تولد
شکستن قولنج کمر
برخی افراد عادت به شکستن قولنج کمر و گردن دارند. اما این عادت شنیدن صدای ترق و تروق قولنج، ممکن است منجر به عوارضی دردناک و بیماری های مختلف شود.

حقایق بسیار مهم درباره شکستن قولنج کمر و صدای آن

با کشش و پیچاندن کمر برای شکستن قولنج، کپسول ها در اطراف لبه خارجی مهره ها، به ویژه در اطراف مفاصل فاست کش می یابند. این کشش باعث گاز دارشدن مایع سینوویال درون مفصلی و آزاد شدن برخی گازها مانند نیتروژن، اکسیژن و دی اکسید کربن می شود که در نهایت صدای ترک یا ترق تروق ایجاد می کند. ممکن است هنگام ورزش، خم شدن و یا معاینه یک فیزیوتراپیست صدای شکسته شدن قولنج را بشنوید زیرا فیزیوتراپیست با برخی تکنیک ها به ستون فقرات فشار زیادی وارد می کند، به همین دلیل منجر به صدای قولنج می شود.

آیا شکستن قولنج کمر بطور طبیعی یا به اجبار ضرر دارد؟

خوشبختانه شکستن قولنج کمر اگر همراه با درد یا تورم نباشد جای نگرانی نیست اما در صورت دردناک بودن می تواند نشانه آرتروز یا بیماری دیگری باشد. اگر درد مداوم در کمر و علائم دیگری مانند گزگز یا بی حسی در بازوها دارید به پزشک عمومی یا فیزیوتراپیست مراجعه کنید.

عوارض شستن قولنج کمر

شکستن قولنج کمر با سرعت و نیروی زیاد می تواند عوارضی که در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک خواهیم گفت را داشته باشد:

 • کشش و پیچ خوردن اعصاب در ستون فقرات یا در نزدیکی آن

 • کشیده شدن یا پارگی عضلات در کمر و گردن

 • آسیب به رگ های خونی(که در نهایت می تواند باعث لخته شدن خون، سکته مغزی یا سایر آسیب های مغزی شود)

 • افزایش خطر کشش رباط های کمر و آرتروز در صورت انجام مکرر آن 

آیا شکستن قولنج کمر لازم است؟

شکستن قولنج کمر بطور مرتب ضرورتی ندارد و اگر این کار را با فشار زیاد یا مکرر انجام دهید، به کمر صدمه وارد می کند.

آیا بعد از شکستن قولنج از کمر درد و گردن درد رنج می برید ؟

اسپاسم عضلانی ، درد شدید و کسل کننده یا ترکیبی از همه موارد را در شکستن قولنج تجربه خواهیم کرد. برای بهبود کمردرد و گردن درد، می توانید در خانه به آرامی برخی تمرینات و حرکات کششی را انجام دهید . یوگا، پیلاتس و یا انجام تمرینات ساده کمر به مدت پنج دقیقه در روز، روش هایی جایگزین برای جلوگیری از درد، تنش و سفتی عضلات کمر است.

* نکته مهم: موارد ذکر شده در این بخش نباید جایگزین توصیه های پزشک معالج شود. 

چه زمانی صدای ترق و تروق ستون فقرات علامت خطر است؟

صداهای مشترک و با علائم طبیعی مفصلی

صداهای عادی معمولاً هنگام حرکت به صورت تق تق احساس می شود.

ویژگی های صداهای نرمال مفصل نخاع عبارتند از:

 • بدون درد هستند و می توانند دوباره تکرار شوند.

 • امکان تکرار پس از چند دقیقه فاصله وجود دارد و مدت زمان دقیق برای هر فرد متفاوت است.

 • حتی اگر در حال سکون باشید و یا مدام کمر خود را حرکت دهید، صدای ترق و تروق ایجاد می شود.

 • صدای طبیعی کرپیتوس مفصل، تغییرات آناتومیکی خاصی را در مفصل ایجاد می کند ، مانند:

 • ایجاد شکاف بین سطوح مفصلی

 • جدا کردن چسبندگی بافت پیوندی بین سطوح مفصلی

 • تحریک اعصاب و عضلات اطراف مفصل

 • بهبود دامنه حرکتی مفصل

این نوع صدا معمولاً در مردان بیشتر دیده می شود. 

صداهایی با علائم غیرطبیعی

صداهای غیرطبیعی مفصل معمولاً دارای مشخصات زیر هستند:

 • این صداها معمولاً با درد ، تورم ، تجمع مایعات و یا آسیب همراه هستند.

 • این اصوات می تواند ناشی از تحلیل رفتن ، بی ثباتی ، آسیب به بافت نرم ، شکستگی و یا در نتیجه اقدامات جراحی گذشته تولید شوند.

 • اگر صدای ترق تروق، همراه با درد است برای تشخیص دقیق تر به پزشک مراجعه کنید. صدای متناوب و بدون درد معمولاً طبیعی و جای نگرانی نیست. 

دلیل ایجاد صدای مفصل یا همان کریپتاسیون

صداهای مربوط به حرکت ستون فقرات معمولاً هنگام خم شدن یا چرخیدن کمر و ستون فقرات، تولید می شود. نوع صدا به منشاء آن بستگی دارد.

این صداها (ترق تروق) می تواند توسط مفصل یا بافت های زیر ایجاد شود:

کریپتاسیون کاویتاسیون:

صدای ترق وتروق ممکن است در حین حرکت طبیعی یا هنگام حرکت ستون فقرات در انتهای دامنه حرکتی ایجاد شود. کاویتاسیون می تواند به طور طبیعی هنگام ورزش یا حرکت رخ دهد و یا توسط پزشک جراح یا ارتوپد تحریک شود. کاویتاسیون معمولاً طبیعی و بدون درد است و اغلب جای نگرانی نیست.

آرتروز کریپتاسیون :

ضربه محکم، ناگهانی و ساییدگی هنگام حرکت ستون فقرات (یا سایر مفاصل)، به طور معمول در اثر پارگی مفاصل ایجاد می شود. کریپتاسیون نشان دهنده آسیب استخوان یا بافت های نرم است که گاهی به جای صدای ترق تروق ، لرزش را احساس می کنید.

کپسول مفصل فاست :

حفره، بیشتر در کپسول مفصل فاست (مفصل بین مهره های شما) رخ می دهد زیرا با تغییر ناگهانی فشار هوا در مفصل، حباب هایی در مایع مفصلی ایجاد و باعث تولید صدا می شود. این صدا شبیه صدای شکستن بند انگشتان است و نشانه آسیب مفصل یا آرتروز نیست.

مفصل فاست :

زمانی که سطوح مفصل فاست سخت شده و به راحتی حرکت نمی کند، ممکن است ساییدگی کریپتاسیون احساس شود. این صدا می تواند نشان دهنده آسیب غضروف و ناشی از آرتروز باشد. آرتروز فاست پیشرفته ممکن است باعث خرد شدن استخوان روی استخوان شود.

مفصل فاست

بافت پیوندی :

اسپاسم در عضلات مهره، زبر شدن تاندون ها یا چسبندگی در بافت های پیوندی ممکن است در حین حرکت باعث ایجاد صدای ترق و تروق یا ساییدگی کریپتاسیون شود. بافت های پیوندی مانند حرکات شانه می توانند کشیده شوند، دوباره بجای خود بازگردند و صداهایی ایجاد کنند.

حرکت دیسک :

حرکت دیسک در داخل مفصل فاست نخاعی ممکن است باعث ایجاد صدا شود. کریپتاسیون معمولا با افزایش سن افزایش می یابد و ممکن است هنگام حرکت در فاست، کمتر(ایجاد سستی ) یا بیشتر(بی ثباتی) ایجاد شود.

شکستن قولنج کمر همراه با چه علامتی خطرناک است؟

54
این مطلب مفید بود ؟40
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ف
برچسب : شکستن قولنج
وبگردی