محیط چند ضلعی منتظم
اگر شما به دنبال محاسبه محیط اشکال “چند ضلعی منتظم” هستید، در این گزارش از بخش تکنولوژی نمناک با فرمول و مثال های کلی آشنا خواهید شد.

فرمول محیط اشکال هندسی چند ضلعی منتظم

اشکال هندسی چند ضلعی منتظم به اشکالی گفته می شود که هم اضلاع و هم زوایای اضلاع آنها با یکدیگر برابر هستند که در مسائل فیزیک و ریاضی به میزان تعداد دفعات زیادی شاید دیده باشید که طبیعتا برای حل کردن این دسته مسائل نیاز به محاسبه محیط و یا مساحت چند ضلعی منتظم خواهید. اما با توجه به کاربرد کم و بیش این دسته از فرمول ها امکان این که هر چه سریع آنها را فراموش کنیم وجود دارد.

از این رو اگر شما قصد دارید اقدام به محاسبه محیط چند ضلعی منتظم "regular polygon" کنید، در ادامه این گزارش از بخش تکنولوژی نمناک با فرمول های مربوطه آشنا خواهید شد. همراه ما باشید.

فرمول محیط چند ضلعی منتظم

برای محاسبه و بدست آوردن محیط چند ضلعی منتظم، نیاز به انجام کار خاصی نیست چرا که بسیار ساده و آسان می باشد. از این رو تنها چیزی که شما نیاز دارید، این است که تنها طول یکی از اضلاع را محاسبه کنید. بعد از محاسبه طول یک ضلع، آنرا باید ضربدر تعداد اضلاعش کنید. از این رو فرمول کلی محیط چند ضلعی منتظم همانند زیر خواهد بود؛

طول یک ضلع × تعداد اضلاع

مثال

5 ضلعی منتظم

برای مثال تصور کنید که شما یک 5 ضلعی منتظم دارید و قصد دارید تا محیط 5 ضلعی منتظم داده شده را محاسبه کنید که همانند تصویر بالا باید طول ضلع را بدست آورده و آنرا ضربدر 5 کنید چرا که 5 ضلع دارد. همچنین برای مثال اگر قصد محاسبه محیط 6 ضلعی منتظم را دارید باید طول آنرا ضربدر عدد 6 کنید چرا که 6 ضلع دارد.

چگونه محیط چند ضلعی منتظم را حساب کنیم؟

53
این مطلب مفید بود ؟30
منبع : بخش تکنولوژی نمناک/ف.ن
برچسب : اشکال هندسی
وبگردی