درصد فضای باغ ها به ساخت وساز اختصاص یافته است.

برج باغ یا خانه باغ در جردن؟

اگر بخواهید از طریق خیابان ولیعصر به شمال تهران بروید، حتما در مسیر خود با محله ای شلوغ رو به رو خواهید شد. محلهٔ جردن جزو محله های خوش آب وهوای تهران محسوب می شود. از این رو بسیاری از ثروتمندان تهران در این منطقه ساکن شده اند. جردن جزو محله های قدیمی تهران محسوب می شود. محله ای که در گذشته از تپه تشکیل شده بود.

به مرور بر روی این تپه ها، ساخت وسازهای بسیاری صورت گرفت. از این رو، محلهٔ جردن در حال حاضر مملو از برج باغ های بسیاری است. چرا که تمرکز جمعیتی در این منطقه به خوبی دیده می شود. گفته شده که در زمان های قدیم که این محله در حال رشد بود، بسیاری از مردم تهران از محله جردن بسیار استقبال کردند. همین امر سبب شد تا در درون بسیاری از باغ های این منطقه به مرور آپارتمان ها و برج هایی ساخته شود. به طور کلی می توان وجود برج باغ را در این منطقه بیشتر از خانه باغ دانست!

خانه باغ

در نارمک خانه باغ بیشتر است یا برج باغ؟

نارمک محله ای بود که در ابتدا از زمین های بدون صاحب اطراف تهران تشکیل می شد. قرار بود، نقشهٔ شهرسازی نارمک بر روی شش میلیون مترمربع زمین، طراحی و ساخته شود. طرح اولیهٔ نارمک، 98 میدان کوچک و بزرگ به صورت فضای باز شهری بود. ساخت بخش اصلی نارمک، حدود هشت سال طول کشید و سپس به شهرداری تحویل داده شد. کم کم خیابان ها و گذرگاه های اصلی ساخته شدند. مراکز خرید، مراکز خدماتی، درمانی و غیره که به وجود آمدند، محلهٔ نارمک مورد توجه مردم قرار گرفت. از این رو محلهٔ نارمک رونق پیدا کرد.

با ساخته شدن بزرگراه رسالت، به یک باره ساختمان سازی سرعت گرفت و محلهٔ نارمک وسیع تر شد. خانه هایی در قطعه های 200، 300 و 400 متری به صورت یک طبقه و ویلایی ساخته شد. از سال 1343 تاکنون محلهٔ نارمک توانسته بافت قدیمی خود را به خوبی حفظ کند. به طوری که خانه باغ ها بیشتر از برج ها و برج باغ ها در این منطقه دیده می شوند. اگر قصد خرید آپارتمان در نارمک دارید، می توانید به سایت های ملک یابی مانند دیوار، دونبش، کلید و شابش سر بزنید. اما توصیه می شود آپارتمان های خود را در نزدیکی خانه باغ ها و پارک های این منطقه خریداری کنید. اینگونه حداقل از آب وهوا و چشم اندازهای سرسبز بی بهره نخواهید بود.

بررسی محله جردن و نارمک از نظر برخورداری از برج باغ

53
این مطلب مفید بود ؟30
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی