هود آزمایشگاهی

معرفی انواع هود آزمایشگاهی

کد مطلب : 78346زمان مطالعه : 4 دقیقه
در این مقاله به معرفی انواع هود آزمایشگاهی ،کارایی و ضرورت آن در آزمایشگاه می پردازیم.

ایمنی در آزمایشگاه

هود آزمایشگاهی یکی از اصلی ترین تجهیزات مورد نیاز در آزمایشگاه است. که باید متناسب با کار انجامی در آزمایشگاه ها تهیه شود؛ تا کارایی لازم برای انجام وظیفه اصلی که تهویه هوا و ایجاد محیطی پاکیزه است را داشته باشد.  ایمنی بیشتر با هود آزمایشگاهی تامین می شود.

هود آزمایشگاهی

هود آزمایشگاهی

هود آزمایشگاهی یکی از تجهیزات آزمایشگاهی پرکاربرد و ضروری می باشد. یکی از وظایف اصلی هود تهویه ی هوا است. تخلیه گاز های سمی و بخار های خطرناک ناشی از آزمایش ها، برای حفظ سلامت کارکنان و حفظ محیط آزمایشگاه ضروری است. منظور از حفظ محیط آزمایشگاه حفاظت در برابر نشت مواد شیمیایی، مواد اشتعال زا، رادیواکتیو و مواد خطرناک برای محیط زیست است. متناسب با نوع آزمایشگاه هود های متفاوتی ساخته شده است. 

انواع هود آزمایشگاهی

هودها را بر اساس کارایی و نوع آزمایشگاهی که مورد استفاده قرار می گیرد تقسیم بندی می کنند.

 • هود شیمیایی
 • هود لامینار
 • هود سقفی
 • هود کانوپی
 • هود بازویی
 • هود PCR
 • هود پاتولوژی

هود شیمیایی

هود شیمیایی هوای ناسالم را از طریق دودکش به خارج از آزمایشگاه منتقل می کند. این نوع هود به طور خاص طراحی شده است تا کاربران آزمایشگاه بتوانند با این مواد شیمیایی کار کنند بدون اینکه خود را در معرض مواد مضر مرتبط با آنها قرار دهند.
هود شیمیایی

مولفه های هود شیمیایی

 1. باد(ورود هوا) 
 2. .بدنه هود
 3.  پنجره         
 4. سطح کار
 5. ضربه گیر   
 6. مکنده (خروج هوا)

انواع هود شیمیایی(براساس سرعت هوا)

هود حجم ثابت هوا

هود حجم ثابت هوا (CAV)، صرف نظر از موقعیت پنجره، در هر زمان مقدار معینی هوا را در محفظه وجود دارد. با پایین آمدن و بالا آمدن پنجره، سرعت حرکت هوا در هود تغییر می کند. یکی از مزیت های این نوع دستگاه ها طراحی ساده و نصب آسان ان است.ولی هزینه ی اجرایی ان نسبت به هود حجم متغیر بیشتر است.    

هود حجم هوای متغیر

هودهایی با حجم هوای متغیر (VAV) نامیده می شوند ، جریان هوا بر اساس ارتفاع پنجره تغییر می کند و با سرعت 100 فوت در دقیقه سرعت را در تمام ارتفاعات پنجره حفظ می کنند. برعکس حالت حجم ثابت که با تغییر ارتفاع سرعت متغیر بود؛ در این جا دستگاه با کنترل هوای خروجی سرعت خروج هوا را ثابت نگه می دارد. در حالت عملکرد استاندارد هودهای VAV مجهز به یک مانیتور هستند. 

برای خرید هود شیمیایی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

 • هود شیمیایی تقسیم بندی دیگری نیز دارند. هود شیمیایی کانال دار و بدون کانال. 
هود شیمیایی بدون کانال با استفاده از یک فیلتر به تصفیه ی هوای درون آزمایشگاه می پردازد. معمولا از فیلتر هایی مثل کربن یا کربن اکتیو استفاده می کنند.هود شیمیایی کانال دار هوای آلوده را به خارج از محوطه ی آزمایشگاه منتقل می کند. 
نصب هود شیمیایی بدون کانال آسان تر و قیمت مناسب تری دارد.
 • بدنه ی هود به صورت تک جداره یا دوجداره است.

انواع فن های هود شیمیایی 

 • آکسیال
 • سانتریفیوژ 
فن سانتریفیوژ نسبت به آکسیال حجم هوای کمتری ولی فشار بیشتری تولید می کند و گران تر می باشد.

هود لامینار

هود لامینار از محیط کاری در برابر ذرات آلوده، گرد و خاک، میکروب ها محافظت می کند. این محیط کاری می تواند محفظه ایی برای قرار دادن نمونه ها یا محوطه ی یک ازمایشگاه باشد. اصول کارش بر مبنای تصفیه ی هوا با استفاده از فیلتر هپا (ذرات با راندمان بالا) است که جریان لامینار هوای پاک را به محیط کاری منتقل می کند. هدف اصلی اش ایجاد محیطی بدون آلودگی با استفاده از یک جریان هوای تک جهته است.
هنگام کار در آزمایشگاه ، باید اقدامات لازم برای جلوگیری از آلودگی ناشی از مواد عفونی را انجام داد. فرآیندهای میکروبیولوژیکی به ویژه می توانند تولید ذرات معلق و سایر مواد عفونی را تقویت کنند.
هودلامینار

انواع هود لامینار

هود های لامینار براساس نحوه ی تصفیه هوا به دو نوع عمودی و افقی تقسیم می شوند.

کلاس هود های لامینار

هودهای لامینار بر اساس اصل کار و سطح حفاظت ارائه شده می توانند به سه کلاس مختلف تقسیم شوند:

کلاس 1

هودهای لایه ای کلاس 1 با طراحی مشابه هود شیمیایی از همه ساده ترند. آنها از هر دو محیط آزمایشگاه و کارگران آزمایشگاه محافظت کافی می کنند. با این حال، از نمونه های کار در برابر آلودگی محافظت نمی کند.

کلاس 2

کلاس دوم هود لامینار محافظت در برابر آلودگی های خطرناک را ارائه می دهند. بنابراین ، منطقه را ضد عفونی می کند، هم از کارگران و هم از نمونه های آزمایشگاهی محافظت می کند. آنها مناسب برای استفاده با مواد بالقوه خطرناک هستند. در چهار مدل مختلف ساخته می شود.

کلاس 3

هودهای لامینار کلاس 3 بالاترین سطح ایمنی و یک محیط غیرقابل نفوذ برای هوای آلوده ایجاد می کنند. آنها در هنگام کار با مواد عفونی و عوامل بیماری زای انسانی بهترین انتخاب هستند.
نکاتی در مورد هود لامینار
 • سرعت هوا در یک جهت بین 0.3 تا 0.5 متر برثانیه است.
 • اصل کار و کلاس باید در نظر گرفته شود تا اطمینان حاصل شود هود مناسب برای محل کار شماست.
 • هود لامینار یک لامپ uv برای استریل کردن دارد؛ به مدت 15 دقیقه زمانی که کاربری در حال استفاده نیست می توان استفاده کرد.

تفاوت هود لامینار با هود شیمیایی

هود های لامینار برای ازمایشگاه های میکروبیولوژی که با میکروب ها و ... کار می کنند؛کاربرد دارد. آزمایشگاه هایی که داری بخارهای سمی شیمیایی است باید از هود شیمیایی استفاده کرد.

معرفی انواع هود آزمایشگاهی

3.84
این مطلب مفید بود ؟31
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برچسب :
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی