مقعدی
رابطه مقعدی یکی از پرخطرترین انواع رابطه جنسی است که برای زنان و مردان عوارض خطرناکی دارد اما راهکارهایی وجود دارد که می توان این عوارض را کاهش داد.

رابطه جنسی مقعدی

رابطه جنسی مقعدی یکی از انواع آمیزش جنسی است که گاهی زوجین برای ایجاد تنوع در رابطه جنسی خود یا کسب لذت بیشتر به انجام این رابطه روی می آورند. این نوع رابطه از روابط جنسی پر خطر است که می تواند باعث بروز بیماری هایی شود اما با رعایت نکات بهداشتی می توان از بروز بسیاری از عوارض پیشگیری کرد. در این بخش از نمناک به بررسی تمام جوانب رابطه مقعدی پرداخته ایم.

رابطه جنسی مقعدی چیست؟

رابطه مقعدی نوعی از رابطه ی جنسی است که در آن از مقعد به عنوان عضو جنسی زنانه استفاده می شود و دخول از طریق مقعد صورت می گیرد. رابطه جنسی مقعدی عوارض خطرناکی برای سلامتی دارد.

رابطه مقعدی

آسیب های جسمی و روانی رابطه مقعدی

رابطه ی مقعدی یکی از خطرناک ترین گونه های رابطه ی جنسی است که مضرات زیادی دارد:

سرد مزاجی و بی میلی جنسی

با تکرار رابطه جنسی مقعدی و گذر زمان، رابطه دچار سردی می شود زیرا این رابطه برای زنان دردناک است و در صورت عدم تمایل خانم رابطه سرد شده و زنان بعد از مدتی حس می کنند تنها وسیله ای برای دفع شهوت همسر خود هستند.

بی اختیاری مدفوع

در رابطه مقعدی اسفنکتر مقعد و دهانه ی آن آسیب می بیند، اسفنکتر مقعد که کمک به نگهداری مدفوع می کند و در صورت آسیب فرد دچار بی اختیاری مدفوع خواهد شد.

بی اختیاری مدفوع

بیماری های آمیزشی مقعدی

مقعد مانند واژن دارای ترشحات لیز کننده و روان کننده نیست و این خشکی ممکن است به بافت مقعد آسیب رساند و این آسیب بافتی باعث انتقال بیشتر برخی بیماری ها مانند اچ آی وی شود.

عفونت دستگاه گوارشی

به وجود آمدن زخم هایی ریزدر پی انجام سکس مقعدی راهی برای ورود باکتری ها و ویروس های خطرناک داخل جریان خون می باشد. این میکروب ها می توانند سبب ایجاد انواع عفونت های دستگاه گوارشی عفونت های روده ای شوند.

نزدیکی زیاد مقعد به مهبل سبب ورود ویروس های موجود در روده به مهبل شده و فرد دچار بیماریهای عفونی مانند ترشحات بد بو، عفونت مثانه، زگیل، تبخال، سرطان شود.

عفونت دستگاه گوارشی

ابتلا به بواسیر خارجی

رابطهٔ جنسی مقعدی موجب ایجاد بواسیر یا در صورت وجود بواسیر سبب تشدید و خونریزی آن می شود. خونریزی در رابطهٔ مقعدی می تواند ناشی از پارگی بافت مقعد یا راست روده (مانند شقاق مقعد یا سوراخ شدگی روده بزرگ) شود.

فشار به کیسه های منی

در هنگام برقراری رابطه مقعدی دیواره های روده اطراف آلت مردانه را فرا گیرد بنابراین منی ممکن است به عقب برگردد و به کیسه های منی فشار وارد شود.

زود انزالی

یکی از عوارض رابطه مقعدی، ابتلا به زود انزالی است. مرد به سرعت از این ناحیه ارضا می شود.

زود انزالی

آسیب های روانی رابطه مقعدی

رابطه واژینال و استفاده از قابلیت طبیعی بدن، علاوه بر لذت جسمی و جنسی، باعث تجربه لذت روحی و ارضای عاطفی زن نیز می شود. مقعد برای آمیزش جنسی طراحی نشده است بلکه برای دفع مدفوع است.

این رابطه برای زن درد آور بوده و به عنوان از بین رفتن زنانگی و ماهیت بدن اوست به همین خاطر سبب زیر سوال رفتن زن بودن او شده و او دچار افسردگی، ترس از رابطه، بی میلی جنسی، جدایی عاطفی و مشکلات روحی و روانی در او خواهد شد.

رابطه مقعدی باعث زود انزالی می شود بنابراین زن به دنبال راهی برای ارضای خود می گردد و این مسئله فشار روحی برای دو طرف ایجاد می کند.

عواقب رایطه مقعدی

علل گرایش به سکس مقعدی

مردان متقاضیان رابطه جنسی مقعدی هستند زیرا :

پوزیشن دخول مقعدی را تحریک کننده تر می دانند.

برخی مردها در به ارگاسم رساندن همسرشان ناتوانند و به همین دلیل دوست دارند نوع دیگری از رابطه را تجربه کنند تا از این راه بتوانند به همسرشان لذت جنسی مضاعفی اهدا کنند.

تنوع دادن به رابطه جنسی یکی دیگر از علل گرایش به سکس مقعدی است.

علل گرایش زنان به سکس مقعدی نیز می تواند:

 • ترس از رابطه واژینال
 • ترس از بارداری
 • حفظ پرده بکارت
 • مشکلات واژن یا درد در آن ناحیه
 • جلب رضایت همسر

علت رابطه مقعدی

رابطه مقعدی ممنوع نیست

در رابطه جنسی مقعدی باید زن و مرد هر دو به توافق برسند و اگر هر کدام از آنها از این مسئله لذت نبرد، نباید رابطه جنسی تکرار شود و باید این موضوع را با همسر خود در میان بگذارد.

راه‎ کارهای کاهش عوارض رابطه مقعدی

برای از بین بردن خطرات و عوارض رابطه مقعدی و افزایش ایمنی رابطه مقعدی راهکارهای زیر می تواند کارآمد باشد.

 1. برای جلوگیری از بیماری ها و عفونت ها از کاندوم در رابطه استفاده کنید.
 2. بعد از رابطه مقعدی آلت نباید به دهان یا واژن وارد شود.
 3. در رابطه مقعدی به دلیل خشکی واژن و جلوگیری از آسیب به آن از مقدار زیادی روان کننده استفاده کنید.
 4. قبل از رابطه مقعدی، ریلکس کنید و یا دوش آب گرم بگیرید.
 5. در صورت دردناک بودن رابطه مقعدی آن را متوقف کنید.
 6. در صورت خونریزی مقعدی و داشتن سوزش و درد هنگام تخلیه مدفوع با پزشک مشورت کنید.
 7. قبل از آغاز رابطه جنسی، مقعد باید تخلیه شده باشد.
 8. برای لذت بردن از سکس مقعدی اول از همه زن باید به ارگاسم رسیده باشد تا عضلات کف لگن و مقعد در حالت آرامش باشد.
 9. در رابطه مقعدی ابتدای دخول باید آرام آرام باشد تا همسر به شرایط عادت کند.

نکته : این راه ها هیچکدام به طور کامل از آسیب دیدن شما محافظت نخواهد کرد.

رابطه مقعدی ایمن

آمیزش مقعدی از نظر اسلام

در بیشتر ادیان الهی، همچنین دین اسلام رابطه جنسی مقعدی منع شده است و تنها با رضایت هر دو طرف امکان پذیر است. بیشتر مراجع تقلید این رابطه را مکروه می دانند.

سؤالات متداول در رابطه با رابطه مقعدی:

رابطه مقعدی در دوران بارداری مضر است؟

در پاسخ به یکی از رایج ترین سوالات شما از بخش سلامت نمناک در این مورد باید بگوییم که برقراری رابطه مقعدی در دوران بارداری موجب افزایش انقباضات مادر شده و این رابطه در ماه های آخر بارداری احتمال زایمان زودرس را افزایش می دهد.

رابطه مقعدی در بارداری

آیا رابطه مقعدی باعث پارگی پرده بکارت و بارداری می شود؟

در هنگام برقراری رابطه مقعدی، امکان پاره شدن پرده بکارت وجود ندارد و بارداری از طریق این نوع رابطه امکان پذیر نیست. اما اگر مقداری از اسپرم به داخل واژن وارد شود، بارداری امکان پذیر است.

آیا تشخیص رابطه مقعدی امکان پذیر است؟

معاینه مقعد برای فرد عادی قابل تشخیص نیست ولی پزشک متخصص، با مهارت و تجربه کافی می تواند رابطه مقعدی را تشخیص دهد. در صورت مکرر بودن، آمیزش مقعدی فرد دچار علائمی مانند از بین رفتن چین های مقعدی، ضخیم شدن پوست اطراف می شود. هر چه از زمان نزدیکی از مقعد بگذرد تشخیص مشکل می شود.

پاسخ تمام سوالات شما در مورد سکس مقعدی و خطرات آن

3.33
این مطلب مفید بود ؟21
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی