چربی شکم

رفع چربی شکم با چند روش ساده و علمی

کد مطلب : 76286زمان مطالعه : 4 دقیقه
رفع چربی شکم یکی از مهم ترین اهداف در کاهش وزن است. چربی شکم نوعی چربی خطرناک و آسیب رسان محسوب می شود.

راه های ساده برای رفع چربی شکم

رفع چربی شکم یکی از مهم ترین اهداف در کاهش وزن است. چربی شکم نوعی چربی خطرناک و آسیب رسان محسوب می شود. بررسی ها نشان داده اند میزان چربی شکم با احتمال ابتلای فرد به دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی و عروقی ارتباط مستقیم دارد. بنابراین کاهش چربی شکم فواید زیادی بر سلامت جسم دارد. 

به وسیله یک متر ساده می توانید دور کمر خود را اندازه گیری کنید و میزان چربی شکم را محاسبه کنید. دور کمر در مردان اگر بیشتر از 102 سانتیمتر و در زنان 88 سانتیمتر باشد، چربی شکم زیاد است و باید فکری برای کاهش آن بکنید. 

برخی استراتژی های کاهش وزن می توانند چربی های ناحیه شکم را بیش از سایر بخش های بدن هدف قرار دهند. در ادامه 6 روش کاملا علمی معرفی می شود که به کاهش چربی شکم کمک زیادی می کنند. 

روش های رفع چربی شکم

1.از مصرف قند و نوشیدنی های قندی اجتناب کنید. 

غذاهایی که حاوی قند هستند برای سلامت کاملا مضر می باشند. خوردن مقدار زیادی از این خوراکی ها منجر به افزایش وزن می شود. 

بررسی ها نشان داده اند که قند افزوده تاثیرات مخربی بر روی سلامت متابولیک دارد. بررسی های زیادی نشان داده اند که قند اضافه، که بیشتر منظور فروکتوز است، منجر به تجمع چربی در اطراف شکم و کبد می شود. نصف شکر گلوکز و نصف آن فروکتوز است. زمانی که مقدار زیادی قند افزوده مصرف می کنید، کبد پر از فروکتوز می شود و در نهایت مجبور است فروکتوز اضافه را به چربی تبدیل کند. 

برخی معتقدند که این فرایند خطرناک ترین تاثیر قند بر روی سلامت است. در این فرایند چربی شکم و کبد افزایش پیدا می کند و منجر به مقاومت انسولین و بروز مشکلات متابولیک می شود. در این شرایط اثر قند مایع بدتر خواهد بود، چرا که مغز کالری مایعات را به اندازه جامدها ثبت نمی کند، بنابراین زمانی که نوشیدنی های قندی می نوشید، کالری بیشتری دریافت می کنید، اما مغز این میزان کالری را ثبت نمی کند. 

بررسی ها نشان داده اند کودکانی که روزانه نوشیدنی های قندی مصرف می کنند، 60 درصد بیش از سایر کودکان در معرض چاق شدن و اضافه وزن هستند. سعی کنید میزان مصرف قند در رژیم غذایی خود را به حداقل برسانید و نوشیدنی های قندی را نیز کاملا از رژیم غذایی خود حذف کنید. قبل از نوشیدن هر نوع نوشیدنی حتما برچسب روی آن را بخوانید تا از میزان کالری و قند آن مطمئن شوید. 

2.پروتئین بیشتر مصرف کنید. 

پروتئین یکی از ریز مغذی های مهم است که برای کاهش وزن توصیه می شود. پروتئین می تواند ولع غذایی را تا 60 درصد کاهش دهد، سوخت و ساز را بین 80 تا 100 کالری در روز افزایش دهد و باعث شود روزانه 441 کالری کمتر مصرف کنید. 
اگر هدف شما کاهش وزن است، یکی از موثرترین تغییراتی است که می توانید به رژیم خود بدهید افزودن پروتئین است. پروتئین نه تنها به کاهش وزن کمک می کند، بلکه از افزایش وزن نیز پیشگیری می کند. به علاوه پروتئین تاثیر زیادی بر روی چربی شکم دارد. 
غذاهایی که سرشار از پروتئین هستند، عبارتند از تخم مرغ، ماهی، حبوبات، آجیل ها، گوشت و محصولات لبنی؛ توصیه می شود غذاهای سرشار از پروتئین را به رژیم خود اضافه کنید. 

3.کربوهیدرات کمتری مصرف کنید 

مصرف کربوهیدرات کمتر یک روش موثر برای کاهش چربی است. کاهش مصرف کربوهیدرات باعث کاهش اشتها شده و در نتیجه کاهش وزن آسان تر می شود. 
اگر هدف شما کاهش وزن و رفع چربی شکم است، بهتر است میزان مصرف کربوهیدرات روزانه خود را به 50 گرم کاهش دهید. با کاهش کربوهیدرات بدن شروع به سوزاندن چربی به عنوان مهم ترین سوخت خود کرده و اشتها کاهش پیدا می کند. 
کاهش مصرف کربوهیدرات علاوه بر کاهش وزن مزیت های دیگری هم دارد، از جمله اینکه به حفظ سلامت جسمی در مبتلایان به دیابت نوع 2 کمک می کند. 

4.فیبر بیشتری مصرف کنید 

مصرف فیبر زیاد به کاهش وزن و رفع چربی شکم کمک می کند، البته نوع فیبر مصرفی نیز مهم است. فیبر سرعت حرکت غذا را در سیستم گوارشی کم می کند و در نتیجه هضم غذا و جذب مواد مغذی به آهستگی انجام می شود. نتیجه نهایی احساس سیری طولانی مدت و کاهش اشتهاست. 
برای دریافت فیبر بیشتر بهتر است سبزی و میوه بیشتری مصرف کنید. حبوبات نیز منبع خوبی از فیبر محسوب می شوند. 

5.مرتب ورزش کنید 

ورزش کردن بهترین اقدامی است که می توانید برای رفع چربی شکم، کاهش وزن و حفظ سلامت جسمی خود انجام دهید. قرار نیست ورزش خاصی برای چربی شکم انجام دهید، چرا که رفع موضعی چربی با ورزش تقریبا غیر ممکن است، اما ورزش منظم چربی را در سراسر بدن کاهش می دهد. فعالیت هایی مانند پیاده روی، دویدن و شنا به کاهش چربی شکم کمک زیادی می کنند.

6.مراقب غذاهایی که می خورید باشید 

همه ما می دانیم اینکه چه غذایی بخوریم مهم است، اما بسیاری از ما توجهی به نوع غذای خود نداریم. در این امر نه تنها حجم غذایی که می خورید، بلکه نوع غذای شما نیز اهمیت زیادی دارد. به عنوان مثال بهتر است مصرف پروتئین روزانه خود را بین 25 تا 30 درصد افزایش دهید و غذاهای ناسالم را از رژیم غذایی خود حذف کنید. 
ورزش منظم و تغذیه سالم عواملی هستند که نه تنها به رفع چربی سراسری بدن کمک می کنند، بلکه روش موثری برای درمان سلولیت هستند  که البته فرایند رفع سلولیت در این روش ها با سرعت کمی پیش می رود. 

رفع چربی شکم با چند روش ساده و علمی

410
این مطلب مفید بود ؟82
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی