بیماری کاوازاکی
بیماری کاوازاکی کودکان در پسران شایع تر است و خود را در سه مرحله نشان می دهد و در خیلی از موارد خود بخود رفع می شود و نیازی به درمان ندارد.

همه چیز درباره بیماری دردناک کاوازاکی در کودکان

بیماری کاوازاکی را میتوان یکی از بیماری هایی دانست که بیشتر در کودکان زیر 5 سال رخ میدهد. قرمزی چشم ها, قرمزی لب ها, ورم کردن زبان از علائم این بیماری است. بیماری کاوازاکی باعث التهاب در دیواره های شریان های کوچک بدن می شود.

این بیماری عمدتاً بر کودکان تاثیر می گذارد. التهاب تمایل به تاثیر بر رگ های کورنری دارد که خون را به ماهیچه های قلب می رساند.بیماری کاوازاکی اغلب سندروم غدد لنفاوی مخاطی نامیده می شود.

زیرا چنانچه در این بخش از سلامت نمناک کامل توضیح خواهیم داد بر غدد لنفاوی, پوست و غشاهای مخاطی درون دهان, بینی و گلو تاثیر می گذارد.علائم بیماری کاوازاکی مانند تب بالا و پوسته پوسته شده و ممکن است ترسناک باشد.

خبر خوب این است که بیماری کاوازاکی معمولاً قابل درمان است و اغلب کودکان بدون مشکلات جدی از بیماری کاوازاکی نجات می یابند.

زبان توت فرنگی

زبان توت فرنگی در بیماری کاوازاکی کودکان

علائم بیماری کاوازاکی:

علائم بیماری کاوازاکی معمولاً در سه فاز ظاهر می شوند.

فاز اول:

علایم و نشانه های مرحله اول عبارتند از:

 • تب بیشتر از 102.2 ℉ یا 39℃ بیشتر از سه روز طول بکشد
 • چشم قرمز بدون ترشحات ضخیم
 • جوش روی قسمت اصلی بدن (تنه) و منطقه تناسلی
 • لب های قرمز, خشک, ترک خورده و زبان قرمز پررنگ به شکل توت فرنگی
 • پوست متورم و سرخ روی کف دست ها و پاها
 • غدد لنفاوی متورم در گردن و شاید جاهای دیگر
 • تحریک پذیری

تب کودک

نشانه های اولیه بیماری کاوازاکی

فاز دوم:

 • پوست روی دست ها و پاها, به خصوص نوک انگشت ها و پاها, اغلب در تکه های بزرگ پوست کنده شده وجود دارد
 • درد مفاصل
 • اسهال
 • استفراغ
 • درد شکم

فاز سوم:

در مرحله سوم این بیماری علائم و نشانه های بیماری به آرامی از بین می روند، مگر این که پیچیدگی ایجاد شود. ممکن است تا هشت هفته طول بکشد تا سطوح انرژی دوباره نرمال به نظر برسند.

دل درد

علائم نهایی بیماری کاوازاکی کودکان

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد:

اگر کودکی تب دارد که بیش از سه روز طول بکشد, با پزشک او تماس بگیرید و یا ببینید که تب همراه با چهار یا چند علائم زیر دارد یا خیر:

 • قرمزی چشم ها
 • زبان بسیار قرمز و متورم
 • قرمزی کف دست و پا
 • پوست کنده شده
 • جوش
 • غدد لنفاوی متورم

معاینه پزشکی

بیماری کاوازاکی چه زمانی نگران کننده می شود؟

علل بیماری کاوازاکی:

هیچ کس نمی داند که چه چیزی موجب بیماری کاوازاکی می شود، اما دانشمندان باور نمی کنند که بیماری از شخصی به فرد دیگر سرایت کند. تعدادی از نظریه ها این بیماری را به باکتری ها, ویروس ها و دیگر عوامل محیطی پیوند می دهند، اما هیچکدام ثابت نشدند. ژن های خاصی ممکن است حساسیت کودک شما به بیماری کاوازاکی را افزایش دهند.

عوامل خطر بیماری کاوازاکی:

سه چیز موجب افزایش خطر ابتلا به بیماری کاوازاکی می شود، شامل:

سن:

کودکان زیر 5 سال بیشتر در معرض خطر بیماری کاوازاکی هستند.

جنسیت:

پسران تا حدی بیشتر از دختران به بیماری کاوازاکی مبتلا می شوند.

بیماری پسران

بیماری کاوازاکی در پسران شایع تر است

قومیت:

کودکان کشورهای آسیایی یا جزیره اقیانوس آرام، از جمله ژاپن یا کره , نرخ های بالاتر بیماری کاوازاکی را دارند.

مشکلات:

بیماری کاوازاکی, علت اصلی بیماری قلبی اکتسابی در کودکان است اما با درمان موثر, تنها درصد کمی از کودکان آسیب ماندگاری دارند.

مشکلات قلبی عبارتند از:

 • التهاب عروق خونی, معمولاً رگ کورونری, که خون را به قلب تامین می کند
 • التهاب ماهیچه های قلب
 • مشکلات دریچه ای قلبی

هر کدام از این مشکلات می تواند به قلب کودک آسیب برساند. التهاب عروق کرونری به تضعیف و تورم دیواره رگ منجر می شود. اتساع عروقی خطر شکل گیری لخته خونی را افزایش داده و سرخرگ را مسدود می کند که می تواند منجر به حمله قلبی یا ایجاد خونریزی داخلی شود. برای درصد بسیار کوچکی از کودکانی که دچار مشکل عروق کرونری هستند, بیماری کاوازاکی حتی با درمان هم کشنده است.

مشکلات قلبی

بیماری های قلبی در کاوازاکی کودکان

تشخیص بیماری کاوازاکی:

هیچ آزمایش خاصی برای تشخیص بیماری کاوازاکی وجود ندارد. تشخیص تا حد زیادی یک فرآیند از بیماری هایی است که علائم و نشانه های مشابهی دارند.

 • تب مخملک که ناشی از باکتری است، منجر به تب, جوش, لرز و گلودرد می شود
 • آرتریت روماتوئید نوجوانان
 • سندرم جانسون - استیون, اختلال غشا مخاطی
 • سندرم شوک سمی
 • سرخک
 • بیماری مرکزی مثل تب لکه ای راکی مانتین

تشخیص کاوازاکی

راه تشخیص بیماری کاوازاکی چیست؟

پزشک یک معاینه فیزیکی انجام خواهد داد و فرزند شما تست های دیگری برای کمک به تشخیص شما خواهد داشت. این تست ها شامل این موارد می شوند:

آزمایش ادرار بیماری کاوازاکی:

این تست ها برای فهمیدن بیماری های دیگر کمک می کنند.

آزمایش خون بیماری کاوازاکی:

علاوه بر کمک به تشخیص بیماری های دیگر, آزمایش ها خون شمارش گلبول های سفید خون که احتمالاً افزایش یافته و کم خونی و التهاب و نشانه های بیماری کاوازاکی است کمک می کند.

تست برای ماده ای به نام نوع ب پپتید آنتی ویروس (bnp) که زمانی که قلب تحت استرس است, می تواند در تشخیص بیماری کاوازاکی مفید باشد. اما تحقیقات بیشتری برای تایید این یافته مورد نیاز است.

تست خون

آزمایش خون برای تشخیص بیماری کاوازاکی

نوار قلب بیماری کاوازاکی:

این تست از الکترودهای چسبیده به پوست برای اندازه گیری واکنش های الکتریکی قلب کودک شما استفاده می کند. بیماری کاوازاکی می تواند موجب پیچیدگی ریتم قلب شود.

اکوکاردیوگرام بیماری کاوازاکی:

این تست از تصاویر سونوگرافی برای نشان دادن نحوه عملکرد قلب و کمک به تشخیص ناهنجاری های عروق کرونر, در صورت حضور استفاده می کند.

کودک بیمار

روش های تشخیص بیماری کاوازاکی

درمان بیماری کاوازاکی:

به منظور کاهش خطر عوارض, پزشک کودکتان به زودی پس از ظهور علایم و نشانه ها به درمان بیماری کاوازاکی خواهد پرداخت, ترجیحا در حالی که کودک شما تب داشته باشد. اهداف درمان اولیه عبارتند از تب و التهاب و پیش گیری از آسیب قلبی.

برای انجام این اهداف, فقط و فقط پزشک کودکتان می تواند این موارد را توصیه کند و اما به هیچ وجه نمیتوانید با خواندن این مطلب سرخود از روش های درمان استفاده کنید.

گاما گلوبولین:

تزریق یک پروتیین ایمنی (گاما گلوبولین, به صورت وریدی) می تواند خطر مشکلات عروق کرونری را کاهش دهد.

آسپرین:

مقدار زیاد آسپرین به درمان التهاب کمک می کند. آسپرین هم چنین می تواند درد و التهاب مفاصل و نیز تب را کاهش دهد.

قرص کاوازاکی

چه دارویی برای درمان بیماری کاوازاکی تجویز می شود؟

درمان اولیه بیماری کاوازاکی در بیمارستان

درمان اولیه برای بیماری کاوازاکی معمولاً در بیمارستان انجام می شود.بعد از درمان اولیه:

به محض این که تب پایین آمد, کودک شما ممکن است حداقل شش هفته آسپرین بگیرد. آسپرین به جلوگیری از لخته شدن کمک میکنه.با این حال, اگر کودک مبتلا به انفلانزا و یا آبله مرغان در طول درمان شود, ممکن است نیاز به توقف آسپرین باشد.

بدون درمان، بیماری کاوازاکی به طور متوسط س12 روز طول می کشد، اگرچه ممکن است مشکلات قلبی بعد از آن مشخص و طولانی تر می شوند. با درمان, کودک شما ممکن است بعد از اولین برخورد با گاما گلوبولین شروع به بهبود کند.

درمان کاوازاکی

درمان بیماری کاوازاکی در کودکان چگونه است؟

کنترل مشکلات قلبی:

اگر کودک شما نشانه ای از مشکلات قلبی داشته باشد, پزشک ممکن است برای نظارت بر سلامت قلب در فواصل زمانی منظم, اغلب در شش تا هشت هفته پس از شروع بیماری, مواردی را توصیه کند.

اگر کودکتان به مشکلات قلبی ادامه دهند, پزشک می تواند شما را به پزشک متخصص ارجاع دهد که در درمان بیماری های قلبی در کودکان متخصص است. در بعضی موارد، کودکان نیازمند اینها هستند:

ضد انعقاد:

این داروها - مانند آسپرین, کلوپیدوگرل, وارفارین و هرپین - کمک برای جلوگیری از تشکیل لخته.

آنژیوپلاستی عروق کرونری:

این روش سرخرگ ها را در نقطه ای که محدود شده اند و مانع جریان خون به قلب می شوند را باز می کند.

کنترل قلب

کنترل مشکلات قلبی در بیماری کاوازاکی

قرار دادن استنت:

این روش شامل قرار دادن یک دستگاه در شاهرگ مسدود شده برای کمک به باز کردن و کاهش احتمال انسداد دیگر است.

بایپس پیوند عروق کرونری:

این عمل شامل انتقال خون حول عروق کرونر بیمار با پیوند بخشی از رگ خونی از پا, سینه یا دست برای استفاده به عنوان مسیر جایگزین است.

صبر کنید تا واکسن بزنید:

اگر کودکتان با گاما گلوبولین درمان شد، بهتر است 11 ماه صبر کنید تا واکسن سرخک و آبله مرغان را بزند، زیرا گاما گلوبولین می تواند بر اختلالات واکسن تاثیر بگذارد.

واکسن زدن

زمان واکسن سرخک و آبله بعد درمان بیماری کاوازاکی

یک رژیم غذایی سالم نقش بزرگی در مدیریت بیماری کاوازاکی:

یک جز کلیدی کمک در درمان التهاب - که می تواند نقش مهمی در بیماری کاوازاکی باشد - و بسیاری از مردم از آن غفلت می کنند، تغذیه مناسب است. برخی غذاها حاوی ترکیبات ضد التهابی قوی هستند که ممکن است به تسکین درد این بیماری کمک کنند.

برای مثال چربی های امگا 3 به دست آمده از سالمون وحشی و سایر ماهی ها نیز ممکن است به مبارزه با التهاب در بدن کمک کنند. سبزیجات سبز تیره برگ دار حاوی آنتی اکسیدان های مختلفی هستند که به مبارزه با آسیب های سلولی کمک می کنند.

حذف مواد غذایی فرآوری شده, قندها, دانه ها و چربی های ترانس از رژیم غذایی نیز برای کمک به مدیریت التهاب مفید است، زیرا می توانند به ایجاد التهاب کمک کنند. همچنین, اطلاعات جدیدی نشان می دهد که کودکان با مصرف بالای سویا مانند شیر سویا و یا سایر محصولات سویایی مانند توفو به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری کاوازاکی را افزایش می دهند.

تغذیه بیماری کاوازاکی

رژیم غذایی مناسب درمان بیماری کاوازاکی

چگونه علائم بیماری کاوازاکی را از بین ببرید:

در حال حاضر هیچ درمان شناخته شده ای برای بیماری کاوازاکی وجود ندارد ، زمانی که رشد می کند, شما فقط باید اجازه دهید که آن مسیر خودش را اجرا کند. به جای اینکه خود بیماری را درمان کنید, درمان بر روی مدیریت علایم متمرکز است تا فرزند شما تا جایی که ممکن است احساس راحتی کند.

زمانی که این بیماری مورد تایید قرار گیرد، ماندن در بیمارستان توصیه می شود, بنابراین سیستم قلبی و عروقی می تواند از نزدیک برای عوارض بالقوه نظارت شود. آسپرین معمولاً برای کاهش التهاب, لخته های خونی و تب انجام می شود.

شما می توانید درمان مداوم را با درمان های خانگی تکمیل کنید. برخی از روش ها ممکن است امتحان کردن علایم بیماری کاوازاکی را بهتر کنند.

روغن درمانی

تسکین دردهای بیماری کاوازاکی با روغن گیاهی

این موارد شامل:

روغن های اساسی - روغن های اساسی با کیفیت بالا می توانند به افزایش روحیه فرزندتان کمک کنند و به تسکین فوری دردهای مزمن کمک می کند. بسته به روغنی که انتخاب می کنید, می توانید آن را مستقیماً به ناحیه دردناک ماساژ دهید, آن را به وان حمام اضافه کنید و یا در دستگاه بخور قرار دهید. روغن های اساسی که باید امتحان کنید شامل اسطوخودوس, صنوبر, میخک, مرزنگوش, بابونه و رازیانه.

طب سوزنی - طبق تحقیقی که در بایگانی پزشکی داخلی منتشر شد، طب سوزنی یک گزینه جایگزین موثر در کمک به تسکین درد است.

گیاهان:اگر کودکتان در معرض ورم ملتحمه که یکی از نشانه های بیماری کاوازاکی است، می باشد, ممکن است گیاهان خاصی به کاهش تورم در اطراف چشم ها کمک کنند.

 

علل و علائم بیماری کاوازاکی کودکان + راههای تشخیص

515
این مطلب مفید بود ؟150
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
وبگردی