دجال آخرالزمان

دجال آخرالزمان کیست و کی ظهور می کند؟

تاریخ انتشار : 17 تیر 1399کد مطلب : 19799زمان مطالعه : 5 دقیقه
دجال در لغت به معنی شخص دروغ گو و بسیار فریب کار است که می گویند قبل از ظهور امام زمان (عج) آمده و بسیاری از مردم را فریب خواهد داد.

دجال آخرالزمان کیست و چه ویژگی هایی دارد ؟

در روایات اسلامی درباره دجال این طور آمده است که او در آخرالزمان و پیش از قیام حضرت مهدی (عج) و به احتمال زیاد از خراسان ظهور خواهد کرد و پس از آن با انجام کارها و معجزات شگفت آور، بسیاری از مردم را فریب خواهد داد. دجال در اورشلیم با ادعای خدایی که می کند، سرانجام پس از گذشت 40 روز یا 40 سال از حکومتش، توسط حضرت عیسی با مهدی صاحب الزمان (عج) به هلاکت خواهد رسید.

کلمه المسیح الدجال در عربی به معنی مسیح دروغین است و 400 سال قبل از اسلام جهت ترجمه کلمه ( Mšīḥā Daggālā ) از زبان سریانی به عربی استفاده شده است؛ این کلمه در زبان فارسی معادل دجال ضد مسیح و در زبان یونانی معادل دجال(antichristos) می باشد.

دجال این شخص ساحره وو دروغگو دارای امکانات مادی فراوانی است.برخی از روایات او را مسیح گمراهی می دانند که در برابر مسیح هدایت، یعنی حضرت عیسی (ع) قرار می گیرد. دجال با آغاز ظهور امام زمان (عج) فعالیت خود علیه ایشان را شروع کرده و در اصطلاح، پرجم فرمانروایی خود را برافراشته خواهد کرد. او سراسر دنیا به جز مکه و مدینه را به تصرف خود در خواهد آورد.

خدای متعال هر پیامبری را که به رسالت مبعوث کرد، قوم او را از دجال ترسانید و باری تعالی، ظهور دجال را تا به امروز به تاخیر انداخته است.

در اسلام نیز از دجال سخن گفته شده است و روایات مختلفی درباره این مسئله در اهل شیعه و سنی وجود دارد. بسیاری از روایات شیعه درباره دجال، برگرفته از منابع و احادیث اهل سنت است. در کتاب انجیل نیز از دجال نام برده شده است. در آیات انجیل، دجال را به معنای دروغگو و گمراه کننده معرفی شده است. همچنین داستان زنده بودن و خروج دجال نیز در آن زمان در میان نصاری رواج داشته است و آنان هم منتظر خروج دجال بودند.

در برخی روایات، آمدن شخصی به نام دجال را یکی از علائم مهم ظهور امام زمان (عج) می دانند و این شخص حیله گر افراد بسیاری را با دروغ های زیاد، با خود همراه می سازد. پیامبر اکرم (ص) نیز فرموده اند:هر پیامبری بعد از نوح قوم خود را از فتنه دجال بر حذر داشت و من نیز شما را بر حذر می دارم.

دجال آخرالزمان

ویژگی های دجال در اسلام

در روایات اسلامیکه از پیامبر اکرم (ص) نقل شده است، یکی از نشانه های آخرالزمان و ظهور حضرت مهدی (عج)، خروج دجال می باشد. این روایات ظهور دجال را از نشانه های قبل از آغاز قیامت می دانند. دجال شخصی است با یک چشم که در پیشانی او قرار دارد و صورتی زشت و کریه با موهایی تابدار می باشد. در روایات مختلف چنین آمده است که دجال تا زمان خروج و حکمرانی خود بر مردم، در جزیره ای واقع در اقیانوس هند زندگی می کند که از آن صدای موسیقی به گوش می رسد و اهریمنان به او غذا می رسانند.

دجال در روایت های شیعه

در روایت های شیعه مطالب بسیاری درباره دجال وجود دارد که می گویند دجال در زمانی که مردم مرتکب گناهان زیادی شده و نیکی را بد و بدی را نیک بدانند، ظهور می کند.

دجال در روایات اهل سنت

چنانچه در این بخش از نمناک اشاره شده است بسیاری از روایات مختلف درباره دجال را مسلم در کتاب صحیح؛ ابن ماجه در کتاب سنن؛ احمد حنبل در کتاب مسند؛ ترمذی در کتاب صحیح؛ ابن اثیر در کتاب نهایه از عبدالله بن عمر و ابوسعیدخدری و جابر ابن عبدالله انصاری نقل کرده اند.

«صائد بن صید» که در زمان پیامبراکرم (ص) زندگی می کرده است و رسول خدا، او را مداق دجال معرفی می نمودند، چون بعد از آن درباره خروج دجال در آخرالزمان صحبت می کردند، برخی از افراد بصور می کردند که صائد بن صید همان دجال است، بنابراین عمر او را طولانی و زنده ماندش را حتمی می دانستند. دجال فردی است که حق و باطل را در هم آمیخته و برای پیشبرد اهداف شیطانی خود از آن استفاده می کند.

دجال اهل سنت

دجال در مسیحیت

برخی از علمای مسیحی مانند صاحب قاموس کتاب مقدس، دجال را نام عامی می داند که تصور می کند، منظور از دجال شخص یا اشخاصی است که حضرت مسیح را تکذیب می کنند. علاوه بر این گفته می شود که دجال فردی است که در آخرالزمان ظهور کرده و توسط حضرت مسیح نابو خواهد شد.

اغلب صلیب پطرس که به صورت صلیب وارونه است را به عنوان نماد دجال می شناسند. در عهد جدید واژه دجال، چندبار در رساله یوحنا ذکر شده است و مقصود از آن شخصی است که با مسیح مخالف بوده و در برابر او مقاومت می کند. این شخص خود را مسیح می داند.

در اولین نامه یوحنا چنین آمده است:دروغگو کیست جز آنکه مسیح بودن عیسی را انکار کند آن دجال است که پدر و پسر را انکار می نماید. باز در همان رساله آمده است:«شنیده اید که دجال می آید الحال هم دجالان بسیار ظاهر شده اند و از این می دانم که ساعت آخر است.»

در بخش دیگر از همان رساله گفته شده است که :«و هر روحی که عیسی مجسم شده را انکار کند از خدا نیست و اینست روح دجال که شنیده اید که او می آید و الان هم در جهان است.»

دجال کیست

خصوصیات ظاهری دجال:

حضرت امیرالمؤمنین (ع) فرمودند :او چشم راست ندارد، و چشم دیگرش در پیشانی اوست و مانند ستاره صبح می درخشد، چیزی در چشم اوست که گویی آمیخته به خون است. وی در یک قحطی سختی می آید و بر الاغ سفیدی سوار است. دجال با صدای بلندی فریاد می زند، به طوری که میان مشرق و مغرب، صدایش را جن و انس و شیطان می شنوند و می گوید:ای دوستان من! به سوی من آیید. من هستم کسی که آفریده است؟ پس استوار ساخته و مقرر کرده و هدایت نموده است. مردم را به شرک فرا می خواند و می گوید :انا ربکم الاعلی یعنی:من پروردگار برتر شما هستم.

در صحیح مسلم در کلام رسول خدا (ص) درباره دجال گفته شده است که :او مردی چاق، سرخ روی، با موی سر مجعد و اعور (چپ چشم) است، چشمش همچون دانه انگوری است که بر روی آب قرار گرفته باشد.

دجال آخرالزمان کیست و کی ظهور می کند؟

4.41366
این مطلب مفید بود ؟1213153
برگرفته از ویکی پدیا/ حوزه/ بیتوته/ح.ب/ن
وبگردی