آشپزخانه تمیز
آشپزخانه یکی از مهمترین مکان هایی است که در خانه وجود دارد. به همین خاطر باید از نظر بهداشتی اهمیت بیشتری به آن داد تا از هر گونه باکتری و آلودگی در امان باشد.

چهار روش تمیز و درخشان کردن آشپزخانه

معمولاً در آشپزخانه های مدرن از وسایل یا طراحی سفید و براق استفاده می شود که در صورت کثیف و آلوده شدن هر یک از وسایل، آشپزخانه نامرتب به نظر می رسد. همچنین در صورتی که به سلامت خود و افراد خانواده توجه دارید، باید به پاکیزگی آشپزخانه اهمیت بیشتری بدهید تا این محیط بهداشتی، به دور از هر گونه باکتری، آلودگی، لکه و چربی شود.

در این مقاله قصد داریم 4 روش تمیز و درخشان کردن آشپزخانه که شامل شستشوی دستمال آشپزخانه، تمیز کردن یخچال، تمیز کردن کابینت گلاس و پارکت آشپزخانه می شود را به شما توضیح دهیم تا راهکار لکه گیری و تمیز کردن هر یک را بدانید. در واقع این اطلاعات به شما کمک می کند تا کارهای مربوط به تمیز کردن آشپزخانه را سریع تر و به نحو احسن انجام دهید.

1.شستشوی دستمال آشپزخانه

در صورتی که در امور خانه و خانه داری مهارت دارید، احتمالاً می دانید که هر یک از دستمال های آشپزخانه مناسب یک کار مشخص است. برای مثال بعضی از دستمال های آشپزخانه مناسب گردگیری، برخی مناسب خشک کردن میوه و ظروف، برخی به عنوان دم کنی، برخی به عنوان حوله و برخی دیگر به عنوان دستگیره قابلمه و ظروف داغ مورداستفاده قرار می گیرند. از این رو هر یک از این دستمال های آشپزخانه باید کاملاً تمیز و بهداشتی باشند، چرا که در محیط کاملاً بهداشتی قرار دارند.

معمولاً جنس دستمال آشپزخانه یا حوله آشپزخانه ظریف و نازک است و باید در شستشوی آن دقت کنید. این روزها بسیاری از خشکشویی ها شستن دستمال آشپزخانه شما را بر عهده می گیرند. از این رو اگر زمان کافی برای شستن دستمال یا حوله آشپزخانه ندارید می توانید آن را به یک خشکشویی آنلاین معتبر بسپارید.

هنگامی که شما سفارش های خشکشویی را به صورت اینترنتی ثبت می کنید، کارشناس خشکشویی لباس، دستمال، حوله آشپزخانه و منسوجاتی از این قبیل را از درب محل تحویل می گیرند و با سرعت بالا و قیمت مناسب، سفارشتان را در محل تحویل می دهد. از این رو نه تنها در زمان خود صرفه جویی می کنیم و در ترافیک نمی مانید، بلکه هزینه هایتان را نیز به مقدار قابل توجهی کاهش می دهید.

با این حال توصیه می کنیم به منظور شستن دستمال آشپزخانه از مواد شوینده شیمیایی استفاده نکنید، چرا که برخی از آن ها در تماس مستقیم با مواد غذایی قرار می گیرند. در این صورت بهترین مواد شوینده برای این گونه دستمال های آشپزخانه، سرکه سفید است. سرکه سفید یک پاک کننده قدیمی و قوی است که باعث حساسیت نمی شود.

2.تمیز کردن یخچال

تمیز کردن یخچال

در صورتی که به بهداشت و تمیزی یخچال اهمیت دهید، باید حداقل هفته ای یک بار داخل و بدنه یخچال را تمیز کنید. در واقع تمیز کردن یخچال نه تنها مانع بو گرفتن آن می شود، بلکه کمک بسزایی به سلامت خود و خانواده تان می کنید.

مهم ترین بخش تمیز کردن یخچال، تمیز کردن قسمت های داخلی آن است. بخش داخلی یخچال در ارتباط مستقیم با مواد غذایی قرار دارد و ممکن است بوی نامطبوع بدهد. توصیه می کنیم به منظور تمیز کردن داخل یخچال از مواد شیمیایی همچون صابون، اسپری پاک کننده یا مایع ظرف شویی استفاده نکنید.

بهترین پاک کننده های داخل یخچال، پاک کننده های طبیعی همچون لیمو است. اگر می خواهید پس از تمیز کردن یخچال، خوش بو بماند، از ترکیباتی همچون سرکه استفاده نکنید، چرا که ممکن است بوی سرکه ماندگار شود و یخچال تان بو بگیرید.

در پایان می توانید در، کناره و دستگیره یخچال را تمیز کنید. به یاد داشته باشید که احتمال باقی ماندن لکه روی در، کناره و دستگیره فلزی یخچال زیاد است و باید به آن توجه بیشتری داشته باشید. یک دستمال تمیز را آغشته به آب داغ کنید و تمام سطوح را تمیز کنید. سپس تمام لکه ها را با کمک یک حوله آشپزخانه خشک کنید.

3.تمیز کردن پارکت و لمینت آشپزخانه

تمیز کردن و نگهداری از کف پوش پارکت چوبی و لمینت با یکدیگر تفاوت چندانی ندارند. در واقع اگر می خواهید کف پوشتان زیبا و سالم بماند، باید به صورت روزانه از آن مراقبت کنید. این روزها که کف آشپزخانه های مدرن نیز با پارکت و لمینت پوشیده است، باید تمیز و پاکیزه شوند.

یکی از دشمنان اصلی پارکت چوبی و لمینت، گردوغبار است. در واقع هنگامی که گردوغبار میان کف پوش ها ماندگار شوند، به چوب آسیب می رسانند. بهترین روش تمیز کردن پارکت چوبی و لمینت، استفاده از جاروبرقی است.

مرحله دوم نگهداری و تمیز کردن کف پوش پارکت و لمینت آشپزخانه، طی کشیدن است. با این حال طی کشیدن کف پوش های چوبی با کف پوش های سرامیکی یا سنگی آشپزخانه متفاوت است و شما باید از مقدار آب بسیار کمی استفاده کنید.

4.تمیز کردن کابینت های گلاس

یکی از ساده ترین روش تمیز کردن کابینت های گلاس و هایگلاس، استفاده از دستمال مرطوب نخی یا حوله ای است. با این حال این نوع کابینت بسیار شفاف است و پرز دستمال، لکه آب یا هر آلودگی دیگر را همچون شیشه و آینه به خوبی نمایش می دهد.

لکه روغن یا لکه مواد غذایی، از شایع ترین لکه های آشپزخانه، به خصوص روی کابینت ها است که کابینت شفافی همچون گلاس و هایگلاس به خوبی آن را نمایش می دهد. سرکه سفید نه تنها لکه های روی کابینت را از بین می برد، بلکه به درخشان شدن آن کمک بسزایی می کند.

از این جهت مقداری سرکه سفید را به همراه آب ولرم مخلوط کنید. در صورت تمایل این ترکیب را داخل اسپری بریزید و آن را روی سطح کابینت گلاس اسپری نمایید. در غیر این صورت یک اسفنج را آغشته به ترکیب سرکه و آب ولرم کنید و کابینت را با آن تمیز کنید و در نهایت سطح کابینت را با یک حوله آشپزخانه خشک کنید. 

چگونه آشپزخانه را تمیز و درخشان کنیم؟

53
این مطلب مفید بود ؟30
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی