رابطه زناشویی و وابستگی
برخی افراد بعد از رابطه جنسی احساس عاشقی شدیدی دارند اما این احساس عشق نیست و وابستگی به رابطه زناشویی می باشد که در زنان بیشتر از مردان است.

حقایقی درباره وابستگی بعد از رابطه زناشویی

بعد از رابطه جنسی اغلب زن و شوهر احساس وابستگی شدیدی می کنند و نام وابستگی به رابطه جنسی را عشق می گذارند اما وابستگی به رابطه جنسی عشق نیست و احساسات حاصل از آن نمی تواند رابطه ی پایداری را ایجاد کند.

ایجاد وابستگی بعد از رابطه ی جنسی باعث می شود، ذهن هیجانی کنترل مغز منطقی را به دست گیرد و فرد ممکن است به خاطر وابستگی به رابطه ی جنسی نتواند در شرایط لازم همسر خود را ترک کند و سال ها با فردی زندگی کند که روح و روان او را دچار آسیب سازد.

اما دلیل وابستگی به رابطه جنسی چیست و چرا بعد از رابطه جنسی وابستگی ایجاد می شود؟ برای دانستن پاسخ سوال خود پیشنهاد می کنیم این بخش از خانواده پلاس نمناک را مطالعه فرمایید.

وابستگی به رابطه جنسی

دلیل وابستگی به رابطه جنسی چیست؟

گاهی اوقات زن و شوهرهایی را می بینیم که هیچ تناسبی با هم ندارند، مشکلات زیادی در زندگی مشترک شان دارند و به نظر می رسد از همان اول، ازدواج شان نادرست بوده است اما با این وجود از یکدیگر جدا نمی شوند.

یکی از عللی که در یک رابطه سمی سبب می شود با وجود هر گونه مشکل فرد مقابل حاضر به جدایی نشود، وابستگی به رابطه زناشویی است. در اینگونه روابط، رابطه جنسی مغز را فریب داده به طوری که فرد مقابل حس می کند از آن آدم بهتر روی زمین پیدا نمی شود. دلیل وابستگی بعد از رابطه جنسی عبارتند از :

هورمون قدرتمند عشق

هورمون اوکسی توسین که طی رابطه جنسی تولید شده و در بدنتان پخش می شود و باعث می شود بخواهید کنار طرف مقابلتان بمانید. اوکسی توسین در مغز زنان بسیار بیشتر از مغز مردان ترشح می شود بنابراین زنان بیش از مردان بعد از رابطه ی جنسی دچار وابستگی می شوند.

اوکسی توسین سبب ایجاد پیوندهای متعهدانه بین زوج ها شده و به شکل گیری پیوندهای تک همسری کمک می کند و بین افراد حس اعتماد به وجود می آورد. به اکسی توسین لقب “هورمون عشق” داده اند، زیرا ترشح آن سبب می شود که فرد احساس عاشق شدن نماید و برای برقراری رابطه ی جنسی بی تاب شود.

هورمون عشق

خاموش شدن قسمتی از مغز در زمان اوج لذت جنسی

قشر اوربیتوفرناتال مغز که به آن صدای منطق گفته می شود و کنترل کننده ی رفتار است، طی اوج لذت جنسی خاموش می شود و سبب می شود که اوج لذت جنسی ذهن تان را از کار اندازد بنابراین پس از رابطه جنسی و رسیدن به ارگاسم فکر می کنید که واقعا عاشق شده اید.

اعتیاد به عشق

گاهی افراد معتاد به عشق هستند و دائم با فردی که او را به عنوان همسر آینده ی خود انتخاب کرده اند دچار اختلاف می شوند اما دوباره دوران نامزدی خود را ادامه میدهند. معتادان به عشق در واقع وابستگی به اکسی توسین دارند.

اکسی توسین مرکز پاداش مغز را فعال می کند و حس سرخوشی و رضایت را ایجاد می کند. اکسی توسین همان بخش هایی از مغز را فعال می کند که هروئین فعال می کند. چرخه ی پاداش می تواند باعث اعتیاد واقعی به واکنش عصبی ـ شیمیایی به عشق شود.

اعتیاد به عشق

تفاوت های زیستی

تفاوت زیستی اصلی بین واکنش های زنان و مردان به تجربه ی رابطه ی جنسی به آزاد شدن هورمون ها هنگام رابطه و بعد از آن مربوط می شود. مقدار هورمون اکسی توسینی که در زمان رسیدن به اوج لذت جنسی در بدن زنان آزاد می شود، بیشتر از مردان است. ترشح اجتناب ناپذیر این هورمون باعث می شود که زنان نسبت به مردان وابستگی قوی تری را بعد از رابطه ی جنسی حس کنند.

از طرف دیگر میزان دوپامین در بدن مردان بعد از رابطه ی جنسی کمتر است، در نتیجه مردان علائم ناخوشایند ترک را بعد از آمیزش تجربه می کنند و هر از گاه دچار این تمایل می شوند که از همسر خود دوری کنند. احساس عجیبی است، اما مردان کنترلی بر آن ندارند. ارتباط بین نیازهای جنسی و نیازهای وابستگی در زنان اساساً بسیار قوی تر از ارتباط بین نیازها در مردان است.

هورمون وابستگی

چرا وابستگی به رابطه جنسی در زنان بیشتر است؟

بیشتر بودن وابستگی به رابطه جنسی در زنان به دلیل آزاد شدن هورمون ها هنگام رابطه و بعد از آن است. مقدار هورمون اکسی توسینی که در زمان ارگاسم در بدن زنان آزاد می شود، بیشتر از مردان است. ترشح این هورمون سبب می شود وابستگی به رابطه جنسی در زنان بیشتر باشد.

همچنین بعد از رابطه ی جنسی میزان دوپامین در بدن مردان کمتر است و مردان کمتر علائم ناخوشایند ترک را بعد از آمیزش تجربه می کنند و خیلی زود می توانند همسر خود را ترک کنند.

به خانمها توصیه می شود قبل از ازدواج با فردی که دوستش دارند رابطه جنسی نداشته باشند چرا که اگر مردان پیش از ازدواج عطش جنسیشان برطرف شود تا حدود زیادی از ازدواج منصرف می شوند.

علت وابستگی زن به مرد

چه زمانی وابستگی بعد از رابطه جنسی ایجاد می شود؟

برخی افراد بعد از اولین رابطه جنسی دیوانه وار عاشق می شوند اما برخی دیگر مدتی طول می کشد تا متوجه شوند که به همسرشان وابسته شده اند. بنابراین وابستگی برای زوجین مختلف در نقاط مختلفی رخ می دهد، فرمول مطمئنی وجود ندارد که نشان بدهد میل و شهوت جنسی چه زمانی به عشق تبدیل می شود.

آیا این عشق پایدار است؟

همانطور که گفتیم نمی توان نام وابستگی به رابطه جنسی را عشق گذاشت زیرا احساسات حاصل از آن نمی تواند رابطه ی پایداری را ایجاد کند.

زمان برقراری رابطه ی جنسی در ابتدا اکسی توسین و دوپامین شروع به ترشح نموده و ترشح این هورمون ها شما را ترغیب می کند که تماس جنسی تان را افزایش دهید تااحساس سرخوشی و لذت را با فردی که به او وابسته شده اید، تجربه کنید. اما میزان اکسی توسین و دوپامین بعد از رسیدن به ارگاسم کاهش می یابد.

میزان پرولاکتین بعد از ارگاسم افزایش می یابد و میزان بالای سبب عصبی شدن فرد و بد اخلاقی می شود. این احساسات به تدریج باعث می شود که پی ببرید این احساس “عشق” واقعی نیست و فقط یک سرخوشی بیوشیمیایی است.

وقتی وابستگی بعد از رابطه جنسی را با دید علمی بررسی می کنید، جنبه ی عاشقانه آن بسیار کمرنگ تر می شود و در عین حال چون متوجه می شوید که این احساس را نمی توانید کنترل کنید، احساس آرامش بیشتری پیدا می کنید.

عشق و رابطه جنسی

چگونه دچار وابستگی بعد از رابطه جنسی نشویم؟

  • هرگز قبل از ازدواج و به خاطر ترس از دست دادن همسر آینده تان وارد رابطه جنسی نشوید.
  • برای رابطه خود حد و مرز تعیین کنید.
  • از صحبت های تحریک کننده بپرهیزید و حضور دو نفری در خلوت بپرهیزید.

رابطه جنسی قبل از ازدواج در دین اسلام نکوهیده است و رابطه جنسی به دور از چارچوب خانواده مشکلاتی مانند ابتلا به بیماری های مقاربتی، بارداری دختر، بی آبرویی و مشکلات متعاقب، ریختن حرمت و عفت دختر، ضربه روحی، افسردگی و عذاب وجدان، فساد شخصیت، از دست رفتن اعتماد را در پی دارد و تاثیرات منفی بر ازدواج می گذارد.

رابطه زناشویی واقعا وابستگی می آورد؟

3.854
این مطلب مفید بود ؟4113
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی