آشنایی با هلی شات
گسترش علم به دنیای هواپیماهای بدون سرنشین نیز رسوخ کرده است. نیاز وجود این قبیل هواپیما ها در قرن بیستم احساس شد و در این راستا پهپادهایی طراحی شد که در واقع می توان آنها را پرنده هدایت پذیر از دور نامید. این پهپاد ها دارای زیر مجموعه هایی مانند هلی شات و یا کوادکوپتر است که آشنایی با آنها و کاربرد هایشان لازمه خرید است.

پهپاد چیست؟

 گسترش علم به دنیای هواپیماهای بدون سرنشین نیز رسوخ کرده است. نیاز وجود این قبیل هواپیماها در قرن بیستم احساس شد و در این راستا پهپادهایی طراحی شد که در واقع می توان آنها را پرنده هدایت پذیر از دور نامید.

پهپاد ها انواع گوناگونی دارند که گاه توسط نیروی انسانی از راه دور کنترل می شود و گاه سیستم آن به گونه ای تعریف شده است که به صورت خودکار و بدون نیاز انسان به پرواز اقدام می کند. به طور کلی هر وسیله پروازی که بدون سرنشین است را پهپاد می گویند که می توانند در اندازه های متفاوتی ظاهر شوند که گاه به اندازه قابل حمل و گاه به اندازه یک هلیکوپتر تفاوت ابعادی دارند. اما باید دانست که موتورهای پهپاد توسط واحد الکترونیکی کنترل می شود و همچنین قابلیت پرواز در زمان طولانی را دارد که این دو ویژگی را باید در خرید پهپاد مد نظر قرار داد.

فعالیت های بسیار گسترده ای برای پهپاد در نظر گرفته شده است و می توان در کاربردهای نظامی، تجاری، تفریحی و ... از این وسیله استفاده کرد. کاربرد نظامی پهپاد جهت  انجام عملیات های جستجو، عملیات نجات، حملات موشکی، شناسایی مناطق استراتژیک و ... است. اما کاربردهای غیر نظامی این دستگاه بسیار گسترده تر است و در فیلمبرداری مسابقات ورزشی، مراسمات مهم، شناسایی پوشش های گیاهی و بیابانی مناطق مختلف، ارزیابی های گستردگی آتش سوزی ها و ... کارایی دارد و در بسیاری از مواقع در محیط های غیر قابل دسترس و یا در شرایط جوی خطرناک استفاده از این دستگاه بسیار کارگشا بوده است.

پهپاد

کوادکوپتر چیست؟

کوادکوپتر نوعی وسیله پروازی بدون سرنشین است که دارای 4 موتور و 4 ملخ است در واقع می توان آنها را پهپاد 4 روتور دانست. این وسیله بسیار راحت تر از وسیله های پرواز دیگر قابل کنترل است و به علت آنکه به وسیله رادیو کنترل، کنترل می شود حد پرواز آن به برد رادیویی محدود است.

این دستگاه نیازی به باند پرواز ندارد و از نظر ظاهری شبیه هلیکوپتر است اما با این تفاوت که حفظ تعادل آن از طریق 4 پروانه صورت می گیرد. خرید کوادکوپتر با اهداف متفاوتی مانند سرگرمی، تجاری و ... صورت می گیرد. همچنین این محصول در دیده بانی، سم پاشی مزارع کشاورزی، مسیریابی، امداد و نجات و ... نیز کارایی دارد. اما باید دانست خرید کوادکوپتر دوربین دار تنها برای مقاصدی همچون تصویربرداری هوایی، فیلمبرداری های سینمایی و ... کاربرد دارد. 

کوادکوپتر

هلی شات چیست؟

هلی شات در واقع اصطلاحی است که به پهپادهای فیلمبردار اطلاق می شود. در گذشته برای فیلم برداری های هوایی نیازمند استفاده از تجهیزاتی همچون هلیکوپتر بود اما امروزه به وسیله هلی شات به راحتی می توان به فیلمبرداری هوایی پرداخت. استفاده از هلی شات محدود به فیلم برداری های سینمایی و یا هنری نمی شود در بسیاری از موارد برای بررسی پوشش های گیاهی در مباحث علمی، مطالعه ساختاری مناطق صعب العبور، نقشه برداری و ... کاربرد فراوانی دارد. بسیاری تصور می کنند می توانند به هر وسیله ای که قابلیت پرواز و فیلمبرداری دارد هلی شات بگویند اما اینگونه نیست آنچه سبب تمایز هلی شات می شود کیفیت بالای تصویربرداری، پایداری در پرواز، سیستم ناوبری آن است پس باید در هنگام خرید هلیشات نوع کاربرد را مد نظر قرار داد. 
هلی شات

آنچه لازم است در خرید مد نظر قرار داد

امروزه آنچه به عنوان پهپاد و یا زیرمجموعه های آن در بازار رواج یافته است سبب سردرگمی بسیاری از خریداران شده است. تنوع محصولات و عدم آگاهی از کاربرد آنها سبب ایجاد محدودیت در انتخاب شده است.  نکته دیگری که حائز اهمیت است نحوه استفاده از این دستگاه است که نیاز به گذراندن دوره های آموزشی دارد و همچنین برای هر کشور قوانین محدود کننده ای تعریف شده است که آگاهی از این قوانین در خرید پهپاد بسیار مهم است. پس باید نکاتی را در هنگام خرید پهپاد و محصولات مرتبط با آن مد نظر  قرار داد که در زیر به برخی از آنها اشاره می شود:
  1. میزان بودجه مالی عاملی مهم در انتخاب محصول مدنظر است و با توجه به تنوع این محصولات می توان به انواع متفاوتی با کیفیت و قیمت های متفاوت مواجه شد.

  2. نوع کاربرد محصول بسیار اهمیت دارد در بسیاری از مواقع افراد تنها جهت سرگرمی و یا فیلم های غیر حرفه ای اقدام به خرید می کنند که بهتر است در این مواقع از کوادکوپترهای غیر حرفه ای و مبتدی استفاده کنند اما اگر هدف تصویر برداری های حرفه ای است خرید هلیشات های حرفه ای و پرقدرت پیشنهاد می شود. 

  3. نکته حائز اهمیت دیگر که باید در نظر گرفت نوع سوخت این دستگاه ها است که مدت پرواز آنها را تعریف می کند این سوخت که از باتری لیتیومی تغذیه می کند دارای محدودیت زمان پرواز است که باید در خرید پهپاد مد نظر قرار داد.

  4. وزن دستگاه بسیار با اهمیت است و در قوانین آمده است پهپاد با وزن بالای 250گرم باید به ثبت رسمی آژانس هوایی برسد.

 

آشنایی با پهپاد ،کوادکوپتر و هلی شات

54
این مطلب مفید بود ؟40
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی