نقد و بررسی کتاب درسی
در این مقاله می خواهیم تمام محتوا و جزییات کتاب دروس طلایی هستم کاگو را بازگو کنیم و آن را از ابعاد مختلف مورد نقد قرار دهیم.

خرید کتاب دروس طلایی هشتم از چی بخونم

کتاب دروس طلایی هشتم کاگو به عنوان یک مکمل در کنار کتاب درسی و باهدف پاسخ گویی به نیازهای دانش آموزان، تمرینات و فعالیت های کتاب های درسی را پاسخ داده است و در کنار مثال های متنوع و تمرینات مختلف دانش آموزان را برای شرکت در آزمون های داخلی مدرسه آماده می سازد. این کتاب یک کتاب جامع است که شامل تمامی دروس پایه هشتم یعنی مطالعات اجتماعی، پیام های آسمان، تفکر و سبک زندگی، انگلیسی، کار انگلیسی، نگارش، عربی، فارسی، ریاضی، کار و فناوری، علوم تجربی و آموزش قرآن می باشد.

در ادامه به بررسی کتاب دروس طلایی 8 ام کاگو میپردازیم. این کتاب 773 صفحه است. فهرست کتاب بسیار دقیق است، به طوری که علاوه بر صفحات شروع هر درس و ارزشیابی آن، صفحات کتاب درسی را که در آن آغاز شده است را در خود جای داده است. لحن کتاب کاملاً رسمی اما با زبانی ساده به بیان مطالب پرداخته است. قبل از خرید اینترنتی کتاب دروس طلایی هشتم کاگو ادامه این مطلب را بخوانید. برای خرید کتاب دروس طلایی هشتم کاگو می توانید به سایت چی بخونم مراجعه کنید.

دروس طلایی هشتم کاگو

آموزش (درسنامه)  دروس طلایی هشتم کاگو

در ابتدای هر کتاب و در صفحه آغازین محتوای ویژه کتاب ذکرشده است به این صورت که تمامی فعالیت های انجام شده در کتاب دروس طلایی هشتم کاگو را به صورت یک لیست خلاصه در اختیار مخاطب قرار می دهد. اولین بخش هر کتاب و هر درس مفاهیم ورودی آن است. در این بخش ابتدا در صورت لزوم با نگاهی به پایه هفتم، مفاهیم اولیه که در پایه هشتم نیز تکرار شده اند یا قرار است مورد استفاده قرار گیرند، به صورت خلاصه و به صورت نکته وار بیان شده است. در ابتدای هر کتاب از دروس طلایی 8 ام کاگو، مفاهیم اصلی و پایه ای فصل، اشکال، فرمول ها، تعاریف و اصطلاحات مهم همگی به طور خلاصه بیان شده اند تا یک دیدگاه کلی در اختیار مخاطب قرار داده شود.

درس نامه های کتاب دروس هشتم کاگو با توضیحات کامل همراه هستند و بطوریکه مطالب و مفاهیم را به صورت عمقی به مخاطب آموزش می دهند و کم پیش آمده که نویسنده برای توضیح مطلبی فقط به ذکر نکته بسنده کند. در درس های عمومی مانند ادبیات، لغات و واژگان، تاریخ ادبیات، ترجمه اشعار و متن درس ها و توصیه های املایی نیز گفته شده است. درس ریاضی علاوه بر درس نامه ها و مثال های متنوع، شامل بخش هایی مانند راهنمای حل مسئله و بدفهمی های رایج است که به بررسی مشکلاتی  که در حین یادگیری برای مخاطب پیش می آید، می پردازد. در بخش ایستگاه یادگیری نکات مهم که جهت حل تمرین و فعالیت لازم است ارائه شده است تا مخاطب برای رسیدن به پاسخ ها دچار اشتباه نشود.

«بیشتر بدانیم» ها معمولاً مطلبی فراتر از سطح کتاب را بیان می کنند.  در درس هایی که غالبا خواندنی هستند، سؤالات متن درس ها با پاسخ تشریحی و ذکر صفحه آن در کتاب، آورده شده است. علاوه بر مطلب فوق در این کتاب تمامی تمارین و فعالیت های هر کتاب به صورت جداگانه بررسی شده است. مخاطب اصلی درس نامه ها تمامی دانش آموزان هستند و هر دانش آموز جهت یادگیری بیشتر و بهتر می تواند از این کتاب استفاده کند.

درس نامه ها تمامی مطالب پایه هشتم را پوشش می دهند، بنابراین می توان گفت این کتاب در کنار کتاب درسی می تواند کمک بزرگی برای مخاطبانی باشد که در کلاس درس به هر صورتی مطلب را به طور کامل یاد نگرفته اند. درس نامه های گام به گام و مرحله به مرحله، فرآیند یادگیری را برای دانش آموزان ضعیف تر سرعت می بخشد تا پس از تسلط بر مطالب اولیه، مطالب بعدی را دنبال کند. توضیحات درس نامه ها به هیچ عنوان خسته کننده نیستند و از آوردن توضیحات بیش ازحد خودداری شده است.

تست (تمرین) های دروس طلایی هشتم کاگو

برخلاف حجم بالای درس نامه ها و موارد مرتبط باآن که بخش بسیار بزرگی از کتاب دروس طلایی هشتم کاگو را شامل می شود، این کتاب در بحث سؤال های تشریحی و تستی، حرف های زیادی برای گفتن ندارد و می توان گفت سؤالات کتاب در چند بخش جزئی دسته بندی شده اند. بخش اول سؤالات، سؤالات کتاب درسی هستند که در این کتاب به آن ها پاسخ داده است. در واقع با مطالعه این کتاب، سؤالات کتاب درسی نیز پوشش داده می شوند. سؤالات این بخش شامل سؤالات «فعالیت»، «آزمایش کنید»، «خودآزمایی»، «کار در کلاس » ها و … می باشد.

بخش دوم سؤالات کتاب دروس طلایی هشتم، ارزشیابی های مستمر هستند، ارزشیابی هایی که مخاطب با آن ها می تواند آمادگی خود را پس از مرور هر فصل بسنجد. این ارزشیابی که درواقع یک آزمون بیست نمره ای از فصل است، در انتهای هر فصل کتاب آورده شده است و کمک بسیار مناسبی برای مخاطبین است تا دانسته های خود را بیازمایند که برخی از آن ها سؤالات آزمون جامع مدارس سرشناس و معتبری مانند علامه طباطبایی، علامه امینی، آزمون تیمز، آزمون های استعداد درخشان و… می باشند. این قسمت ها بیشتر مناسب ایام امتحانات و شب امتحان هستند.

پاسخ تشریحی این سؤالات نیز در ادامه آن قرار دارد. در کتاب دروس طلایی هشتم کاگو، پاسخ ها کامل و به صورت تشریحی و همچنین توضیح مفصل هستند تا در صورت لزوم جوابگوی نیاز مخاطب باشند. بخش آخر سؤالات که در انتهای هر کتاب قرار دارد نمونه آزمون نوبت اول (دی ماه) و نوبت دوم (خردادماه) هستند. این قسمت ها بهتر است در ایام امتحان های مربوطه حل شوند. پاسخ تشریحی این دو قسمت نیز در انتهای آن آورده شده اند. تعداد سؤالات هر قسمت نسبت به محتوای درس نامه ها و فصل ها بسیار کم است. بنابراین نمی توان از این کتاب به عنوان یک منبع سؤال استفاده کرد.

همه سؤالات گفته شده در سطح درس نامه های کتاب هستند و مخاطب بامطالعه درس نامه ها به راحتی می تواند به آن ها پاسخ دهد، پس هر مخاطب با هر سطح آموزشی می تواند از این سؤالات بهره ببرد. بهتر است در کنار این سؤالات ذکرشده، سؤالات تستی و چهارگزینه ای نیز آورده می شد تا مخاطب بتواند مهارت تست زنی خود را افزایش دهد. همچنین برخی دروس مانند علوم و ریاضی با توجه به محتوایی که دارند به تعداد سؤال تشریحی بیشتری نیاز دارند.

ظاهر کتاب دروس طلایی هشتم کاگو 

طرح روی جلد کتاب دروس طلایی هشتم کاگو بسیار جذاب و رنگارنگ می باشد که در نگاه اول مخاطب را به خود جذب می کند. ترکیب رنگ آبی و طوسی برای تم درس نامه ها زیبایی خاصی به کتاب داده است، اما فونت کتاب بسیار نامناسب انتخاب شده است بطوریکه در بسیاری از موارد چشم را اذیت می کند. همچنین جنس کاغذ استفاده شده در آن بسیار نازک و ظریف است به طوری که در بسیاری موارد مطالب پشت صفحه مشخص می شوند و مخاطب را کلافه می کند. شکل ها باکیفیت بالایی ترسیم شده اند، اما در درس زبان در برخی موارد باعث اشتباه و به خطا افتادن مخاطب می شوند.

جمع بندی

کتاب دروس طلایی 8 ام کاگو حجم بالایی دارد که البته با توجه به تعداد کتاب های گنجانده شده در آن، این حجم متناسب با موضوع و طبیعی است. از ویژگی خوب کتاب می توان به بخش های متنوع درس نامه ها اشاره کرد که در قسمت درس نامه بررسی شدند. همچنین از دیگر ویژگی های خوب این کتاب می توان به برچسب های تعبیه شده در انتهای کتاب اشاره کرد بطوریکه با استفاده از آن ها به راحتی می توان به درس و فصل موردنظر دسترسی پیدا کرد. این کتاب یک منبع آموزشی قوی می باشد، اما درزمینه سؤال و تست در کنار این کتاب به منبع قوی تری نیاز است. بهتر است مخاطب با شروع سال تحصیلی و هم زمان باکلاس درس از تمامی مطالب کتاب استفاده کند.

 

نقد و بررسی کتاب دروس طلایی هشتم کاگو

52
این مطلب مفید بود ؟20
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی