هفته بیست و چهارم بارداری
کودک شما در “هفته بیست و چهارم بارداری” شروع به نفس کشیدن می کند و وزن اضافه می کند همچنین ممکن است شما دچار تاری دید و بی حسی شود.

بارداری هفته به هفتهوضعیت جنین و مادر در هفته 24 بارداری

اگر قادر بودید داخل رحم خود را ببینید، متوجه حالات غیر عادی صورت نوزاد خود میشدید! زمانی که عضلات صورت نوزاد تکامل و رشد پیدا میکند، نوزاد شروع به استفاده از آنها میکند و ابروهای خود را بالا و پایین میکند.
اصطلاح "کودک در آستانه زنده ماندن است" به این معنی است که اگر کودک شما در هفته 24 به دنیا بیاید، ریه های او به حد کافی رشد کرده اند و کودک زنده میماند، البته با مراقبت های ویژه.
هفته 24 بارداری یعنی ماه چندم

تغییرات جنین و مادر در هفته 24 بارداری

تغییرات و وضعیت جنین در هفته بیست و چهارم بارداری

چهره کودک شما تقریبا شکل گرفته است، شکم شما بزرگ تر شده است و تغییرات بدنی زیادی برای مادر و کودک رخ خواهد داد.

در هفته 24 اندازه کودک چقدر است؟

کودک شما به سرعت رشد میکند، هر هفته نزدیک 4 اونس بزرگ تر میشود و وزن او نیز افزایش پیدا میکند ؛ اندازه پای نوزاد در این هفته اندازه یک دانه ذرت است و هر هفته نیم اونس به آن اضافه میشود تا زمان تولد.

کودک من در هفته 24 چه کاری انجام میدهد؟

  • تغییرات زیادی در این هفته برای کودک رخ میدهد ؛ مغز در حال رشد است، همچنین اجزای دیگر بدن او در حال تکامل است.
  • ریه کودک شما ،هر روز رشد میکند و موادی تولید میکنند به نام سورفاکتانت، و کمک میکنند تا کیسه های هوایی کوچک ریه به نام آلوئولی را باز نگه میدارد.
  • کودک، در رحم شما شروع به نفس کشیدن میکند.
  • قفسه سینه او حرکت میکند و مایع آمنیوتیک تولید میکند.
  • پوست نازک و نیمه شفاف کودک شروع به تغییر میکند، به علت رشد ماهیچه ها، اعضای بدن، استخوان ها و چربی وزن اضافه میکند و زیر پوست شفاف ،چربی جمع میشود.
  • اگرچه کودک در این مرحله کوچک و در حال رشد است، اما توانایی زنده ماندن دارد، به این معنی که خارج از رحم نیز زنده میماند ، اگرچه باید در دستگاه و زیر نظر مراقبت های ویژه باشد.

هفته 24 بارداری و حرکات جنین

جنین در هفته بیست و چهار در شکم مادر

وضعیت مادر در هفته 24 بارداری

بدن من در هفته 24 چه فعالیت های دارد؟
  • بدن شما نیز هفته به هفته در حال تغییر است، در هفته 24 رحم شما به اندازه یک توپ فوتبال است.
  • شما در این مرحله میزان گلوکز خود را باید کنترل کنید، تا دچار دیابت نشوید، که بر شرایط بارداری تاثیر گذار خواهد بود.
  • در این دوره شما هموروئید را تجربه میکنید که ،مربوط به تورم رگ های مقعد میشود مثل رگ های پا که متورم هستند و خون در آنها جمع میشود و موجب درد میشود.
  • در این دوره ،هورمون هایی ترشح میشود که موجب یبوست است و در این حالت نمیتوانید ادرار کنید و به رگ های شما فشار وارد میشود مقعد، دچار خارش میشود و قطرات خون مشاهده میشود اتفاق ناخوشایندی است که با کرم هموروئید درمان میشود ، حتما با پزشک خود در این مورد مشورت کنید.

علائم معمول در این دوره و مشکلات جسمی رایج زنان در هفته 24 بارداری

سندرم تونل کارپ:

احساس میکنید انگشت ها و مچ شما بی حس میشود؟ سندرم تونل کارپ، یکی دیگر از علائم بارداری است. ورم بدن شما به دلیل مایعاتی است که در مناطق پایین بدن انباشته میشود، و زمانی که در حال استراحت هستید ،به مناطق دیگر بدن منتقل میشود و به اعصاب مچ و انگشتان فشار وارد میکند و موجب درد و گزگز شدن میشود.

تمام این علائم، با تولد نوزاد از بین میرود اما در حال حاضر مچ و انگشتان را حرکت دهید و در طول شب به آنها فشار وارد نکنید.

دید تار:

تار میبینید؟ باز هم هورمون های بارداری را سرزنش کنید!تولید اشک چشم را کاهش میدهند و دید شما را تحت تاثیر قرار میدهد ، از پزشک خود قطره چشم بگیرید.

کف دست قرمز :کف دست و پا قرمز میشود و شروع به خارش میکند به دلیل افزایش استروژن و فشار خون بالاست. از صابون استفاده نکنید، آب سرد یا یخ روی سطح بدن اعمال کنید.

هفته 24 بارداری یعنی چند ماهگی

تغییر اندازه جنین از هفته 16 تا 24

این هفته چه کاری انجام دهید:

با مدیر خود قرار ملاقات بگذارید. زمان آن رسیده که مدیر خود را از بارداری آگاه کنید ، این هفته حساسی است و شما نیاز به استراحت دارید.

شکم در این هفته چقد بزرگ میشود؟

در هفته 24 نزدیک به 14 تا 16 پوند وزن اضافه میکنید.

24 هفته چند ماه میشود؟

حساب کردن دوره ی بارداری کمی پیچیده است، اما در هفته 24، شما 5 ماه و یک هفته باردار هستید.

وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و چهارم بارداری

4.41048
این مطلب مفید بود ؟917131
منبع : بخش سبک زندگی نمناک / ن /ک
وبگردی