قلقلک دادن خود
شاید شما هم قلقلک دادن خود را امتحان کرده اید اما هرگز نتوانستید خودتان را قلقلک دهید. قلقلک دادن توسط خود غیرممکن است و فقط باید توسط شخص دیگری انجام شود.

چرا نمی توانیم خودمان را قلقلک دهیم؟

تابه حال شده هر کاری را انجام داده باشید تا بتوانید خودتان را قلقلک دهید؟ غیرممکن است که توانسته باشید. این امر در واقع خیلی عجیب است زیرا گاهی اوقات لمس کردن مناطق قلقلکی توسط شخص دیگری کافی است تا باعث خنده و قهقهه شود.

اما چرا نمی توانیم خودمان را قلقلک بدهیم؟ بدون شک این موضوع مربوط به مخچه انسان می شود. پیش از آنکه پاسخ این که چرا ما نمی توانیم خودمان را قلقلک دهیم را در این بخش از نمناک بررسی کنیم لازم است ابتدا ماهیت قلقلک و اینکه چرا گاهی اوقات باعث لرزش بدن انسان می شود را بررسی کنیم.

انواع قلقلک و آنچه در بدن ما رخ می دهد

طبق گزارشی از یک عصب شناس، دو قسمت در مغز مسئول پردازش قلقلک هستند. اول دستگاه حسی تنی (سوماتوسنسوری) که مسئول شناسایی لمس است و دوم قشر سینگولات قدامی که مسئول پردازش این لذت می باشد.

هر دو این قشرها برای تحریک سیستم عصبی زمانی که فردی یا چیزی شما را تحریک می کند، در هماهنگی با یکدیگر کار می کنند.

قلقلک دادن

در حقیقت دو نوع قلقلک وجود دارد:

گارگلیسیس:

نوع شدید قلقلک است و باعث خنده و حرکات غیرقابل کنترل بدن می شود.

knisems:

نوع دوم است و هنگامی که به آرامی قلقلک داده می شوید باعث فرار از قلقلک وشانه خالی کردن از آن می شود.

جالب این جاست که قلقلک دادن برای اغلب ما احساس ناخوشایندی دارد اما چرا در پی آن همچنان می خندیم؟

طبق بررسی های انجام شده توسط محققین، مشخص شد که تحریک قسمتی از مغز به نام Rolandic Operculum( ناحیه ای در مغز که مسئول واکنش های عاطفی یا شنیداری است) هنگام قلقلک دادن یا شنیدن یک موضوع خنده دار، باعث خندیدن و احساس لذت می گردد.

حال با جنبه فیزیولوژی قلقلک آشنا شدیم اما چرا قادر به قلقلک دادن خود نیستیم؟

براساس مطالعات، مخچه قادر است محرک قلقلک خودی را از غیرخودی تشخیص دهد. در اصل زمانی که خود را قلقلک می دهید احساس درونی موضوع را پیش بینی کرده و این پیش گویی در جهت خنثی نمودن قلقلک به پیش می رود به عبارت دیگر، مخچه که به مانیتورینگ حرکات فیزیکی می پردازد، از حرکت دست آگاه است.

قلقلک دادن خود

به همین دلیل حس آن از پیش خنثی می گردد و به عنوان عاملی تهدیدکننده به حساب نمی آید. علی رغم این که قلقلک دادن امری ناخوشایند به نظر می آید، اما چنانچه بین زمان حرکت قلقلک دهنده و احساس آن یک وقفه ایجاد کنید قادر خواهید بود تا بطور کلی بر موضوع غلبه کنید. بدین منظور شما به یک روبات نیاز دارید تا حرکت را به تاخیر اندازد.

مطالعات بیشتر در این باره با استفاده از روبات ها نشان می دهد که وجود یک تاخیرانداز کوچک بین حرکت دست و حس قلقلک ممکن است به فرد احساس قلقلک بدهد.

پس دلیل این که نمی توانید خود را قلقلک دهید این است که مغز شما در واقع خیلی فعال است. از آن جا که قلقلک دادن در واقع یک هشدار است و به شما می گوید که چیزی نواحی حساس بدن که عمدتا پشت، پاها یا زیر بغل است را لمس می کند.

به این دلیل نمی تونیم خودمون رو قلقلک بدیم

2.360
این مطلب مفید بود ؟2733
منبع : sciencealert / بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : آیا میدانید
وبگردی