مضرات اینستاگرام
اینستاگرام اگرچه مضر به نظر می رسد اما مزایایی هم به همراه دارد، اما نوجوانان و کودکان روش استفاده از آن را به خوبی نمی دانند و به همین علت اینستاگرام برای آن ها مضرات جدی دارد.

مضرات و خطرات استفاده از اینستاگرام برای کودکان و نوجوانان

اگرچه که شبکه اجتماعی مضر به نظر می رسد اما فوایدی نیز می تواند داشته باشد اما معمولاً کودکان و نوجوانان نمی دانند که چگونه باید از آن ها استفاده کنند و به همین دلیل دچار آسیب می شوند که در این قسمت از سایت نمناک قصد داریم تا مضرات شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام را به والدین معرفی کنیم که باعث مشکلاتی در بین بچه هایشان می شود.

اینستاگرام امروزه یکی از پر طرفدارترین شبکه های اجتماعی می باشد که این شبکه بسیار جذاب است زیرا می توانید تمام اطلاعات و ویدئو ها را از سراسر دنیا در آن مشاهده کنید و بین کاربران نیز در تمام نقاط دنیا به اشتراک بگذارید و بنابراین قطعاً به آن معتاد خواهید شد.

در سال های اخیر این شبکه اجتماعی تعداد کثیری از افراد را به سمت خود کشانده است و معمولاً افراد با گرفتن سلفی ها در آن معروف می شوند اما نکته اینجا است زمانی که صحبت از تربیت و آموزش کودکان و نوجوانان می شود، باید خطرات اینستاگرام را نیز در نظر بگیرید. شما نیز باید به عنوان والدین از خطرات آن آگاه باشید تا بتوانید بهترین راهنمایی ها را به فرزند خود کنید.

خطرات و مضرات اینستاگرام برای نوجوانان

1. جذابیت بیش از حد و احتمال اعتیاد به شبکه اجتماعی :

اگر خودمان را جای جوانان بگذاریم ، قطعاً آپلود کردن عکس ها و ویدیو ها و اطلاعات نمی تواند چیز بدی باشد و اگرچه که همه از این کار نیت و هدف خوبی ندارند و بسیاری از افراد از این موضوع سوء استفاده می کنند و ذهن کودکان و نوجوانان بی گناه را به انحراف می کشانند.

اینجا جایی است که هویت آن ها را دچار خطا می کند و به آن ها آسیب های روحی و روانی وارد می کند که جبران شان در آینده سخت است و از طرفی نمی توان تاثیرپذیری این شبکه اجتماعی را در بین نوجوانان و کودکان کاست زیرا جذابیت آن به حد بسیار بالایی می باشد.

آنان اهمیت زیادی به اینستاگرام می دهند و اعتیاد به این شبکه اجتماعی که از خطرات استفاده از اینستاگرام می باشد، یکی دیگر از دلایل مضرات این شبکه ها است که به راحتی می توان آن ها را نصب کرد و در هر مکانی که اینترنت وجود دارد از آن استفاده کرد.

عوارض اینستاگرام

 اعتیاد به اینستاگرام توسط کودکان

2. در معرض دید قرار گرفتن :

همان طور که همه ما می دانیم در شبکه های اجتماعی می توان اطلاعات شخصی و خانوادگی را در اختیار دیگران قرار داد و اغلب کودکان و نوجوانان نیز این کار را از بقیه یاد می گیرند و دوست دارند موارد شخصی مثل عکس ها، شماره تلفن را در دید عموم قرار دهند و بنابراین خانواده ها به یکباره متوجه می شوند که تمام اسرار خانوادگی شان در این برنامه وجود دارد.

3. سایبر بولینگ یا آزار رسانی از مضرات اینستاگرام:

سایبربولینگ امروزه به یک معضل اجتماعی تبدیل شده است که معمولاً از شبکه های اجتماعی مخصوصاً اینستاگرام سرچشمه می گیرد. این روز ها کودکان و نوجوانان قربانی خشونت هایی از شبکه اجتماعی می شوند مثلا سایبر بولینگ می تواند باعث مشکلاتی مثل از بین رفتن اعتماد به نفس در افراد شود و همین مورد باعث می شود که دیگر جوانان هیجان کافی برای تجربه های سالم را نداشته باشند و دست به اقداماتی مثل خودکشی بزنند زیرا بعد از مدتی به پوچی خواهند رسید.

استفاده از اینستاگرام

استفاده از اینستاگرام

4. افزایش ابتلا به افسردگی از مضرات استفاده از اینستاگرام:

طبق مطالعات انجام شده در دانشگاه کمبریج ، جوانانی که بیشتر از دو ساعت در روز را در شبکه های اجتماعی سپری می کنند ، احتمال ابتلا به مشکلات ذهنی بالاتری دارند و این مشکلات می تواند شامل اضطراب و نشانه هایی مثل استرس و افسردگی باشد.

در مطالب قبلی تحت عنوان " عوارض جسمی و روحی در کمین کاربران فضای مجازی " در نمناک اشاره داشتیم که معمولاً افراد بعد از استفاده از اینستاگرام کم کم دچار مشکلاتی مثل کمبود اعتماد به نفس می شوند و بی اعتماد به نفسی و احساس پوچی آن ها را به سمت افسردگی می برد و گاهی اوقات آن ها به ثبات شخصیتی خود نیز مشکوک می شوند و دیگر خودشان را قبول ندارند و قرار گرفتن در معرض انتقاد و قضاوت های دیگران نیز خطر افسردگی در آن ها را افزایش می دهد.

5. حساسیت بالا داشتن برای لایک گرفتن عکس ها:

جوانان معمولاً هر ثانیه در حال ارزیابی این هستند که عکس هایشان چه تعداد در این شبکه اجتماعی لایک گرفته است یا این که چند نفر آن ها را فالو کرده اند و در واقع لایک گرفتن و تعداد بالای فالوور به شخصیت آن ها هویت می بخشد و همین باعث ایجاد حساسیت ها و خود بینی ها و سرخوردگی در آن ها می شود و از طرفی یک رقابت نا سالم و بی هدف را بین آن ها به وجود می آورد.

مضرات اینستاگرام

مضرات استفاده از اینستاگرام برای کودکان

6. صحبت کردن با افراد غریبه از مضرات اینستاگرام برای کودکان:

این شبکه های اجتماعی فضایی را فراهم می کنند تا کودکان و نوجوانان به راحتی با افرادی که شناخت کامل نسبت به آن ها ندارند، صحبت کنند و در نتیجه احتمال آسیب دیدن آن ها و سوء استفاده از آن ها بسیار بالا تر می رود. گاهی اوقات این افراد ناشناس انگیزه های غلط را به کودکان یاد می دهند و مواردی مثل سایبر بولینگ یا حتی اعتیاد ممکن است از همین طریق آغاز شود.

همان طور که می دانید سپری کردن دوران نوجوانی کار راحتی نیست و جوانان در این سنین با چالش های زیادی روبرو هستندف مخصوصاً اگر چالش های بسیار بزرگی مثل لوازم دیجیتال و شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام در اختیار آن ها قرار گرفته باشد و این شبکه ها به شدت در شکل گیری شخصیت آن ها موثر است و اعتیاد پیدا کردن جوانان به این شبکه ها باعث متشوش شدن و در نتیجه افسردگی آن ها می شود.

راه هایی برای مراقبت از کودکان از آسیب های شبکه اجتماعی

بسیار سخت است که بخواهیم کودکان و نوجوانان را از استفاده از شبکه های اجتماعی منع کنیم زیرا جذابیت آن ها به حدی زیاد است که ما حریف شان نمی شویم. در پاسخ به درخواست برخی از شما کاربران نمناکی در این قسمت چند راهکار کوچک و خلاصه را به شما معرفی می کنیم تا در این راه به جلوگیری از آسیب به کودکان خود کمک کرده باشید .

- پروفایل فرزند خود را در حالت پرایوت یا خصوصی نگه دارید :

از آن ها بخواهید که درخواست ها و دعوت های افراد ناشناخته برای وارد شدن به صفحه خود را نپذیرند و قبل از هر چیزی به نام و نام خانوادگی، سن و محل زندگی فرد و اطلاعات دیگر او در قسمت بیوگرافی توجه کنند.

مضرات اینستاگرام

تمام عوارض و مضرات اینستاگرام

- صفحات و عکس هایی را دنبال کنند که مطابق سن آن ها می باشد :

از خودشان عکس هایی تهیه کنند که مناسب منتشر کردن در شبکه های عمومی است و بیش از حد مسائل خانوادگی را در این شبکه ها بازگو نکنند.

- به آن ها یاد بدهیم که افراد واقعی را از غیر واقعی چگونه تشخیص دهند یعنی بدانند که چه مکالمه هایی می تواند سالم باشد و چه مکالمه های آسیب زننده است و بسیار مهم است که نوجوانان بتوانند نگرانی های خودشان را در این موضوع با ما مطرح کنند و پس در این مورد نقش والدین را فراموش کنید و مانند یک دوست با آن ها همراه باشید تا ترس قایم و پنهان کردن مطلبی را از شما نداشته باشند.

- طوری با آن ها رفتار کنید که مایل باشند عکس های آپلود کرده در اینستاگرام را نیز به شما نشان دهند که این کار باعث می شود حریم بیشتری را حفظ کنند و خطرات کمتری آن ها را تهدید کند و این گونه تقریبا همه چیز از فیلتر شما رد خواهد شد.

بدترین مضرات اینستاگرام برای نوجوانان + راه حل

4.1128
این مطلب مفید بود ؟10622
منبع : youaremom / youaremom / بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
برچسب : اینستاگرام
وبگردی