40 روزگی نوزاد
نگهداری و مراقبت از نوزاد تازه متولد شده تا 40 روزگی کمی سخت و حساس تر است و والدین باید در این چهل روز نکاتی را برای سلامت کودک رعایت کنند.

اصول رعایتی در چهل روز اول تولد نوزاد

یکی از مهمترین مراحل زندگی انسان که از حساسیت خاصی بر خوردار است دوره ی نوزادی که از هنگام تولد تا پایان یک ماهگی و 40 روزگی نوزاد است .از هیجان انگیزترین لحظات زندگی مشترک یک زن و مرد لحظه تولد یک نوزاد است که زن و شوهر ثمره عشق و محبت خود را در آغوش می گیرند.

اما در کنار این لحظات شیرین، ممکن است سختی هایی هم در ارتباط با او وجود داشته باشد و والدین راه و رسم مراقبت از فرزند خود را بلد نباشند . اگر به تازگی صاحب نوزاد شده اید مطالعه این بخش از نمناک می تواند به شما کمک کند تا به طور صحیح از کودکتان مراقبت کنید.

40 روزگی نوزاد

نکات مهم مراقبت نوزاد تا 40 روزگی

چهل روز اول تولد نوزاد

برآورده کردن نیازهای اولیه کودک مانند تغذیه مناسب، پوشاک مناسب، فضای مناسب برای خوابیدن از وظایف اصلی والدین است . همچنین بیداری های شبانه ، تغذیه نوزاد، تعویض پوشک و لباس نوزاد و ... و تربیت نوزاد همگی از وظایف والدین در مقابل کودکان است.

شیر دادن به نوزاد

بهترین تغذیه نوزاد، شیر مادر است که همیشه در دسترس است و فاقد میکروب و بیماری می باشد . تغذیه نوزاد با شیر مادر سبب می شود هنگامی که مادر نوزاد را برای شیردادن به آغوش می گیرد ، نوزاد احساس امنیت و تعلق پذیری کند . مزیت دیگر تغذیه نوزاد با شیر مادر این است که شیر مادر با دمای بدن نوزاد متناسب است .

البته از همان روزهای اول تولد نحوه شیردادن به نوزاد بسیار مهم است و مادران برای افزایش شیر به تغذیه خود توجه کنند و غذاهایی را که سبب افزایش شیر آنها می شود ، مصرف کنند.

تعویض لباس های کثیف کودک

از دیگر وظایف والدین تعویض لباس های کثیف کودک است . اگر کودک شما پوشک و یا لباس هایش کثیف شد و نیازمند تعویض بود باید خیلی سریع به تعویض این لباس ها بپردازیم. تعویض لباس های کودک تا سن 7 سالگی سبب می شود حس امنیت را در کودک ایجاد نماییم.

تعویض لباس نوزاد

نحوه تعوض لباس های نوزاد تا 40 روزگی

همه چیز درباره نوزاد چهل روزه

برآورده کردن نیاز به امنیت و تعلق پذیری کودک

والدین با تعویض لباس کثیف کودک و تغذیه مناسب او به نوزاد می فهمانند که او را دوست دارند و دنیا محل امنی است و اینگونه نیاز به امنیت و تعلق پذیری کودک را برآورده می کنند.

در هنگام شست و شو کودک دقت کنید

برای جلوگیری بروز زود هنگام مسایل جنسی در بزرگسالی هنگام شستن نوزاد خود برای تعویض پوشک، با آلت تناسلی او بازی نکنید و آلت تناسلی او را به صورت حرکات رفت و برگشتی با دستتان (مالش دادن) نشویید.

پیش از این هم در نمناک گفتیم که بین یک هفته تا 21 روز افتادن بند ناف به طول می انجامد پس مراقب بند ناف کودک تان باشید و بهداشت لازم و نکات ایمنی لازم را رعایت کنید.

شستشوی نوزاد

نکات مهم شستشوی نوزاد تازه متولد شده

نکات مراقبت تا 40 روزگی نوزاد

نقش همسران در بهبود افسردگی پس از زایمان

بعد از تولد معمولا زنان خوشحال و شاد هستند اما از روز سوم زایمان ممکن است افسردگی به سراغ آنها بیاید به همین دلیل همسران در این زمان باید بیش از زمان های دیگر به همسر خود محبت کنند و در انجام کارهای مربوط به کودک مشارکت کنند و برای به دست آوردن هر چه زودتر بهبودی باید به همسرشان کمک کنند . افسردگی بعد از زایمان 2 هفته به طول می انجامد.

برای کمک به بهبود افسردگی مردان باید اجازه صحبت کردن به همسر خود بدهند و به حرفهای او خوب گوش دهند. گاهی کودک را به تنهایی نگهداری کنید تا همسرتان بتواند زمانی را با اعضای خانواده و دوستانش بگذراند و در صورت امکان مدت زمان کوتاهی نوزاد خود را به والدینتان بسپارید و برای تغییر آب و هوا و بهبود روحیه او با همسرتان به فضای خارج از منزل بروید.

بعد از زایمان حداقل تا 6 هفته ارتباط جنسی بین همسران برقرار نکنید و حتما برای اینکار بعد از زایمان با پزشک متخصصتان مشورت نمایید.

ایجاد ارتباط جنسی با همسر تا مدتی پس از زایمان ممکن است سخت باشد پس بهتر است که شما در برابر این مساله صبور باشید و به همسر خود فرصت لازم برای به تعادل رسیدن از نظر جسم و روح را بدهید.

افسردگی پس از زایمان

درمان افسردگی پس از زایمان با کمک همسر

تا 40 روزگی نوزاد چه چیزهایی را باید رعایت کنیم؟

از کولیک نترسید

گریه زیاد نوزاد اگر به بیماری خاصی دچار نیست و تب، تهوع یا اسهال هم ندارد، احتمالا دچار کولیک شده است. 20درصد کودکان این مشکل را دارند.ممکن است گریه های نوزاد کولیکی شما فرصت کوچک ترین زمان برای استراحت را هم از شما بگیرد. و تلاش ها و روش های شما برای آرام کردن نوزادتان کارساز نباشد.

زبان نوزاد را یاد بگیرید

روبرو شدن با گریه های نوزاد در روزهای ابتدای تولد شگفت انگیز است زیرا والدین در این زمان نمی دانند که هر گریه کودک چه علتی دارد. هنگامی که کودک شما شروع به گریه کرد ، به شرطی که کودک مشکل جسمی نداشته باشد و گرسنه نباشد و پوشکش تمیز باشد ، برای بند آمدن گریه او آرامش خود را حفظ کنید و او را عمودی راه ببرید و یا با او بازی کنید و والدین از ترس اینکه نکند کودکشان بغلی بشود، نباید او را بغل نکنند.

والدین از بدو تولد تا حدود 2 و نیم سالگی باید به گریه های نوزاد پاسخ بدهند و او را به این دلایل که بغلی می شود و یا باید صبور بار بیاید، رها نکنند.نوزادان از لحظه تولد قادر به دیدن اشیاء و چهره ها به صورت دو بعدی هستند و اشیاء حجم دار را بهتر می بینند و اشیاء را تا فاصله حدود 25 الی 30 سانتی متری خود می توانند ببینند ، تا 6 ماهگی دید کودکان مانند بزرگسالان خواهد شد.

گریه کردن نوزاد

علت گریه های نوزاد در هفته های اول

نکات مهم تا 40 روزگی نوزاد را بدانید

بهترین بازی برای کودک

برای کودکان تازه متولد شده بهترین بازی ها آویزه ها هستندکه می توان به صورت آماده تهیه کرد و یا خود والدین در منزل تهیه کنند. برای تقویت حس بینایی کودکان تا 2 سالگی بازی با آویزه ها مفید هستند.

از دیگر بازی های مفید برای کودکان از حدود 3 ماهگی تا 2 سالگی بازی دالی موشه است . کودکان از حدود 1 و نیم سالگی می فهمند که اشیاء پایداری و ثبات دارند و اشیاء که در حال حاضر نمی بینند را از دست نداده اند واین ندیدن آنها موقتی می باشد .

بهتر است والدین شاغل این بازی را با چهره ی خود انجام دهد تا کودک متوجه شود، در صورت ندیدن والدین آنها را از دست ندادهاست . این بازی می تواند برای جلوگیری از اضطراب جدایی کودکان مفید باشد. برای تربیت کودک سالم باید همواره اطلاعاتتان را راجع به رشد کودک از زمان تولد و نیازهای روانشناختی او بالا ببرید .

خواب نوزاد

برای ساعات خواب کودکان هیچ الگوی دقیقی موجود نیست. نوزادان در دو هفته اول معمولا بین 16 تا 20 ساعت در شبانه روز می خوابندو هر سه یا چهار ساعت از خواب بیدار می شوند. اگر نوزادان ساعات بیشتری را بخوابند ، گرسنه خواهند شد و به وعده های غذایی بیشتری نیاز خواهند داشت.

خواب نوزاد

خواب نوزاد تا 40 روزگی چگونه است؟

دانستنی های مهم تا 40 روزگی نوزاد

وزن گیری نوزاد

در هفته های اول نوزاد روزانه 30 گرم وزن اضافه می کند و در هفته دوم به وزن نوزاد حدودا 240 گرم اضافه می شود، پس اگر فرزند شما تا پایان هفته اول به سه کیلو رسیده بود، می توانید انتظار داشته باشید تا پایان هفته دوم حداقل سه کیلو و چهارصد گرم وزن پیدا کند.بسیاری از نوزادان در روزهای اول بعد از تولد کمی وزن کم می کنند اما اگر نوزاد 10 روزه شما به وزن اولیه تولدش برنگشته حتما به پزشک مراجعه کنید.

مراقب بند ناف نوزاد باشید

بعد از زایمان بند ناف را با گیره ای مسدود می کنند و بند ناف به شکل پوست سیاه و خشکی بنظر می رسد. این کار به نوزاد آسیبی نمی رساند، زیرا عصبی به آن متصل نیست، ولی برای عفونی نشدن بند ناف باید اطراف آن را پاکیزه و خشک نگه داشت.

بنابراین تا این قسمت از پوست، کاملاً خوب شود و زایده بند ناف کاملاً از بین برود نوزاد را زیاد حمام نکنید. دو هفته بهبودی بند ناف زمان می برد. مشاهده قرمزی یا ترشح مواد در این ناحیه نشانه عفونت است. پوشک نوزاد را پایین تر از بند ناف او ببندید تا جریان هوا سبب سریعتر خشک شدن بند ناف شود.

نکات مهم در چهل روز اول تولد نوزاد

مراقبت از بند ناف نوزاد در روزهای اول تولد

 

چیزهایی که والدین تا 40 روزگی نوزاد باید بدانند

حمام کردن نوزاد

دومرتبه حمام کردن در هفته های اول تولد کافی است. شما هر دو روز یک بار می توانید صورت، گردن، دست ها و باسن نوزاد را تمیز کنید. از وان بچه یا از کف پوش های نگهدارنده نوزاد برای پشتیبانی از نوزاد هنگام حمام کردن استفاده کنید .

بهتر است ازصابون برای شستشوی کودکان استفاده نکنید، هنگام حمام هرگز نوزاد را به حال خود رها نکنید و هنگامی که او را بلند می کنید، مراقب لیز بودن بدن او باشید. باسن نوزادان دختر را باید از ناحیه جلو به پشت بشویید و پوست بیضه نوزادان را هیچ گاه به عقب نکشید، زیرا این قسمت بسیار حساس است.

نقاط نرم کودک شما

قسمت نرم سر کودک با پوست سختی پوشیده شده است که نیازی به توجه خاصی ندارد. این ناحیه از بدن نوزاد به سر او اجازه تغییر شکل را در زمان تولد می دهد تا بتواند از کانال خروجی بیرون آید.

در دوماهگی قسمت عقبی این ناحیه از سر نوزاد بسته می شود اما قسمت جلویی آن در دوسالگی بسته می شود. پایین رفتن زیاد این ناحیه می تواند نشانه ای از کمبود مایعات در بدن او باشد، در حالیکه بر آمدگی زیاده از حد آن می تواند نشانه بیماری مننژیت باشد.

 

دانستنی های مهم 40 روزگی نوزاد + باید و نبایدها

4.2290
این مطلب مفید بود ؟24644
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : نوزاد
وبگردی