علائم انگل
شکم درد، خستگی و کم خونی تنها چند مورد از علائم رایج انگل در بدن انسان هستند، در ادامه با تمام نشانه ها و علائم جدی وجود انگل در بدن آشنا می شوید.

علائم و نشانه آنکه انگل در بدن زندگی می کند

انگل جاندار ریزی است که در بدن تخم ریزی میکند و انواع مختلفی دارد. کرمک، کرم روده، تریشینلا، از انواع انگل هایی هستند که در بدن زندگی می کنند و از داخل بدن یا سلول خونی تغذیه می کنند. انگل از طریق دهان و پوست و مصرف آب و غذا آلوده و رعایت نکردن اصول بهداشتی وارد بدن فرد میزبان می شوند. انگل ها مهمان های ناخوانده ای هستند که برخی از افراد دچار آنها هستند اما از وجود انگل در بدنشان آگاه نیستند. در این بخش از سلامت نمناک، نشانه های وجود انگل در بدن را آورده ایم، این نشانه ها را می توان علائم رایج عفونت انگلی نامید.

علائم جدی و نشانه های رایج انگل در بدن

خارش مقعد :

افرادی که کرمک دارند، از خارش مقعد و ناراحتی آن در شب گله مند هستند. این خارش بیشتر در شب ها و زمان تخمگذاری کرمک ها اتفاق می افتد. زمانی که پوست مقعد حساس شده و یا از بین برود، عفونت های باکتریایی ممکن است ایجاد شوند.

نشانه انگل

مشکلات مزمن گوارشی:

اگر انگل فراوانی در بدن داشته باشید، تخریب لایه روده است که می تواند باعث التهاب و تولید گاز و نفخ، حالت تهوع و یبوست شود. این علائم بر اثر تولیدات سمی انگل ها، ایجاد می شوند.

شکم درد :

دردهای شکم را نمی توان فقط به انگل ها نسبت داد اما اگر دردهای شکم شما ناگهانی و شدید است، می توانید وجود انگل را هم درنظر بگیرید زیرا انگل در بخش کوچکی از رود ساکن شده و باعث تورم و سوزش می شود و راه خروج مواد زائد را بلوکه کرده باعث درد شکم می شود.

علائم انگل

سندرم روده تحریک پذیر :

سندرم روده تحریک پذیر ممکن است به دلیل حضور انگل ها ایجاد شده یا شدت بگیرد و یا نشانه ای از مشکلات عصبی باشد.

ضعف و خستگی :

ضعف و خستگی هنگامی رخ میدهد که کرم روده بدن را از مواد مغذی حیاتی خالی می کند، این باعث خستگی و ضعف میشود.

ضعف و خستگی

تغییرات رژیم و کاهش وزن :

اگر بدون دلیل اشتهای شما افزایش پیدا کرده اما با کاهش وزن مواجه شده اید، ممکن است انگل ها باعث آن شده باشند زیرا کرم حلقوی و کرم کدو از غذایی که می خورید تغذیه می کنند و باعث می شود گرسنه باقی بمانید.

آشفتگی ذهنی :

وقتی از عفونت انگلی در بدن رنج ببرید معمولاً عصبانیت و افسردگی منظم رخ میدهد زیرا انگل ها با ایجاد ضایعات متابولیکی سمی در روده ها و به دنبال آن حمله به انتقال دهنده های عصبی حالت هایی چون عصبانیت، اضطراب و افسردگی را ایجاد می کنند.التهاب در روده می تواند باعث التهاب مغزی شود.

اختلالات خواب :

اختلالات خواب هم می تواند یکی دیگر از نشانه های وجود انگل ها در بدن شما باشد. اگر بی خوابید، دندان قروچه می کنید یا در طول شب بارها از خواب بیدار می شوید، ممکن است دچار انگل در بدن باشید.

اختلال در خواب

ساییدن دندان ها :

وقتی مواد زائد و سموم در بدن به خاطر انگل بالا رود، در نتیجه عصبانیت ها و خستگی ها در طول خواب دندان قروچه اتفاق می افتد.

کم خونی :

کرم و انگل روده باعث کم خونی می شوند چون انگل آهن را می بلعد.

ناراحتی های پوستی :

انگل ها تنها معده و روده را هدف نمی گیرند، بلکه به طور مستقیم زیبایی مبتلایان شان را هم تهدید می کنند. انگل باعث بسیاری از بیماری های پوستی مانند اگزما، جوش و تاول، کهیر، ضایعات و زخم ها ، خشکی مداوم پوست می شود.

درد مفصلی و ماهیچه ای :

انگل ها می توانند به بافت های ماهیچه ای و مفصلی حمله کنند و به مثانه یا تخمدان نزدیک شوند که باعث ناراحتی و درد در آن ناحیه می شود.

درد مفصل

دیگر علائم رایج عفونت انگلی

  • هوس غذاهای شیرین و میل شدید به خوردن آن ها
  • خونریزی در لثه ها
  • عفونت های تکراری و دوره ای
  • اختلال در عملکرد جنسی
  • مشکلات تنفسی
  • اختلال در حافظه
  • خارش در اطراف بینی، دهان و حنجره
  • عادت ماهیانه نامنظم

علائم اصلی وجود انگل در بدن بزرگسالان

4.6267
این مطلب مفید بود ؟24423
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
برچسب : انگل مقعد
وبگردی