سوم امام حسین

روز دقیق سوم امام حسین (ع) و رخدادهای 12 محرم

کد مطلب : 77442تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 2 دقیقه
سه روز پس از شهادت امام حسین (ع) حوادث عظیمی توسط حضرت زینب کبری (س) و امام سجاد علیه السلام در کربلا اتفاق افتاد.

روز سوم امام حسین (ع) و تاریخ 12 محرم چه اتفاقاتی رخ داد؟

عصر عاشورا با شهادت امام حسین(ع) و اصحابش،حادثه خونین کربلا پایان یافت و بخش دوم از مکتب حسینی به رهبری حضرت زینب کبری(س) و امام سجاد(ع) آغاز شد. در روز دوازدهم ماه محرم که مصادف با شب سوم امام حسین (ع) و شهدای دیگر کربلا است، اتفاقاتی رخ داد که در این بخش از دین و مذهب نمناک به آنها اشاره می کنیم.

 بعد از عاشورا

حوادثی که در روز سوم از شهادت امام حسین(ع) رخ داد 

1. دفن شهدای کربلا

روز دفن بدن های مطهرحضرت سیدالشهدا (ع) و اهل بیت و اصحاب آن حضرت توسط امام سجاد (ع) به یاری جمعی از بنی اسد است.(تذکرة الشهداء (مترجَم):ص 447-445. علی اکبر(علیه السلام) (مقرّم):ص 94) 

روز دوازدهم محرم سال 61 هـ .ق. عده ای از قبیلة بنی اسد برای دفن بدن مطهر امام حسین(ع) و اصحابشان به کربلا رفتند. اما از آنجا که بیشتر بدن ها بر اثر ضربات شمشیر پاره پاره شده و یا سر نداشتند قابل شناسایی نبودند. در این هنگام امام سجاد(علیه السلام) به معجزه الهی بدن ها را یک به یک به افراد بنی اسد که متحیر مانده بودند معرفی نمودند و خود آن حضرت نیز بدن مطهر پدر بزرگوارش را در حالی که به شدت می گریستند به خاک سپردند.

امام سجاد

سپس روی قبر مطهر چنین نوشتند:

« هذا قبر الحسین بن علی بن ابی طالب الذّی قتلوه عطشاناً غریباً». 

بنابر روایتی دیگر، دفن شهدای کربلا در روز سیزدهم محرم بوده است. 

2. ورود اهل بیت به کوفه 

صبح روز دوازدهم محرم کاروان اسرای کربلا وارد کوفه شد. در این روز به فرمان ابن زیاد هیچ کسی نباید با سلاح از خانه خارج می شد و ده هزار سوار و پیاده در کوچه و بازار گماشته شد تا هیچ کدام از شیعیان امیرالمومنین حرکتی نکنند. سپس به فرمان ابن زیاد سرهای شهدا که به کوفه آورده شده بودند در پیش روی اهل بیت حرکت داده و در کوی و بازار گردانده شدند. 

ورود اهل بیت

مردم با دیدن حال پریشان اهل بیت امام حسین(ع) و سرهای روی نیزه با صدا گریستند. زینب کبری، ام کلثوم، فاطمه بنت الحسین، وامام زین العابدین (علیهم السلام) به ترتیب با جگرهای سوزان و قلوب دردناک ایراد خطبه نمودند. برخی از لشکریان دشمن با دیدن این وضعیت از رفتار خود پشیمان شدند اما برای پشیمانی دیر بود.(لهوف:ص 200. بحارالانوار:ج 45 ص 114) 

ابن زیاد بعد از آنکه یک روز سرها را در کوچه ها و محله های کوفه گردانید، آنها را به شام نزد یزید بن معاویه فرستاد(حسین نفس مطمئنه، چاپ اول، ص 329) و بعد از آن اسرا را به سرپرستی مخضّر بن تعلبه عائذی و شمر بن ذی الجوشن به شام روانه کرد. 

سرهای بریده

3. روز شهادت امام سجاد (ع) 

شهادت امام زین العابدین (ع) بنابر روایتی در روز دوازدهم محرم در سال 94 ه.ق و در سن 57 سالگی واقع شده است. در روایتی دیگر روز 25 ماه محرم روز شهادت امام سجاد (ع) ذکر شده است.

روز دقیق سوم امام حسین (ع) و رخدادهای 12 محرم

4.647
این مطلب مفید بود ؟434
منبع : بخش دین و مذهب نمناک/ن/م.ح
برچسب : امام حسین
1 نظر به ثبت رسیده است
علیرضا احمدی1402-05-09
لعنت الله علی قوم الظالمین
30
وبگردی