سوالات درباره پریود
پریود یا قاعدگی به خونریزی از رحم گفته می شود که هر ماه اتفاق می افتد اما هنوز هم سوالات زیادی در این مورد وجود دارد که خانم ها به دنبال پاسخ آن ها هستند.

پاسخ رایج ترین سوال خانم ها درباره پریود

پریود یا قاعدگی به معنای خونریزی از رحم است که به سمت واژن حرکت می کند و نشان دهنده چرخه جدید باروری است. پریود یک اتفاق بیولوژیکی کاملاً طبیعی بوده اما هنوز هم سوالاتی در مورد آن وجود دارد که ذهن خانم ها را درگیر کرده است که در این قسمت از نمناک به رایج ترین سوالات پاسخ خواهیم داد.

چرا ما خانم ها هر ماه پریود می شویم؟

پریود یا قاعدگی یک خونریزی از رحم است که هر ماه اتفاق می افتد و بخشی از چرخه طبیعی قاعدگی ما محسوب می شود. تغییرات در سطح هورمون و در تخمدان و رحم در طول چرخه قاعدگی اتفاق می افتد و باعث خونریزی می شوند که هدف آن ها بارداری است.

هنگامی که فرد باردار نشود، رحم از داخل خون ریزی می کند که به سمت دهانه واژن حرکت می کند و افت شدیدی در استروژن و پروژسترون ایجاد می شود.

سوالات درباره پریود

مدت زمان پریود تا چه حد طبیعی است؟

چرخه قاعدگی معمولاً بین 21 تا 35 روز، طبیعی و نرمال محسوب می شود اما اگر از این زمانی که گفتیم، 5 روز بیشتر طول بکشد، یعنی پریود به تاخیر افتاده است. گاهی اوقات تاخیر پریود می تواند به خاطر استرس یا کاهش وزن سریع باشد.

در موارد نادر هم علامت وضعیت های اندوکرین مانند سندروم تخمدان پلی کیستیک، عملکرد غیر طبیعی تیروئید یا دیگر مشکلات است. اگر پریود شما به تاخیر افتاده است، تست بارداری بدهید و اگر جواب منفی بود به پزشک مراجعه کنید.

آیا طبیعی است که دوبار در ماه پریود داشته باشیم؟

برای کسانی که چرخه 21 روزه دارند، ممکن است که دوبار در ماه پریود شوند. اگرچه خونریزی به اندازه دو بار در ماه یا بیشتر، خونریزی بعد از رابطه جنسی یا خونریزی که متوقف نمی شود و دوباره بعد از چند روز شروع می شود، ممکن است نشان دهنده مشکل در بدن فرد باشد.

نا تعادلی هورمونی، کیست تخمدان، اندومتریوزیس، فیبروم رحم، التهابات رحم و یا مشکلات دیگر می تواند عاملی برای این خونریزی های نامنظم باشد. اگر در خارج از چرخه طبیعی پریود با ترشحات خونی مواجه شدید، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

سوال و جواب پریودی

چه زمانی می توان گفت که چرخه قاعدگی خیلی کوتاه است؟

چرخه قاعدگی، تعداد روز های بین اولین روز پریود و اولین روز پریود بعدی است. چرخه ها بین 21 و 35 روز نرمال محسوب می شوند. اگر قاعدگی زودتر از 21 روز اتفاق بیفتد، می توان گفت چرخه قاعدگی بسیار کوتاه شده است.

دلایل به تاخیر افتادن پریود چیست؟

دلایل زیادی برای به تاخیر افتادن پریود وجود دارد. بعضی از افراد که قصد بارداری دارند یا ممکن است رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشند، ممکن است به دلیل بارداری پریود نشوند.

پریود به تأخیر افتاده همچنین می تواند به دلیل وضعیت های پزشکی مانند سندروم تخمدان پلی کیستیک، سطح بالای پرولاکتین یا مشکلات تیروئید اتفاق بیفتد. گاهی اوقات استفاده از قرص های ضد بارداری و هورمونی می تواند عامل به تاخیر افتادن پریود باشد.

علت پریود نامنظم چیست؟

علت های زیادی برای پریودهای نامنظم وجود دارد و ممکن است به دلیل استرس شدید و ورزش شدید و نوسانات وزنی شدید اتفاق بیفتد. پریودهای نامنظم همچنین ممکن است به دلیل سندروم تخمدان پلی کیستیک، سطح بالای پرولاکتین و مشکلات تیروئید هم رخ بدهند.

علت پریود شدن

آیا پریود نامنظم روی توانایی باردار شدن اثرگذار است؟

پریود نامنظم می تواند توانایی باردار شدن را تحت تاثیر قرار دهد. استرس، نوسان در وزن بدن، سندروم تخمدان پلی کیستیک و سطح بالای پرولاکتین، کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید همگی عاملی برای پریود های نامنظم هستند که این مشکلات ممکن است روی تخمک گذاری اثرگذار باشند و توانایی باردار شدن را تحت تاثیر قرار دهند.

چقدر بعد از سقط جنین طول می کشد تا پریود شوم؟

معمولاً 4 الی 6 هفته بعد از سقط جنین طول می کشد تا پریود دوباره شروع شود. گاهی اوقات ممکن است سه ماه طول بکشد تا پریود منظم شود. سعی کنید ریلکس باشید، استراحت کنید، رژیم غذایی سالم داشته باشید و به طور منظم ورزش کنید. اگر چرخه قاعدگی بعد از سه ماه منظم نشد، حتماً علت را از متخصص جویا شوید.

اگر پریودم یک روز به تاخیر افتاد، جای نگرانی وجود دارد؟

یک روز تاخیر هیچ جای نگرانی ندارد. تست بارداری می تواند شما را مطمئن کند که آیا باردار هستید یا خیر.

پریودی که 10 روز عقب افتاده باشد، نشان دهنده بارداری است؟

پریود می تواند به دلایل مختلف تا چند روز عقب بیفتد. دلایل زیادی برای تاخیر پریود وجود دارد که بالاتر هم اشاره کردیم. اگر پریود شما 10 روز عقب افتاد، تست بارداری بدهید. آزمایش خون هم می تواند وضعیت هورمونی شما را نشان دهد.

تست بارداری

آیا رابطه جنسی دو روز قبل از پریود باعث باردارشدن می شود؟

بارداری در هر روزی از چرخه قاعدگی ممکن است اتفاق بیفتد اما احتمال آن در دوره تخمک گذاری بالاتر است. تخمک گذاری زمانی است که تخمک از تخمدان آزاد می شود و در حالت نرمال و طبیعی 10 الی 16 روز قبل از شروع پریود جدید اتفاق می افتد.

با وجود این که تخمک ها نمی توانند بیشتر از 24 ساعت زنده بمانند و اسپرم می تواند تا پنج روز زنده بماند، بنابراین بیشترین احتمال بارداری 5 روز قبل از تخمک گذاری و 24 ساعت بعد از آن بیشتر است.

آیا احساساتی شدن قبل از پریود طبیعی است؟

پریود بعد از تخمک گذاری و قبل از قاعدگی را مرحله لوتئال می گویند. در این مرحله بدن آماده بارداری است و تخمک گذاری اتفاق می افتد. هورمون اصلی در این مرحله پروژسترون است. اضطراب، نوسانات روحی، سر درد، اضافه وزن و افزایش گرسنگی جزء علائم پیش از قاعدگی هستند.

تغییرات در سطح پروژسترون و استروژن، افزایش پروستاگلاندین ها و نوسانات در سطح سروتونین باعث ایجاد علائم پیش از قاعدگی می شوند. تقریباً 80 درصد خانم ها علائم پیش از قاعدگی را تجربه می کنند. این علائم زندگی روزانه را مختل نمی کند و چیزی نیست که بخواهید از آن بترسید.

احساسات قبل از پریود

من قبل از پریود خیلی گرسنه می شوم، آیا طبیعی است؟

افزایش گرسنگی، نیاز به استراحت، نوسانات روحی طبیعی است. همگی جزء علائم پیش از قاعدگی محسوب می شوند و گرسنگی هم یک اتفاق طبیعی است.

چرا پریودم رنگ سیاه دارد؟

کاملاً طبیعی است که رنگ خون پریودی هنگام شروع و در انتها سیاه یا قهوه ای تیره باشد زیرا در شروع و انتهای پریود جریان خون معمولاً کند و آرام است و خون ریخته شده روی پد های بهداشتی خون قدیمی است که در معرض اکسیژن قرار گرفته است.

ترشحات قاعدگی معمولا بخش بیشتری از محتویات داخل در رحم و دیواره رحم و خون را شامل می شوند که از طریق واژن خارج شده و اکسید می شود.

خون شامل آهن است که بعد از اکسید شدن سیاه می شود. اگر در کل دوره پریود خون سیاه را مشاهده می کنید، می تواند نشان دهنده یک مشکل باشد که پزشک می تواند آن را تشخیص دهد.

آیا مصرف آنتی بیوتیک روی پریود اثر گذار است؟

آنتی بیوتیک علتی برای تاخیر یا جلو افتادن پریود یا سنگین شدن آن نیست، مگر این که آنتی بیوتیک را به خاطر عفونت مصرف کرده باشید که عفونت می تواند روی پریود اثرگذار باشد.

البته آنتی بیوتیک عوارض جانبی زیادی دارد اما پریود نامنظم یا دردناک جزء عوارض جانبی آن نیست، به غیر از ریفامپین که آنتی بیوتیکی است که برای درمان توبرکلوزیس استفاده می شود و ممکن است پریود دردناک یا نامنظم را ایجاد کند.

مصرف آنتی بیوتیک

چه کار کنم تا زودتر پریود شوم؟

افرادی که قرص ضدبارداری استفاده می کنند، می توانند قرص های خود را با قرص های پلاسبو تغییر دهند تا پریود خود را دوباره برنامه ریزی کنند. اگر چه مصرف قرص های پلاسبو بعد در 10 روز اول ممکن است باعث پریود سنگین شود؛ بنابراین بهتر است که از پزشک مشورت بگیرید و بعد قرص تان را تغییر دهید.

بعضی از افراد اظهار داشته اند که مصرف ویتامین c، زنجبیل، جعفری، زردچوبه و دیگر گیاهان می تواند پریود را جلو بیاندازد اما شواهد علمی هنوز اثر گذاری آن ها را به اثبات نرسانده است.

داخل کیت پریود چه چیزهایی قرار دهم؟

بسته بندی های پریود باید در دوران قاعدگی همراه تان باشد. این پک می تواند شامل 3 الی 4 نوار بهداشتی باشد که باید آن ها را هر 4 تا 8 ساعت عوض کنید. البته کاپ های قاعدگی را می توانید هر 10 الی 12 ساعت تعویض کرده و بشویید.

مسکن هایی مثل دارو های ضد التهابی غیر استروئیدی گزینه مناسبی برای درد های قاعدگی هستند و می توانید آن را داخل کیسه پریود قرار دهید. همچنین لباس زیر، ضدعفونی کننده دست، دستمال کاغذی و چند عدد کیسه پلاستیکی را فراموش نکنید.

چیزهای مهمی که خانمها درباره پریود باید بدونن

4.49
این مطلب مفید بود ؟81
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی