تولد
بعد آفتاب سوختگی
برخی از افراد بعد آفتاب سوختگی برای درمان آن کارهایی را انجام می دهند که به هیچ وجه صحیح نیستند، 8 کار را هرگز نباید بعد از آفتاب سوختگی انجام دهید.

کار هایی که بعد از آفتاب سوختگی نباید انجام دهید

راه و روش های زیادی برای درمان آفتاب سوختگی به شکل طبیعی وجود دارد؛ به عنوان مثال استفاده از سیب زمینی خام به شکل خمیر همراه با کمی عسل برای پوست بسیار موثر است اما ممکن است بعضی از اقدامات شرایط شما را بدتر کنند. حتی ممکن است بعضی از خوردنی ها یا لباس ها هم باعث شوند که آفتاب سوختگی دیرتر بهبود پیدا کند. به همین دلیل در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک قصد داریم اقداماتی را به شما معرفی کنیم که بعد از آفتاب سوختگی، کار های اشتباهی محسوب می شود.

استفاده از آلوئه ورا همراه با ماده نگهدارنده

آلوورا می تواند قرمزی پوست را بهبود ببخشد اما باید به نوع ژل آلوورایی که استفاده می کنید، دقت داشته باشید و از مواد مصنوعی مانند بنزوکائین و لیدوکائین که حساسیت و سوختگی را بدتر می کنند و باعث خارش بیشتر پوست می شوند، اجتناب کنید. متخصصان پوست پیشنهاد می کنند از مرطوب کننده آلوورا که کاملاً خالص است، استفاده کنید تا پوست آسیب دیده تان درمان شود.

استفاده از آلوئه ورا

پوشیدن لباس های تنگ

هیچ شکی وجود ندارد که پوشیدن لباس تنگ قطعاً ظاهر را زیباتر می کند اما برای افرادی که از آفتاب سوختگی رنج می برند، اصلا مناسب نیست. پوشیدن لباس های سفت و تنگ باعث می شود که پوست آفتاب سوخته نتواند نفس بکشد و بهبود یابد. پس به جای این که شلوار جین تنگ بپوشید، حتماً از لباس های گشاد با پارچه هایی استفاده کنید که قابلیت تنفس پوست را فراهم می کند که معمولاً پارچه نخی بهترین نوع برای انتخاب است.

نوشیدن قهوه

آفتاب سوختگی باعث سر درد می شود که یک فنجان قهوه ممکن است همه چیز را بهبود ببخشد اما بعد از مدتی شرایط بدتر خواهد شد. ماندن در آفتاب برای مدت زمان طولانی باعث خشکی بدن می شود. نوشیدن آب نقش مهمی در تامین آب از دست رفته بدن دارد اما کافئین موجود در قهوه ادرار آور است و باعث می شود که شما بیشتر به دستشویی بروید و بدن تان مایعات و مواد معدنی ضروری را از دست بدهد.

نوشیدن قهوه

آرایش کردن

شاید وسوسه شوید که پوست آفتاب سوخته خود را آرایش کنید اما انجام این کار باعث می شود که پوست تان نتواند نفس بکشد. اگر مجبور به آرایش کردن هستید، هرگز از محصولات سنگین استفاده نکنید و براش های نرم به کار بگیرید. متخصصان پوست پیشنهاد می کنند که از اسفنج های مرطوب استفاده کنید که با پوست با ملایمت رفتار می کنند.

لایه برداری پوست

آفتاب سوختگی ممکن است برای چشم ها هم مشکل ایجاد کند و کاملاً طبیعی است که شما بخواهید پوست خشک خود را لایه برداری کنید اما این لایه برداری بیشتر به پوست آسیب وارد می کند و محصولات لایه بردار ممکن است با پوست شما خشن رفتار کنند. به جای آن بهتر است اجازه دهید که پوست آفتاب سوخته شما به شکل طبیعی بهبود پیدا کند که معمولاً این پروسه 7 روز طول می کشد.

بعد آفتاب سوختگی

استفاده از کرم بدن اشتباه

استفاده از کرم بدن به مرطوب کردن پوست آفتاب سوخته کمک می کند اما کرمی که استفاده می کنید، نباید بر پایه الکل باشد. الکل باعث می شود محصولات به عمق پوست بروند اما چربی طبیعی پوست را در چنین شرایطی از بین می برد و از آنجایی که در این شرایط پوست تان بیش از حد نیاز به رطوبت دارد پس انجام این کار درست نیست.

نوشیدن آب پرتقال

درست است که نوشیدنی های مرکبات حاوی آنتی اکسیدان هستند اما ممکن است حساسیت پوست به نور را افزایش دهند بنابراین نباید هنگام آفتاب سوختگی آب پرتقال بنوشید. فقط باید ضد آفتاب بیشتری استفاده کنید و از نور مستقیم خورشید بعد از نوشیدن آب پرتقال حتما دوری کنید.

نوشیدن آب پرتغال

استفاده از مرطوب کننده حاوی اس.پی.اف

شاید با خودتان فکر کنید که مرطوب کننده حاوی اس.پی .اف یا ضد آفتاب مهم ترین چیزی است که پوست شما در شرایط آفتاب سوختگی به آن نیاز دارد اما مطمئن باشید بهترین راه برای محافظت از پوست در برابر آفتاب سوختگی محسوب نمی شود. مطالعات نشان می دهد که اکثر افراد هنگامی که از مرطوب کننده حاوی ضدآفتاب استفاده می کنند، قسمت های اصلی صورت را فراموش می کنند اما اگر از خود ضدآفتاب استفاده کنید، این اتفاق نمی افتد. پس بهتر است در شرایطی که آفتاب سوختگی دارید، این کار را انجام ندهید.

بعد آفتاب سوختگی هرگز این 8 کار را انجام ندهید

58
این مطلب مفید بود ؟80
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی