ماه چهره خلیلی
هنرمندان زیادی در سالهای اخیر از میان ما رفتند اما در این میان برخی از بازیگران زن در جوانی درگذشته و آثار آنها در سینما و تلویزیون برجای مانده است.

بازیگران زن ایرانی که در جوانی به دیار باقی شتافتند

سینما و تلویزیون کشورمان بازیگران جوان و با استعدادی را در دو دهه اخیر از دست داده است. بازیگرانی که در کارهای مختلف سینما و تلویزیون حضور داشته و برخی از آنها موفقیت های بسیاری را کسب نمودند اما اجل مهلت نداده و در جوانی دار فانی را وداع گفتند.

در این بخش از نمناک یادی از بازیگران زن ایرانی که در جوانی درگذشتند خواهیم کرد.

این بازیگران در جوانی درگذشتند

عسل بدیعی

عسل بدیعی متولد 19 اردیبهشت 1356 در تهران و یکی از بازیگران جوان و با استعداد سینما و تلویزیون بود که در مدت کوتاه عمر خود در فیلم و سریالهای مختلفی نقش آفرینی کرد.

وی با بازی در فیلم بودن یا نبودن که موضوع پیوند قلبی داشت به عنوان ستاره جدید سینما شناخته شد و سرانجامی مانند این فیلم برایش در واقعیت رقم خورد. او در سال 1392 بر اثر ایست قلبی دچار مرگ مغزی شده و اعضای بدنش موجب نجات هفت نفر شد. سریال مستانه، فیلم شمعی در باد، دستهای آلوده و شیرین از مشهورترین کارهای زنده یاد عسل بدیعی است.

عسل بدیعی

ماه چهره خلیلی

ماه چهره خلیلی بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان متولد 25 دی 1355 بود که بازیگری در سینما را با فیلم چشمان سیاه و در تلویزیون با سریال مختارنامه آغاز کرد.

این بازیگر محبوب کشورمان در سریال کلاه پهلوی، مرضیه و در چشم باد و نردبام آسمان حضور درخشانی داشت و سالها به ایفای نقش در این عرصه پرداخت تا متاسفانه در سال 1399 بر اثر سرطان لوزالمعده در لندن در گذشت.

ماه چهره خلیلی

دنیا فنی زاده

دنیا فنی زاده متولد 20 آذر 1346 و از عروسک گردانان مشهور برنامه های کودک بود که با برنامه صندوق پست و عروسک گردانی کلاه قرمزی به شهرت رسید و نزدیک به دو دهه عروسک گردان کلاه قرمزی بود.

او با وجود پیشنهادات بازیگری حاضر به تغییر هنر مورد علاقه خود نشده و با وجود بیماری سرطان به حرفه خود ادامه داد تا در سال 1395 بعد از مدتها مبارزه با بیماری سرطان در سن 49 سالگی درگذشت.

دنیا فنی زاده

تینا عبدی

تینا عبدی بازیگر جوان کشورمان متولد 1370 در تبریز بود. این بازیگر با سریال آنام دیده شد اما برای اولین بار در فیلم کاناپه به کارگردانی کیانوش عیاری فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرد. تینا عبدی در سال 1399 براثر ایست قلبی درگذشت.

تینا عبدی

ساناز کیهان

ساناز کیهان متولد 31 شهریور 1361 بود که در چند فیلم و سریال نقش آفرینی کرد. سریال خط قرمز مشهورترین کار او بود که در آن نقش مقابل شهرام حقیقت دوست را ایفا کرد.

فیلم نان عشق موتور 100، سوگند، کلاهی برای باران، رفقای خوب و سریال همسفر و پای پیاده از دیگر کارهای ساناز کیهان است. این بازیگر 25 دی 1390 در 31 سالگی طی تصادفی در خیابان حسینیه ارشاد درگذشت.

ساناز کیهان

ماه گل مهر

ماه گل مهر متولد 16 مهر 1357 ، فرزند مهرو نونهالی و خواهر زاده ی رویا نونهالی بود که در طول سالهای فعالیت خود با کارگردانهای مطرحی مانند بهرام بیضایی، اکبر زنجان پور و قطب الدین صادقی همکاری داشت . آخرین حضور این بازیگر در تئاتر، نمایش " دایی وانیا " به کارگردانی اکبر زنجان پور بود . ماه گل مهر در اردیبهشت 1393، بر اثر سرطان ریه در تهران درگذشت.

ماه گل مهر

پوپک گلدره

پوپک گلدره بازیگر سینما و تلویزیون متولد 8 مرداد 1350 بود که با بازی در سریال ساعت خوش کار حرفه ای خود را آغاز کرد اما مجموعه دنیای شیرین دریا کاری بود که باعث دیده شدن او شد.

سریال نرگس، دیگر کار مشهور پوپک گلدره بود که متاسفانه با بازی او به پایان نرسید. این بازیگر پس از فیلمبرداری نیمی از سریال نرگس در یک سانحه رانندگی در منطقه سیسنگان به کما رفت و پس از هشت ماه در تاریخ 27 فروردین 1385درگذشت. 

پوپک گلدره در طول فعالیت بازیگری خود موفق به دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن برای فیلم سینمایی «موج مرده» ساخته ابراهیم حاتمی کیا شد.

پوپک گلدره

آزاده نامداری

آزاده نامداری مجری و تهیه کننده تلویزیون متولد 9 آذر 1363 بود که در سن 19 سالگی فعالیت خود را در شبکه زاگرس کرمانشاه آغاز کرده و سپس به تهران آمد.

اجرای برنامه  "تازه ها" او را به عنوان چهره جوان و با استعداد اجرا معرفی کرد . آزاده نامداری در فیلم سینمایی مالاریا به ایفای نقش پرداخت. این چهره ی دوست داشتنی در نوروز 1400 در سن 37 سالگی در منزل شخصی خود درگذشت.

آزاده نامداری

فرانک میری

فرانک میری بازیگر جوان سینما و تئاتر متولد 1361 در تهران بود که فعالیت هنری خود را از سال 1381 در نمایش های دانشجویی آغاز کرد و در تئاترهای مختلفی مانند «عشقه» به کارگردانی محمد رحمانیان،  «تئوری بیندر مایر» به کارگردانی محمد خداوردی، «پیک نیک در میدان جنگ» به کارگردانی محمد هوشمندفر، «راز ماهی طلایی آکواریوم آقای ژان» به کارگردانی احمد ایرانی خواه، «ما کجا اینجا کجا» به کارگردانی میثم یوسفی و ... حضور داشت. این بازیگر همچنین در فیلم سینمایی «پرونده هاوانا» و «جایی برای زندگی» ایفای نقش کرده بود.

فرانک میری در تیرماه 1390، بر اثر سکته قلبی دار فانی را وداع گفت.

هنرمندان زن ایرانی که در جوانی درگذشتند

4.3195
این مطلب مفید بود ؟16926
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک/ف
وبگردی