مشکلات پا
با افزایش سن افراد با بیماری های مختلفی رو به رو خواهند شد که شایع ترین آن ها مشکلات پا هستند و باید قبل از ابتلا از آن ها پیشگیر کنند.

تاثیر پیری بر پاها، مشکلات پا که با افزایش سن ظاهر میشوند

ممکن است که پاهای شما با افزایش سن دچار آسیب و فرسودگی شوند، به هر حال آن ها به معنای واقعی کلمه وزن تان را در طول زندگی تحمل کرده اند و شما را به جاهای مختلف برده اند. به همین دلیل است که با بالا رفتن سن ممکن است آن توانایی سایق را نداشته باشند. اما با پا به سن گذاشتن دقیقا پاها چه تغییراتی می کنند و چرا.

در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک شایع ترین مشکلات پا در افراد مسن و نحوه برطرف کردن شان و به علاوه برخی از توصیه های مورد تایید متخصصان برای سالم ماندن پا ها با افزایش سن آورده شده است.

التهاب فاشیای کف پا

التهاب کف پا یکی از شایع ترین مشکلات پا است که می تواند با افزایش سن ایجاد شود. این بیماری ناشی از آسیب فاشیای کف پا یا همان رباطی است که پاشنه را به جلوی پایتان متصل و به عنوان تکیه گاه قوس عمل می کند.

وقتی که فاشیای کف پا تحت فشار قرار بگیرد و ملتهب شود، می تواند باعث درد در پاشنه و قوس کف پا شود. با این که این بیماری مخصوصا در افراد فعال تر مثل دوندگان رایج است اما به کمک درمان های طبیعی هم قابل پیشگیری است. بهترین راه برای جلوگیری از التهاب کف پا و بسیاری از مشکلات دیگر درد پا، خریدِ کفش ‌هایی است که واقعا مناسب باشند و به خوبی از این اندام محافظت کند.

خرید کفی های مخصوص اصلاح ناهنجاری کف پا به خصوص اگر در گذشته به ورم فاشیا مبتلا بوده اید، برای حفاظت و گرفتن ضربه از پاشنه پا توصیه می شود؛ همچنین باید از کفش‌هایی که پاشنه و قوس کمی دارند مثل صندل، دمپایی و کفش باله اجتناب کنید، زیرا احتمالا برای پاهایتان سفت باشد و به رباط‌های قوس پای شما فشار وارد کند.

کشش برای تسکین درد و جلوگیری از آسیب مجدد هم لازم است. استفاده از یک نوار به کشش ساق پا و تاندون آشیل کمک خواهد کرد. غلتاندن یک توپ (مثل توپ ماساژ لاکراس یا میخ دار ) در قسمت پایین قوس یا استفاده از برانکارد پا هم می تواند تسکین دهنده باشد.

 فاشیای کف پا

آرتروز

آرتروز که تورم یا حساس شدن یک یا چند مفصل است، با افزایش سن بیشتر می شود. این عارضه معمولا به این دلیل رخ می دهد که قوس کف پاهای ما با گذشت زمان ضعیف می شوند و راه را برای کشیدگی و درد مفاصل هموار می کنند.

آرتروز مچ پا؛ زمانی رخ می دهد که غضروف مفصل مچ پا نازک شده و به مرور زمان از بین می رود. وقتی که استخوان ها غضروفی نداشته باشند که از اصطکاک ناشی از حرکت پیشگیری کنند، تکه تکه و خاردار می شوند که درد و سفتی در مفصل را به وجود خواهند آورد.

درست مانند؛ فاشیای کف پا، پوشیدن کفش‌ هایی با قوس‌های بزرگ و همچنین کشش مناسب می تواند کمک کننده باشد. با این حال، اگر درد ادامه دار شود، ممکن است جراحی لازم باشد.

برخی از افراد هم برای مدیریت آرتروز به دارو نیاز دارند. با پزشک تان صحبت کنید تا بهترین برنامه درمانی را برای شما تعیین کند.

کف پای صاف

یکی دیگر از مشکلات رایج پا در افراد مسن، صافی کف پا است. این مورد زمانی اتفاق می‌افتد که پا شروع به چرخیدن به بیرون می‌ کند، زیرا تاندون ‌هایی که قرار است قوس را بالا نگه دارند، شروع به ضعیف شدن می‌ کنند.

کشش منظم و پوشیدن کفش های طبی می تواند مفید باشد، اما اگر دردتان از بین نرفت باید با پزشک مشورت کنید تا مشخص شود که آیا جراحی لازم است یا خیر.

کف پای صاف

بونیون یا برآمدگی شست پا

بونیون ‌ها برآمدگی کنار انگشت شست پا هستند و زمانی ایجاد می‌ شوند که برخی از استخوان‌ های قسمت جلویی پای شما از جای خود در بروند.

بونیون ‌ها می ‌توانند با افزایش سن بدتر شوند، زیرا پاها پهن ‌تر و ارتفاع قوس کم می ‌شود. با شل شدن بافت ها، بونیون بزرگتر خواهد شد.

شاید بشنوید که بونیون به جراحی نیاز دارد، اما هنوز مشخص نیست که این روش ها آیا جواب قطعی می دهند یا خیر. برای جلوگیری از بدتر شدن بونیون، بهتر است از کفش‌ های راحت با ساپورت قوس کافی و پنجه‌ های پهن استفاده و از کفش‌ های نوک تیز خودداری کنید. شما همچنین می توانید از یک لا انگشتی اصلاح کننده بونیون استفاده کنید تا به شما کمک کند که انگشت پا را در یک راستا نگه دارید.

لا انگشتی های اصلاح کننده بونیون می ‌توانند به محافظت از استخوان بیرون زده در برابر ساییدگی روی کفش و ایجاد تاول یا پینه کمک کند.

انگشت چکشی

انگشت چکشی زمانی اتفاق می افتد که انگشت پا (اغلب انگشت دوم) به سمت بالا جا به جا و از موقعیتش خارج شود.

گاهی اوقات فشار ناشی از بونیون می ‌تواند باعث ایجاد انگشت چکشی شود، اما اغلب به دلیل پوشیدن کفش ‌هایی که خیلی باریک اند یا مناسب نیستند، ایجاد می ‌شود. پوشیدن کفش پاشنه بلند می تواند با فشار دادن انگشتان پا به داخل کفش، این وضعیت را تشدید کند.

افراد مبتلا به انگشت چکشی اغلب به دلیل مالش انگشت خم شده به کفش، دچار پینه می شوند که می تواند درد را تشدید کند.

کفش‌ هایی با پنجه عمیق ‌تر و پهن ‌تر می‌ توانند به حفظ انگشت چکشی کمک کنند. برخی از تمرینات مثل برداشتن تیله با انگشتان پا ممکن است به تقویت این ناحیه برای تسکین درد کمک کند. با این حال، در موارد شدیدتر، ممکن است جراحی لازم باشد.

انگشت چکشی

مورتون نوروما

نوروما رشد خوش خیم بافت عصبی است که معمولا در اطراف انگشتان سوم و چهارم پا ایجاد می شود. گاهی اوقات به آن عصب یا تومور عصبی تحت فشار می گویند و می تواند هنگام راه رفتن احساس سوزش، گزگز یا بی حسی را بین انگشتان پا ایجاد کند. این عارضه در زنان نسبت به مردان شایع ‌تر است.

اگر به نوروما مبتلا باشید، اغلب هنگام راه رفتن احساس درد می کنید یا ممکن است فکر کنید که سنگی داخل کفش تان دارید. می توان با توقف و درآوردن کفش و مالیدن ناحیه آسیب دیده، درد را تسکین داد. نوروما اغلب به دلیل پوشیدن مکرر کفش‌ های پاشنه بلند ایجاد می ‌شود، بنابراین انتخاب کفشِ مناسب؛ می‌ تواند به کاهش مشکل کمک کند.

دلیل همه اینها:استفاده بیش از حد از پاهاست

بزرگسالان معمولا با افزایش سن بیشتر به مشکلات پا از جمله درد پا مبتلا می شوند. دلایل مختلفی می تواند وجود داشته باشد، اما شایع ترین آن ها استفاده بیش از حد و تغییر فرم پا های شما در طول زمان است.

با افزایش سن، پاهای ما حالت ارتجاعی کم تری پیدا می‌کنند، قوس‌ کف پاهای مان ضعیف‌ تر و خاصیت الاستیک بودن بافت‌ ها کمتر می‌شوند. زمانی که خاصیت ارتجاعی کمتر شود، احتمال این که دچار آرتروز یا آسیب ناشی از راه رفتن بیش از حد و در نتیجه درد پا شوید، وجود دارد.

بدون در نظر گرفتن اینکه آیا قبلا آسیب دیدگی یا بیماری برای پا تشخیص داده شده باشد یا خیر، با پزشک تان در مورد درد مشورت کنید. در صورت تداوم درد ناشی از استفاده و راه رفتنِ بیش از حد، ممکن است در نهایت به جراحی نیاز داشته باشید، اما پزشک می تواند به شما در تعیین برنامه درمانی مناسب کمک کند.

مشکلاتی که تا سن بالا میره، سراغ پاهامون میاد

52
این مطلب مفید بود ؟20
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت وسلامت نمناک/ن/ش
برچسب : سالمندان
وبگردی