زن ذلیل
مردان زن ذلیل ویژگی هایی دارند که با خواندن این مقاله بیشتر با این دسته از افراد آشنا میشوید و اینکه راه نجات و رهایی مردان زن ذلیل را برای شما خواهیم گفت.

پاسخ تمام سوالاتی که در مورد زن ذلیل بودن در ذهن دارید

در گذشته نقش مردان در خانواده بسیارپررنگ بود و در خانواده ها مردسالاری حکم فرما بود اما امروزه با تغییر نقش و وظایف زنان و مردان در بعضی خانواده ها ، زنان نقش مدیر کل را در خانواده ایفا می کنند و تمام وظایف مهم را بر عهده می گیرند . مردان دارای این گونه زنان از سوی جامعه با عنوان زن ذلیل خطاب می شوند.

در واقع زن ذلیل به مردی می گویند که تابع همسر خود بوده و بدون هیچ اختیاری فقط از او فرمانبرداری می کنند و از خود اراده و نظری ندارند. البته نباید زن ذلیلی را با جنتلمن بودن اشتباه بگیرید ، یک جنتلمن واقعی رفتار احترام آمیزی با زنان دارد اما همیشه در کمال احترام نظر خود را بیان می کند . اگر می خواهید بدانید که نشانه های یک مرد زن ذلیل چیست ، این بخش از خانواده پلاس نمناک را مطالعه کنید.

یک مرد زن ذلیل چه ویژگی هایی دارد ؟

مردان زن ذلیل ، عجیب مطیع و حرف گوش کن هستند

مردان زن ذلیل هیچ وقت اظهار نظر نمی کنند و با نظرات همسرشان موافقت می کنند . آنها افرادی مطیع و فرمانبردار هستند که در برابر همسر خود چیزی جز چشم نمی گویند . آنها از تشنج جو خانه هراس دارند و می ترسند مورد خشم و تازیانه های کلامی همسرتان قراربگیرند به این دلایل هیچگاه با نظر همسر خود مخالفت نمی کنند.

مردان زن ذلیل از خانه فراری هستند

مردان زن ذلیل دوست دارند ساعت های زیادی را در سر کار خود بگذرانند و مشتاق به برگشتن به خانه نیستند. آنها به هر بهانه ای می خواهند از خانه فرار کنند و دیرتر به خانه برسند زیرا می دانند آنچه در خانه منتظر آنهاست ، شنیدن حرف همسر و خشونت اوست پس انگیزه ای برای ورود به خانه ندارند.

مردان زن ذلیل هیچ گاه تصمیم گیرنده نیستند

مردان زن زلیل به راحتی اجازه می دهند که همسرشان تصمیم گیرنده و رئیس خانواده باشد و آنها تنها مطیع اوامر او هستند . در خانواده ای که مرد زن ذلیل وجود دارد ، همسر رئیس خانواده است و تمام تصمیمات را به تنهایی می گیرد و مرد اجرا کننده تصمیمات است.

زن سالاری

مردان زن ذلیل گوششان از شنیدن توهین پر است

مردان زن ذلیل گوششان از شنیدن توهین و تحقیر پر است زیرا همیشه همسرشان آنها را با مردان دیگر مقایسه کرده و او را سرزنش می کند و جلوی دیگران به او بی احترامی و توهین می کند و رفتاری همراه با خشونت دارد. مردقیر و توهین های همسر را ندارد زیرا او شخصیتی سلطه جوی دارد.

مردان زن ذلیل همیشه حرف شان را مزه مزه و مرور می کنند

مردان زن ذلیل با اینکه سعی می کنند بسیار عادی رفتار کنند اما همیشه از درون عصبی و ناراحتند زیرا صدایشان هرگز در خانه شنیده نمی شود و تنها صدای همسرشان در تمام خانه طنین انداز است . مردان زن ذلیل مجبورند زمانی که صحبت می کنند بار ها و بار ها حرف شانن را مزه مزه و مرور کنند تا موجب عصبانی شدن همسر خود نشوند.

مردان زن ذلیل از خود پولی ندارند

مردان زن ذلیل حتی امور مالی خانواده را نیز به همسر خود می سپارند . این مردان تنها به سر کار می روند و با گرفتن حقوق خود آن را تمام و کمال به همسر خود تقدیم می کنند و برای گذراندن امور خود از همسر خود پول می گیرند.

این افراد آرزوهایی مانند داشتن یک گوشی نو و یا خرید لباس جدید را سرکوب می کنند زیرا می دانند همسرشان این خریدها را هدر دادن پول می داند پس هرگز نیازهای خود را بیان نمی کنند زیرا حوصله ی داد و بیداد ها و زخم زبان های همسر خود را ندارند.

مردان زن ذلیل دروغ گوهای ماهری هستند

مردان زن ذلیل ترجیح می دهند به همسرشان دروغ بگویند زیرا آنها گفتن حقیقت را برابر با خشم و توهین و تحقیر همسر می دانند . مثلا این مردان برای اینکه با دوستان خود وقت بگذرانند به همسرشان ی گویند باید در محل کارتان بمانند و اضافه کاری دارند.

مردان زن ذلیل همیشه تحت فشار و افسرده اند

مردان زن ذلیل مردانی افسرده و غمگین هستند . آنها گوشه گیر و تنها هستند و کمتر در خانه لبخند می زنند زیرا احساس می کنند با رفتار های دیکتاتورانه ی همسرشان تحت فشارند. آنها به ندرت از چیزی لذت می برند و خوش می گذرانند.

مردان زن ذلیل دوست ندارند اوقات خود را با همسرشان بگذرانند

مردان زن ذلیل در بیرون از خانه و در جمع دوستانه ، احساس آزادی و شادی دارند و دوست ندارند وقت خود را با همسرشان بگذرانند . این آقایان از محیط خانه گریزانند و بهترین لحظه های خود را بیرون از خانه می دانند و خانه را با وجود حضور همسر زندانی بیش نمی دانند اما اگر همسرشان در خانه حضور داشته باشد خانه برایشان به بهشت رویایی تبدیل می شود.

دوری از زن ذلیلی

یک مرد مسلط و یک مرد مطیع چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند ؟

  1. مرد مطیع، نیاز های و خواسته های همسرش را به نیاز ها و خواسته های خودش ترجیح می دهد. این کار در کوتاه مدت سبب شادی زن می شود اما در بلند مدت ممکن است سبب شود زن مرد را فردی مطیع و فرمانبردار ببیند و خود برتر بینی پیدا کند. اما مرد مسلط رابطه را مدیریت می کند و گاهی حتی با نشان دادن احساس واقعی خود موجب رنجش همسرش می شود اما این کار در بلند مدت، آثار خوبی برجای می گذارد.
  2. مرد مسلط هیچ گاه بی اراده نیست او همیشه در تصمیم گیری های کوچک بزرگ نقش دارد و نمی گوید خودت هر تصمیمی دوست داری بگیربلکه او ترجیح می دهد تصمیم اشتباه بگیرد تا اینکه سست و بی اراده باشد و اگر اشتباهی مرتکب شد، پای اشتباه خود می ایستید و اشتباهش را جبران می کند اما یک مرد مطیع همیشه در تصمیم گیری ها ضعیف عمل می کند و نظر خود را بیان نمی کند زیرا از اشتباه کردن می ترسد.

راه حل هایی برای دوری از زن ذلیلی مردان

در ارتباط با کامنت های شما کاربران در بخش خانواده پلاس نمناک در مورد این موضوع باید بگوییم اگر همسر خوش زبان و مهربانتان به مرور زمان به زن غرغروی بداخلاق و ایرادگیر تبدیل شده و منتظر فرصت برای ایرادگیری و داد زدن بر سر شماست ، هنوز فرصت دارید پس تا دیر نشده و کاملا به یک مرد زن ذلیل تبدیل نشده اید ، خودتان را با انجام روش های زیر به جایگاه یک «مرد نرمال» برگردانید :

در فرصت مناسب با همسرتان حرف بزنید

درباره احساسات خود در یک فرصت مناسب با همسرتان صحبت کنید و یک گفتگوی صمیمی، اما جدی داشته باشید . هرگز به دلیل ترسیدن از واکنش همسرتان از مطرح کردن مشکلتان دست نکشید و به همسرتان بگویید چه احساسی در مورد رفتارهایش دارید زیرا ممکن است او از رفتارهای بد خود و ناراحت شدن شما آگاه نباشد.

به او توجه نکنید و کار خودتان را انجام دهید

به همسرتان بفهمانید که زورگویی بی فایده است اما چگونه ؟ شما باید بدون ترس از واکنش همسرتان و توجه به سرزنش کردن و غُر زدن های او کار خودتان را بکنید و او را تحویل نگیرید . هیچگاه مطیعانه رفتار نکنید و به او توجه نکنید و به انجام کار خود بدون هیچ واکنشی پردازید.

کم کم او متوجه می شود داد و بیداد ها و توهین ها و ... اثرگذار نیست و زورگویی بیفایده است و نمی تواند شخصیت و احترام شما را نادیده بگیرد. برای جواب دهی این روش صبر و حوصله و تکرار این کار بسیار پراهمیت است.

مقابله به مثل کنید

مقابله به مثل کنید ؛ درست است که رفتارهای همسرتان را نمی پسندید و آنها را رفتاری زشت می دانید اما اگر می خواهید به سمت زن ذلیلی سوق پیدا نکنید ، مقابله به مثل کنید و شما نیز مانند همسرتان از کارهایش ایراد بگیرید ، دستور بدهید، این شیوه بعد از مدتی جواب می دهد و او متوجه رفتار های اشتباهش می شود.

از یک روانشناس خانواده کمک بگیرید

اگر انرژی و حوصله مقابله با زورگویی های همسرتان را ندارید ، حتما از یک روانشناس خانواده کمک بگیریدتا او با توجه به شرایطتان راهکار های مناسب را به شما ارائه نماید.

نسبت به نقاط ضعف و قوت خود آگاه باشید

همچنین باید بدانید ممکن است شما «ضعف» هایی در ذهنیت یا خصیت خود داشته باشید ، ضعف هایی که شما را به مردی مطیع و بله قربان گو تبدیل نموده است پس با رفتن نزد مشاور می توانید آن ها را پیدا کرده و دیدتان را نسبت به خود اصلاح کنید.

شما با آگاه نبودن نسبت به نقاط ضعف و قوت خود سبب می شوید همسرتان رئیس خانه شود و تعادل مناسب میان نقش زن و مرد در خانواده بهم بریزد و عواطف و احساسات در رابطه رنگ ببازد.

حفظ اعتماد بنفس، خط قرمزها، ویژگی های شخصیت فردی و روحیه ی مردانه، هیچ منافاتی با یک رابطه ی خوب و صمیمانه ی زناشویی ندارد پس برای داشتن زندگی مشترک ایده آل این باور غلط را دور بیندازید و ماهیت سلطه جوی مردانه ی درون تان را تقویت کنید.

درمان زن ذلیل

بی گدار به آب نزنید

رفتارتان را یکباره تغییر ندهید و بی گدار به آب نزنید زیرا اینگونه همسر شما متوجه تغییر موضعتان خواهد شد و مقاومت و واکنش بدی نشان می دهد پس به یکباره همه چیز را خراب نکنید و رفته رفته در رفتار خود تغییر ایجاد نمایید.

به همسرتان نشان دهید در همه شرایط حامی او هستید

در اعماق درون زنان نیاز به تحت سلطه ی یک مرد بودن وجود دارد حتی اگر یک زن بگوید دوست ندارد از هیچ مردی اطاعت کند اما در ضمیر ناخودآگاه خود نیاز دارد که توسط یک مرد قوی و با هدف هدایت شود.

اگر به همسرتان نشان دهید که توانمندی هایی برای حمایت از او دارید و همیشه و در همه شرایط حامی او هستید و نه آقا بالاسر او ، او در کنار شما قرار خواهد گرفت و نه در مقابلتان و دست حمایت شما را رد نخواهد کرد.

چرا زن سالاری در خانه اشتباه است ؟

  1. مردان در محل کار خود مشکلات زیادی دارند که باید آنها را حل و فصل کرده و توضیحاتی به مدیرشان ارائه دهند پس در خانه طوری رفتار نکنید که جوابگوی شما هم باشند.
  2. ریاست در خانواده نیازمند تفکر، تعقل، دور اندیشی، کنترل عواطف و احساسات، اقتدار روحی و تحمل برخورد با سختی ها و حادثه ها است که خداوند باتوجه به خصوصیت های شخصی در مردان قرار داده است. اما مردان باید توجه داشته باشند که، هیچگاه از موقعیتی که برای آن ها ایجاد شده است ، سواستفاده نکنند و مقام زن و مادر در خانواده را نادیده نگیرند و با همسرخود مشورت کنند.
  3. زن و مرد در دستور خانواده مکمل یکدیگرند و مردان نقش حمایت گر خانواده را بر عهده دارند و باید بهترین رفتار را با همسر و فرزندان خود داشته باشند.
  4. اگر زنان در خانه ریاست کنند ، فاصله بین زوجین کم شده و عواطف را بین آنها کمرنگ تر می شود.
  5. زنان باید بتوانند قلب مرد را به تسخیر در آورندو بر مرد تسلط روحی و قلبی داشته باشند تا مرد به علّت علاقه و محبتی که در قلبش دارد در برابر خواسته های معقول همسرش خاضع شود . آنها باید اجازه دهند مرد رییس خانواده باشد و آنها رییس قلب همسرشان باشند.
  6. زنانی که نقش زن سالاری را به عهده می گیرند و اقدام به مدیریت میکنند و مسوولیت های شوهر خود را بر عهده می گیرند، خیلی زود عصبی و سرخورده می شوند زیرا تحمل همه مسئولیت ها برای جنس ریف و لطیف زن مشکل است.

توهم زن ذلیلی

از نگاه بعضی افراد جامعه احترام، علاقه، تفاهم، رفاقت و کمک به همسر در خانه ، زن ذلیلی محسوب می شود. جامعه مردسالار رفتارهای عاطفی و احساسی برخی از مردان و احترام آنان به مقام زن را زن ذلیلی اطلاق می کنند.

اما احترام به خانم ها و قبول داشتن توانایی های همسر خود در برخی امور و سپردن این کارها به او و آزادی زن و احترام به حقوق او ، برخلاف جامعه مرد سالار زن ذلیلی نیست بلکه این رفتار یک رفتار جنتلمنانه می باشد.

عوامل تاثیرگذار بر انفعال و زن ذلیلی

در سوق یافتن به سمت زن ذلیلی عوامل زیر بی تاثیر نیستند:

زن ذلیلی به دلیل نقش مادر در خانواده

در برخی از خانواده ها ، مادر قئدرت زیادی در خانواده دارد و است با دخالت ها و حمایت های بیش از اندازه در امور پسر خود مانع از شکل گیری و رشد توانمندی های شناختی و قدرت مدیریتی لازم در او شود. این گونه پسران بعد از تشکیل خانواده ، از همسر خود نیز انتظار دارند نقش مادر را برای او ایفا کند.

اعتیاد

اعتیاد خانمان سوز است و به جز تبعات مختلفی که دارد سبب می شود مرد نقش فعال خود را به علت اخراج از شغل در خانواده از دست بدهد ، احترام و حرمت خود را نزد همسر و فرزندان از دست دهد و زن همه امور را به دست گیرد.

اعتیاد

خیانت

برخی از مردان وفادار نبوده و به همسر خود خیانت می کنند. آنها به علت اینکه همسرشان متوجه خیانت آنها نشود ، بیش از حد به همسر خود محبت می کنند و سعی می کنند به تمام نیازهای او پاسخ بدهند.

غر زدن مکرر زنان

برخی از مردان به علت غر زدن های مکرر همسرشان می پندارند چه مسئولیت ها را به گردن بگیرد چه نگیرد ، توانمندی ها، قابلیت ها و تلاش های او دیده نمی شود و به تدریج ناامید می شود زیرا تفاوتی در رفتار همسرش مشاهده نمی کند و نمی تواند او را راضی کند.

تاثیر شخصیت زنان بر زن ذلیلی

برخی از زنان ممکن است افکار شبه فمینیسیتی دارند و نسبت به همسر خود ناراضی و بی اعتمادند . آنها از موضع قدرت با همسر خود برخورد می کنند و از ذلیلی و تحقیر شدن آن ها لذت می برند . برخی از زنان نیز کمال گرایی یا خصوصیات وسواسی دارند و میل به کنترل شدید همسر خود دارند و دوست دارند خودشان در خانواده قدرت را به دست گیرند.

ترتیب تولد و ایفای نقش مدیر در خانواده

در فرزندان اول خانواده ویژگی هایی مانند مسئولیت پذیری، جاه طلبی، رقابت طلبی و قدرت طلبی دیده می شود و آنها دوست دارند همیشه یک رهبر قدرتمند باشند و از دیگران مراقبت و به آن ها کمک نمایند. ریاست طلبی در زندگی مشترک اغلب در خانم هایی که فرزند اول خانواده هستند ، دیده می شود.

درآمد بالای زن

قدرت اقتصادی بالای زن و میزان درآمد بالاتر او نیز ممکن است او را به منبع قدرت تبدیل کند . این سئله سبب می شود ، مرد عزت نفس خود را از دست بدهد و به تدریج نقش کمرنگ تری ایفا کند.

ضعف شخصیتی در مرد

در زندگی مشترکی که مرد نمی تواند نقش های مردانه خود را بر عهده بگیرد و تمام مسئولیت های او بر دوش زن می افتد و نقش ها به علت شخصیت آقا که اعتماد به نفس کافی ندارد و مسئولیت پذیر نیست ، جابه جا شده و مسئله زن ذلیلی پدید می آید.

زن ذلیلی چه تاثیری بر روی فرزندان دارد؟

در خانواده هایی که زن سالاری حکم فرماست ، فرزندان دچار ابهام در نقش پدر در خانواده می شوند و نمی دانند چه کسی قدرت در خانواده را در دست دارد . این رفتار بر روابط عاطفی کودک نیز اثر می گذارد و مکن است فرزندان در آینده این نقش و الگو را ادامه دهند.

ویژگی های مرد زن ذلیل و بهترین راه حل آن

2.97
این مطلب مفید بود ؟43
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی