ژل شستشو بانوان
بهداشت شخصی فقط مسواک زدن، استفاده از نخ دندان، حمام کردن و کارهایی از این قبیل نیست مراقبت های مخصوص ناحیه ی تناسلی نیز از مهم ترین اصول بهداشتی است.

ژل شستشوی بانوان چیست و چطور استفاده می شود؟ 

بسیاری از مردم بهداشت فردی را تنها حمام کردن، مسواک زدن، شستشوی لباس های فردی و کارهایی این چنین می دانند و تنها زمانی به فکر مراقبت های مخصوص ناحیه تناسلی خود می افتند که مبتلا به عفونت شوند. رعایت بهداشت ناحیه تناسلی هم برای خانم ها و هم آقایان اهمیت بسیاری دارد. می توان با رعایت نکاتی ساده از ایجاد بوی بد، خشکی، خارش و عفونت واژن به دلیل قارچ، ویروس و باکتری جلوگیری نمود. واژن یک کانال عضلانی در بدن خانم ها است که مجهز به اعصاب و غشاهای مخاطی می باشد. واژن به دهانه رحم متصل است و نقش مهمی در قاعدگی، مقاربت و زایمان دارد. عدم رعایت بهداشت در این قسمت از بدن موجب عفونت و بوی بد می شود که می توان از طریق شستشوی واژن با ژل شستشو آن را برطرف نمود. 
شستن ناحیه تناسلی

بهداشت ناحیه تناسلی بانوان 

با رسیدن سن دخترها به دوران بلوغ، دچار تغییرات زیادی در بدن خود می شوند مانند دورن قاعدگی، ترشحات واژن ،رشد موهایی زائد، تغییرات طبیعی در برخی از قسمت های بدن و ... . این تغییرات کاملا نرمال هستند اما در صورت هدم رعایت مسائل بهداشتی، ممکن است با اخلال مواجه شوند.

جلوگیری از عفونت های ویروسی با رعایت بهداشت واژن

در برخی موارد، تنها عامل بیماری زا وجود عفونت باکتریایی، قارچی یا انگلی نیست، بلکه میکروارگانیسم ها با فراهم کردن بستر، واژن را میزبانی برای دریافت عوامل بیماری زا می کند که بسیار خطرناک می باشند مانند: 
 • ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV):عامل بیماری ایدز
 • ویرس پاپیلومای انسانی (HPV):عامل سرطان دهانه ی رحم و تبخال تناسلی
 • ویروس هرپس سیمپلکس (HSV):عامل بیماری هرپس
 • نامتعادل بودن PH واژن
همانگونه که بخش سلامت نمناک پیش از این توضیح داد دلایل مختلفی وجود دارد که موجب به هم خوردن تعادل pH در واژن می شود.
نامتعادل بودن PH علائم قابل تشخیصی دارد مانند : 

در صورت مشاهده هریک از این علائم باید توجه بیشتری به رعایت بهداشت تناسلی خود داشته باشید. در این بخش از سلامت نمناک، نحوه استفاده از ژل شستشوی بانوان ، مزایا و نکات مهم در استفاده از آن را ارائه کرده ایم. 

ژل شستشو بانوان

ژل شست وشوی بانوان 

pH واژن نقش بسیار مهمی در سلامت ناحیه ی تناسلی دارد. این ژل با حفظ pH طبیعی فیزیولوژیکی واژن توسط لاکتیک اسید، توانایی سیستم های دفاعی واژن را زیاد می کند. همچنین دارای خواص ضدالتهابی و ضد میکروبی است و از ایجاد عفونت، خارش، بوی بد و مشکلاتی مربوط به واژن جلوگیری می کند. این ژل برای شستشوی ناحیه تناسلی طراحی شده است که دارای خاصیت پاک کنندگی می باشد و علاوه بر آن میزان PH واژن را متعادل می کند. 

استفاده از ژل بهداشتی شستشوی بانوان برای چه افرادی مناسب است ؟ 

خانم های مجرد:

دخترانی که به سن بلوغ رسیده اند اما رابطه جنسی ندارند.

خانم های متاهل:

این خانم ها ممکن است علاوه بر مشکلات ناحیه تناسلی، دچار عفونت های مقاربتی نیز شوند.

خانم های باردار:

خانم های باردار می توانند در این دوران از ژل بهداشتی بانوان استفاده کنند زیرا از جهاتی برای آنها مفید است. البته باید توجه داشت که در دوران بارداری، غشاء مخاطی در ناحیه تناسلی، حساس تر از معمول می شود؛ بنابراین باید با دقت کافی محصول مناسبی را خریداری کرد ، در غیر این صورت محصول نامرغوب علاوه بر ایجاد مشکل و ناراحتی ، موجب عفونت های تناسلی نیز می شود.

افرادی که در دوره ی یائسگی قرار دارند

در این دوره که تخم گذاری متوقف می شود و دیگر امکان باروری وجود ندارد می توان از ژل شستشوی بانوان استفاده نمود.

ویژگی های ژل بهداشتی بانوان 

 • عامل حفظ رطوبت طبیعی ناحیه ژنیتال+
 • دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی
 • مناسب برای بانوان و دوشیزگان
 • حاوی رایحه ای مطبوع و ایجاد تمیزی، شادابی و راحتی در طول روز برای بانوان
 • افزایش توانایی سیستم دفاعی واژن با حفظ PH فیزیولوژیکی واژن توسط اسید لاکتیک
 • عامل پیشگیری از ابتلا به عفونت های ناحیه تناسلی
 • سهولت شستشو با آب
 • حاوی دی پانتنول با خاصیت نرم کنندگی، مرطوب کنندگی و ترمیم کنندگی آسیب های پوستی
 • حاوی بیزابولول با خاصیت ضد حساسیت و ضد التهابی
 • حاوی اسید لاکتیک با خاصیت حفظ pH طبیعی ناحیه ژنیتال 

تفاوت ژل بهداشتی بانوان با ژل شستشوی بانوان یائسه

 این دو نوع ژل تنها در pH و میزان رطوبت رسانی متفاوت هستند. پس از دوران یائسگی، شرایط هورمونها بسیار تغییر می کند که در این وضعیت، ترشحات واژن، کیفیت بافت و pH تعادلی واژن نیز تغییر پیدا می کنند. علاوه بر این بافت واژن و فرج نازک و خشک می شود. بنابراین ترکیبات به کار رفته برای این نوع ژل ، مناسب برای شرایط این دوران می باشد. اما وضعیت محیطی واژن در خانم های مجرد و متاهل تقریبا برابر است و به همین دلیل ژل شستشوی این دو گروه، با یکدیگر فرقی ندارد. تنها نکته مورد توجه این است که خانم های متاهل باید مراقب بیماری های مقاربتی نیز باشند. 
ژل بهداشتی

نحوه شستشوی ناحیه تناسلی 

پیش از این هم در بخش سلامت جنسی نمناک گفتیم که تنها قسمت خارجی اندام تناسلی باید شسته شود. به طور طبیعی واژن دارای لوبریکانت داخلی است که خود را تمیز کرده و PH را متعادل می سازد. بنابراین باید به خاطر داشته باشید که با وجود این ماده طبیعی، به شستشوی واژن نیاز نمی باشد. 

خودداری از شستشوی ناحیه ی تناسلی با صابون 

صابون ها خاصیت قلیایی دارند که روی ناحیه تناسلی و PH تاثیر می گذارد ، علاوه بر از بین بردن رطوبت، بستر مناسبی برای رشد میکروارگانیسم های بیماری زا مانند ویروس، باکتری، قارچ، انگل و کاندیدیا فراهم می کنند. 

استفاده از دوش واژینال ممنوع ! 

دوش واژینال تعادل pH را در وازن به هم می ریزد. تحقیقات انجام شده درباره سلامت واژن در سال 2008 که 2561 نفر را مورد بررسی قرار داد، نشان می دهد که احتمال تولد نوزاد نارس در افرادی که قبل از بارداری به طور مرتب از دوش واژینال استفاده کردند، بیشتر است. همچنین مطالعات دیگری در سال 2016 نشان داد که این افراد مستعد ابتلا به عفونت HPV (ویروس پاپیلوم انسانی)بودند. 

نکات مهم جهت شستشوی ناحیه تناسلی 

شستشوی کامل دست ها پیش از شستن ناحیه ی تناسلی
استفاده از آب گرم برای شستن ناحیه ی تناسلی
خشک کردن ناحیه تناسلی بعد از شست وشو، توسط یک حوله ی نرم
تعویض مداوم حوله ای که برای خشک کردن ناحیه تناسلی استفاده می شود.
همانطور که ذکر شد استفاده از دوش واژینال و صابون برای شست و شوی ناحیه ی تناسلی بسیار خطرناک است و موجب به هم خوردن تعادل طبیعی در واژن می شود. حال آنکه می توان برای شستشوی واژن از محصولاتی مانند ژل بهداشتی بانوان استفاده نمود که مخصوص این کار می باشند. 
ناحیه تناسلی

چگونه از ژل های شستشوی واژن استفاده می شود ؟

برای استفاده از این ژل ها می توان یک بند انگشت از ژل را روی ناحیه ی تناسلی بزنید تا کف ملایمی ایجاد شود. پس از حداکثر دو دقیقه که ژل تاثیر خود را گذاشت، با آب شستشو داده و واژن خود را با یک حوله نرم و تمیز خشک کنید . بسیاری از افراد استفاده هر روز از این ژل را برای خانمها توصیه می کنند که خود باعث نامتعادل شدن PH ناحیه واژن شده و عاملی برای رشد ویروس و باکتری می شود. بهترین روش این است که دو بار در هفته از ژل شستشوی بانوان استفاده کنید زیرا ناحیه تناسلی بسیار حساس است و بسیار سریع در معرض عفونت و خشکی بیش از حد قرار می گیرد. از محصولاتی استفاده کنید که تنها برای این کار تولید شده باشند. این محصولات به دلیل تاثیر ملایمی که دارند ، تمیز کننده مناسبی می باشند.

ژل شستشوی بانوان چیست ؟ کاربرد ، مزایا ، نبایدها

52
این مطلب مفید بود ؟20
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
وبگردی