جن ها و ارواح
جن ها و ارواح جزو موجوداتی هستند که ارتباطات آنان همیشه در ذهن هرکسی با یک علامت بزرگ مواجه می شود. در این بخش طبق آیات قرآن کریم به سوالاتی درمورد زادوولد اجنه پاسخ می دهیم.

جن ها و ارواح چگونه نکثیر می شوند؟

جن ها و ارواح چه نوع ارتباط جنسی دارند؟ آنها چگونه زاد و ولد می کنند؟ این سوالات و سوالات دیگر در رابطه با زاد و ولد اجنه را در ادامه بخوانید.

یکی از سوالات مطرح در خصوص اجنه اینکه، آیا ارتباط جنسی جن ها برای زاد و ولد مثل انسان ها است؟

پاسخ:

از آیات متعدد قرآن کریم،[1] استفاده می شود که، جنّیان چون انسان ها با یکدیگر سخن می گویند و یکدیگر را به نیکوکاری دعوت کرده و از عذاب خدا می ترسانند. همچنین همانند انسان ها زندگی و مرگ دارند،[2] دارای تکلیف و حساب رسی، عقاب و ثواب هستند.[3] دارای ادیان مختلف بوده و به نبوّت رسول خدا(ص) ایمان آورده اند.[4]

اما این که تکثیر و زاد و ولد جنّیان چگونه است، آیات و روایات صریح در این زمینه نداریم، ولی با استفاده از برخی از آیات قرآن می توان استنباط کرد که آنان دارای نر و ماده هستند و همانند انسان ها مقاربت و نزدیکی جنسی دارند. در این جا به آیاتی اشاره می شود:

اجنه و ارواح

نحوه زادو ولد ارواح و اجنه 

الف. «سُبْحانَ الَّذی خَلَقَ الْأَزْواجَ کُلَّها مِمَّا تُنْبِتُ الْأَرْضُ وَ مِنْ أَنْفُسِهِمْ وَ مِمَّا لا یَعْلَمُونَ»؛[5] منزّه است آن خدایی که همه جفت ها را بیافرید، چه از آنچه زمین می رویاند و چه از نفس هایشان و چه آن چیزهایی که نمی شناسند.‏ استناد کرد؛ طبق این آیه شریفه، نبات و انسان ها نر و ماده دارند و نیز چیزهایی که ما آنها را نمی شناسیم.

جمله‏ «وَ مِمَّا لا یَعْلَمُونَ» جنّ را نیز شامل می شود که نر و ماده دارند ولی ما چگونگی آن را نمی دانیم. [6] البته این در صورتی است که مراد از «الازواج» در آیه اصناف نباشد.

ب. «وَ مِنْ کُلِّ شَیْ‏ءٍ خَلَقْنا زَوْجَیْنِ لَعَلَّکُمْ تَذَکَّرُونَ‏؛[7] و از هر چیز جفتی بیافریده ایم، باشد که عبرت گیرید. این آیه صراحت دارد در این که نر و مادگی در بیشتر مخلوقات هستی جریان دارد و جمله‏ «کُلِّ شَیْ‏ءٍ» به طور حتم جنیّان را نیز در بر می گیرد.[8]

ج. «وَ أَنَّهُ کانَ رِجالٌ مِنَ الْإِنْسِ یَعُوذُونَ بِرِجالٍ مِنَ‏ الْجِنِ‏»؛[9] و نیز مردانی بودند از آدمیان که به مردانی از جنّ پناه می بردند. از این آیه استفاده می شود که بین جنّیان نیز زن و مرد وجود دارد.[10]

تا این جا با استناد به آیات یاد شده به دست آمد که جنیان نیز مانند انسان ها دارای جنس نر و ماده هستند، اما در چگونگی مقاربت و نزدیکی آنان و تکثیرشان می توان به آیاتی که در وصف حوریان بهشتی هست‏ تمسّک نمود و آن این که خداوند سبحان در وصف حوریان بهشتی می فرماید:«لَمْ یَطْمِثْهُنَّ إِنْسٌ قَبْلَهُمْ وَ لا جَانٌ‏»؛[11] حوریان بهشتی را قبل از شوهرانشان نه آدمی دست زده و نه جنّ. مفسّران از این آیه نکات زیر را استفاده نموده اند:

 1. برای جنیان نیز ثواب و پاداش هست.[12]

 2. همان گونه که خداوند به نیکوکاران و مؤمنان از انسان، حوریان انسی بهشتی هدیه می کند که قبل از آنان هیچ انسانی با این حوریان نزدیکی نداشته به نیکوکاران و مؤمنان از جنّ نیز حوریان جنّی را هدیه می کند که قبل از آنان هیچ جنّی با این حوریان نزدیکی نکرده است.[13]

3. «لَمْ یَطْمِثْهُنَّ» در آیه، به معنای «لم یفتضهن» است و افتضاض؛ یعنی آمیزش به گونه ای که پرده بکارت پاره شود و از آن خون بکارت جاری شود. [14] از آن جایی که قرآن می فرماید:«قبل از شوهرانشان هیچ انسان و جن با آنان نزدیکی نکرده»، معنایش این است که جنّ نیز همانند انسان زنان را لمس و با آنان همانند آدمی نزدیکی و آمیزش می کند. بنابراین، می توان از این آیه استفاده کرد که تکثیر و زاد و ولد جنّ‏، همانند تکثیر و زاد و ولد انسان ها به وسیله مقاربت و نزدیکی نر و ماده صورت می گیرد.[15] 

پی نوشتها:

[1]. جن، آیات 1 - 15؛ رحمن، آیات 31 - 63؛ احقاف 29 - 31.

[2]. «کلُ‏ُّ مَنْ عَلَیهْا فَان»؛ هر چه بر روی زمین است دستخوش فناست. رحمن، 26.

[3]. «سَنَفْرُغُ لَکُمْ أَیُّهَ الثَّقَلَان»؛ ای جنیان و آدمیان! به حساب شما خواهیم رسید. رحمن، 31.

[4]. قرشی، سید علی اکبر، قاموس قرآن، ج 2، ص 65 - 66، دار الکتب الإسلامیة، تهران، چاپ ششم، 1371ش.

[5]. یس، 36.

[6]. قاموس قرآن، ص 67.

[7]. ذاریات، 49.

[8]. قاموس قرآن، ص 67.

[9]. جن، 6.

[10]. قاموس قرآن، ص 67.

[11]. رحمن، 56 و 74.

[12]. «الآیة دلالة علی أن للجن ثواباً فالإنسیات للانس و الجنیات للجن»؛ شیخ طوسی، محمد بن حسن، التبیان فی تفسیر القرآن، با مقدمه:شیخ آقابزرگ تهرانی، تحقیق:قصیرعاملی، احمد، ج 9، ص 482، دار احیاء التراث العربی، بیروت، بی تا.

[13]. طبرسی، فضل بن حسن، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، مقدمه:بلاغی‏، محمد جواد، ج 9، ص 315، انتشارات ناصر خسرو، تهران، چاپ سوم، 1372ش؛ شریف لاهیجی، محمد بن علی، تفسیر شریف لاهیجی، تحقیق:حسینی ارموی (محدث)، میر جلال الدین، ج 4، ص 345، دفتر نشر داد، تهران، چاپ اول، 1373ش.

[14]. مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج 9، ص 315.

[15]. قاموس قرآن، ص 65.

جن ها و ارواح چگونه زاد و ولد می کنند؟

3.6173
این مطلب مفید بود ؟12647
برگرفته از جام نیوز /ن
برچسب : جن
وبگردی