مسواک حیوانات
شاید این موضوع برای شما هم یک سوال باشد که حیوانات به چه علت نیاز به مسواک زدن ندارند؟ در ادامه از دلایل اصلی نیاز نداشتن حیوانات به مسواک مطلع خواهید شد.

چرا حیوانات نیاز به مسواک ندارن ؟

همه ما می دانیم که مسواک زدن دندان هنگام صبح و هنگام شب بسیار مهم است اما در مورد حیوان ها چطور ؟ آیا آن ها هم نیاز دارند دندان هایشان را مسواک بزنند ؟ اگرچه حیوانات وحشی غذاهای خام می خورند که حاوی شکر نیست. این نوع از رژیم غذایی برای دندان ها سالم تر است و همچنین بسیاری از حیوانات عمر طولانی به اندازه انسان ندارند و بنابراین دندان های آن ها قرار نیست که مدت زمان زیادی دوام بیاورد اما حیواناتی هم هستند که عمر طولانی تر از انسان دارند و غذاهای فرآوری شده می خورند. پس بهتر است کمی جزئی تر در این بخش جذاب از سرگرمی و گوناگون نمناک به این سوال پاسخ دهیم.

چرا حیوانات به مسواک نیاز ندارند؟

مصرف غذاهای خام و نوشیدن آب

ما انسان ها غذاهای فرآوری شده می خوریم که حاوی شکر و قند است. به همین دلیل دندان های ما نیاز به مسواک دارند تا مدت زمان طولانی تری سالم بمانند اما حیوانات وحشی غذاهای فرآوری شده نمی خورد و هیچ قند و شکری هم در غذای آن ها وجود ندارد. آن ها هر چیزی را به صورت طبیعی مثل تمشک، سبزیجات، گوشت حیوان، حشره، آب و غیره را می خورند و در نتیجه نیاز به مراقبت از دندان های خود ندارند اما شکری که انسان ها می خورند، عامل اصلی پوسیدگی دندان خواهد بود.

دندان حیوانات

بعضی از حیوانات به طور مداوم دندان های جدید در می آورند

بعضی از حیوانات ویژگی های بسیار جالبی دارند. آن ها به طور مداوم در حال درآوردن دندان های جدید هستند. این مورد برای بعضی از شکارچی ها به اسم کوسه ماهی صدق می کند. کوسه ماهی ها همیشه در حال درآوردن دندان های جدید هستند زیرا آن ها مدام چیزهای سفتی مثل استخوان می جوند. بنابراین نیاز به دندان جدید دارند و در طول زندگی حدود 35 هزار دندان در می آورند که به سرعت می افتد و دندان جدید جایگزین آن می شود.

مسواک برای حیوان

حیوانات عمر کوتاه تری دارند

اکثر حیوانات در مقایسه با انسان ها عمر کوتاه تری دارند و در نتیجه دندان آن ها به مراقبت طولانی مدت نیاز ندارد. یعنی نگه داشتن یک دندان به اندازه 30 تا 40 سال برای بدن آن ها سخت نیست. به همین دلیل است که نیاز به مسواک ندارند. مثلاً سگ ها 13 سال، گربه ها 13 سال، ببر ها 25 و اسب ها 26 سال عمر می کنند.

مسواک زدن حیوان

بعضی از حیوانات بزاق خاصی دارند

بعضی از حیوانات مثل سگ، نهنگ، شیر، ببر و غیره و حتی گربه های بزرگ سطح PH بالایی در بزاق خود دارند که به جلوگیری از پوسیدگی دندان ها کمک می کند. مثلا بزاق دهان سگ هشت و نیم است که برای انسان هفت و نیم است و در نتیجه این PH به حیوان کمک می کند که دندان های سالم تری داشته باشد.

دندان حیوانات وحشی

چند نمونه از حیواناتی که خودشان دندان هایشان را تمیز می کنند :

گاو: گاو ها غذا را می جوند و سپس بزاق دهان خود را در کل دهان پخش می کنند که به تمیز کردن لابلای دندان ها کمک می کند.

گربه های بزرگ: گربه سانان مثل ببر و گربه های بزرگ فاصله دندانی زیادی دارند و می توانند چیزهای بزرگی را شبیه خلال دندان لا به لای دندان خود قرار داده و هر چیزی را که بین دندان هایشان گیر کرده، بیرون بیاورند.

فیل ها : فیل ها دندان های بزرگی دارند که برای تمیز کردن آن ها دندان خود را به درخت می مالند که شبیه به مسواک عمل می کند.

کروکودیل :کروکودیل ها غذا می خورند و سپس پرنده های کوچک روی دندان های آن ها می نشینند و لابلای دندان های شان را با بیرون کشیدن مواد غذایی تمیز می کنند.

چرا حیوانات نیاز به مسواک ندارند ؟

58
این مطلب مفید بود ؟80
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی