طب سوزنی در بارداری
طبی سوزنی یکی از بهترین درمان ها برای علائم بارداری مانند حالت تهوع، سوزش معده و یبوست می باشد اما عوارضی را هم به دنبال دارد که باید قبل از انجام بدانید.

هر آنچه در مورد طب سوزنی در بارداری باید بدانید

طب سوزنی یک روش غیر تهاجمی، جایگزین و مکمل است که برای مشکلات فیزیکی و نیز احساسی به کار می رود. با اینکه فواید طب سوزنی همیشه توسط شواهد علمی مورد حمایت قرار نمی گیرد، اما قرن ها است به طور ایمن مورد استفاده قرار می گیرد. در برخی شرایط، طب سوزنی باید با مراقبت و دانش صریح و روشن بکار گرفته شود.

یکی از این موارد، بارداری است؛ زمانی که بدن دست خوش تغییرات فیزیولوژیکی، روان شناختی و متابولیک قرار می گیرد. در این بخش از نمناک ما در مورد تکنیک ها، مزایا، ایمنی و خطرات احتمالی طب سوزنی در دوران بارداری می پردازیم.

طب سوزنی در بارداری

آیا استفاده از طب سوزنی در دوران بارداری ایمن است یا ضرر دارد؟

یکی از مزیت های اصلی طب سوزنی در دوران بارداری، اجتناب از مصرف داروهای غیر ضروری است. طبق ارزیابی هایی که از سال 1998 تا 2013 انجام شد، خطر واکنش های منفی کم و واکنش های منفی جدی، نادر بود. این مطالعه نشان می دهد که طب سوزنی می تواند در دوران بارداری و همچنین تولد، تحت راهنمایی متخصص طب سوزنی مفید باشد.

طب سوزنی به تسکین علایم اولیه بارداری مثل حالت تهوع، خستگی و سوزش معده، کاهش درد، درد، ورم، و یبوست کمک می کند و همچنین ممکن است به آماده سازی بدن برای زایمان در سه ماهه سوم کمک کند.

طب سوزنی

چگونه طب سوزنی ممکن است در طی بارداری به خانمها کمک کند؟

مشکلاتی که طب سوزنی می تواند به آن ها کمک کند عبارتند از:

حالت تهوع و استفراغ:

طبق تحقیقات انجام شده، زنانی که طب سوزنی انجام می دهند کمتر دچار تهوع و استفراغ شدند. طب سوزنی ناحیه p6 واقع در زیر مچ، به تسکین حالت تهوع و استفراغ کمک می کند.

درد کمر و لگن:

تحقیقات انجام شده توسط موسسه سلامت زنان و کودکان سوئد، به این نتیجه رسیدند که طب سوزنی در تسکین درد لگن و کمر در طول سه ماهه دوم و سوم موثر بوده است و منجر به هیچ گونه عوارض نمی شود. رایج ترین نقطه مورد استفاده در پا، LR3 است.

افسردگی:

دانشگاه استنفورد مطالعه ای بین 150 زن باردار را انجام دادند و با معیارهای یک اختلال افسردگی بزرگ آشنا شدند. از بین آن ها 52 زن که درمان طب سوزنی را به مدت هشت هفته انجام دادند در مقایسه با گروهی که ماساژ درمانی دریافت می کردند، علائم را کاهش دادند.

در طول زایمان:

مطالعات نشان می دهد که درمان طب سوزنی در دوره بارداری، میزان درد زایمان و همچنین زمان کلی زایمان را کاهش می دهد.

سردرد:

طبق تحقیقی که در ژورنال پزشکی اروپا منتشر شده است، طب سوزنی به تسکین سر درد کمک می کند.

سردرد در بارداری

مشکلات خواب:

زنان باردار اختلالات خواب را در این دوران تجربه می کنند. طب سوزنی می تواند به شما کمک کند تا بهتر بخوابید.

موقعیت بریچ نوزاد:

وقتی نوزاد شما با پا به جای سر به دنیا می آید موقعیت بریچ تلقی می شود. طب سوزنی به شکل موکسی باسیون می تواند به اصلاح موقعیت نوزاد با تشویق کودک برای چرخش و قرار گیری سر به پایین کمک می کند.

این روش همچنین می تواند برخی اثرات زیان آور در شرایط خاص داشته باشد، بخصوص زمانی که به درستی اعمال نشود و یا در زمان مناسب مورد استفاده قرار نگیرد. موکسی باسیون( گیاه مورد استفاده در طب سوزنی ) در بیماران مبتلا به فشار خون بالا (فشار خون ناشی از بارداری) منع مصرف دارد.

بریچ نوزاد

عوارض و خطرات احتمالی طب سوزنی در طی بارداری:

طب سوزنی چندین عوارض دارد که شامل مواردی که در ادامه این بخش از بارداری و نوزاد در نمناک میخوانید می شود:

  • ممکن است درد یا قرمزی در محل قرار گیری سوزن وجود داشته باشد.
  • این نگرانی وجود دارد که اگر نقاط طب سوزنی پیش از دوره کامل تحریک شوند، می توانند باعث زایمان زودرس شوند. با این حال، هیچ تحقیقی برای حمایت از این مساله وجود ندارد.
  • انتخاب یک فرد غیر متخصص و یا عدم پیروی از پروتکل های امنیتی ممکن است برای حاملگی مضر باشد.

خطرات طب سوزنی در بارداری

نقاط طب سوزنی در بارداری:

در ادامه ، برخی نواحی طب سوزنی که می توانند در دوران بارداری تحریک شوند، معرفی می کنیم. با این وجود همه نظریه ها از لحاظ علمی ثابت نشده اند. بنابراین قبل از انتخاب این روش، تایید پزشک خود را اتخاذ کنید.

ناحیه GB41:

این نقطه در تسکین درد کمر، پایین پا، پاهای ورم کرده و درد شکم مفید است که به تسکین سردرد و درد سینه کمک می کند.

محل:

در بالای پا و فاصله بین 4 تا 5 استخوان کف پا.

ناحیه DU 20:

این نقطه می تواند در پاک کردن ذهن، احساس شادی و همچنین پیش گیری از سقط جنین و بواسیر مفید باشد. این نقطه همچنین با پشتیبانی ماهیچه های کف لگن از افتادگی رحم جلوگیری می کند.

محل:

در خط وسط سر،تا خط موی پشت سر. راحت ترین راه برای تعیین موقعیت آن این است که انگشت شست خود را روی بلندترین نقطه گوش خود قرار دهید و اجازه دهید انگشتان میانی شما بالای سر حرکت کنند. نقطه ای که انگشت میانی قرار می گیرد درست خواهد بود.

محل طب سوزنی برای بارداری

ناحیه CV17:

این نقطه بیماری های روحی و روانی مانند اضطراب، افسردگی، خستگی و عصبانیت را بهبود می بخشد. همچنین برای تقویت ایمنی نیز مفید است.

محل:

روی وسط و نوک سینه و حدود سه تا چهار انگشت بالای استخوان سینه.

ناحیه ST36:

این نقطه ویژه در درمان تهوع و استفراغ، ناراحتی معده و روده، خستگی و استرس مفید است. هم چنین در درد سینه و آبسه پستان می تواند مفید باشد.

محل:

در قسمت جانبی پا، عرض چهار انگشت پایین تر از کاسه زانو، به پهنای انگشت شست، بیرون استخوان ساق پا.

نقطه پریکاردیوم P6 :

نقطه پریکاردیوم (P6)به عنوان نقطه تهوع به حالت تهوع اشاره کرده و به کنترل استفراغ، پری شکم و سکسکه کمک می کند. همچنین در درمان بی خوابی، افسردگی و سندرم تونل کارپال نیز مفید است.

موقعیت:

در راستای کف دست، حدودا بالاتر از عرض سه انگشت، بین دو تاندون این نقطه قرار دارد.

نقطه پریکاردیوم P6

چه زمانی می توانید به طب سوزنی هنگام بارداری فکر کنید؟

شما باید با ارائه دهندگان خدمات درمانی صحبت کنید تا در مورد بهترین زمان برای شروع طب سوزنی تصمیم بگیرید. در حالی که برخی توصیه می کنند درمان در سه ماهه دوم آغاز شود، برخی دیگر طب سوزنی را در سه ماهه اول و زمانی که حالت تهوع، سوزش معده و دیگر علائم رخ می دهد توصیه می کنند.

درمانگر طب سوزنی ممکن است انجام این درمان را هر هفته یا هر ماه تشخیص دهد. همچنین ممکن است طب سوزنی را برای آماده سازی زایمان شروع کرده و تا پس از زایمان به منظور بهبود ادامه دهد.

توصیه های ایمنی طب سوزنی برای زنان باردار

اگر برای درمان بیماری های خود قصد استفاده از طب سوزنی را دارید نکات زیر را در نظر بگیرید.

سلامت خود را در نظر بگیرید:

بیماری ها ، داروهایی که از آن ها استفاده می کنید و مشکلات جدی را در نظر بگیرید.

متخصص طب سوزنی را با دقت انتخاب کنید:

باید یک متخصص طب سوزنی تایید شده را انتخاب کنید.

هزینه:

درمان طب سوزنی به یک جلسه محدود نمی شود و شاید نیاز به چندین جلسه باشد.

طب سوزنی

آیا طب سوزنی سبب آسیب می شود؟

طب سوزنی آسیب زننده نیست و معمولا به شما آرامش می دهد تا در طول جلسه بخوابید. ممکن است احساس گرما و یا سنگینی در اطراف نقاط تحریک شده داشته باشید.

آیا طب سوزنی در دوران بارداری منجر به سقط جنین می شود؟

از نقاط ویژه ای که زایمان را تحریک می کنند تا زمانی که به دوره کامل برسد، اجتناب شود. نقاط طب سوزنی که برای علائم حاملگی عمومی مورد استفاده قرار می گیرد، برای سقط جنین شناخته نمی شوند.

تا زمانی که بارداری به دوره کامل نرسیده است از تحریک نقاط ویژه در باردای اجتناب کنید. نواحی طب سوزنی که برای علائم عمومی حاملگی مانند تهوع و استفراغ مورد استفاده قرار می گیرد، برای سقط جنین شناخته نمی شوند.

آیا طب سوزنی می تواند از سقط جنین جلوگیری کند؟

گفته می شود طب سوزنی در جلوگیری از سقط جنین با تنظیم هورمون ها، کاهش انقباضات در اوایل بارداری و کمک به شما مفید است.

با این حال، تحقیقات بیشتر برای تعیین عوامل مسبب سقط جنین که طب سوزنی می تواند به مقابله با آن ها کمک کند، ضروری است.

طب سوزنی ممکن است به مقابله با برخی از علائم حاملگی که تجربه می کنید، کمک کند. اگرچه شواهدی وجود دارد که در دوران بارداری از طب سوزنی حمایت می کند. 

همه چیز طب سوزنی در بارداری ؛ از فواید و عوارض تا روش

54
این مطلب مفید بود ؟40
منبع : whattoexpect / pubmed.ncbi / exploreim / pacificcollege / academic / بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی