تولد
باد کولر پوست
باد کولر اثرات مخربی برای پوست به همراه دارد اما به کمک راهکارهایی برای جلوگیری از آسیب به پوست میتوانید با خیال راحت از خنکی باد کولر در تابستان لذت ببرید.

تاثیر باد کولر بر پوست و راه جلوگیری از آن

استفاده از کولر باعث می شود که محیط اطراف خنک و خشک شود و این اتفاق تأثیرات قابل توجهی بر روی پوست می گذارد. بهترین راه برای جلوگیری از آسیب، این است که راهکار های مراقبتی را در برابر باد کولر در پیش بگیرید که در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک آن ها را معرفی خواهیم کرد.

اثرات باد کولر روی پوست

استفاده مداوم از کولر باعث می شود که سلامت پوست به خطر بیفتد، زیرا سطح طبیعی PH پوست اسیدی است و زمانی که در معرض محیط با رطوبت کم قرار بگیرد، حالت قلیایی پیدا کرده و همین باعث خشک شدن پوست و پایین آمدن مکانیسم دفاعیِ آن می شود.

استفاده از کولر به بعضی از افراد بیشتر از سایرین آسیب می زند و مشهود ترین اثر آن در بینِ افرادی است که از قبل هم پوست خشک داشته اند و کمبود رطوبت؛ پوست آن ها را خشک‌تر خواهد کرد و میدانید که یکی از عوارض خشکی پوست، بروز چین و چروک و در نهایت پیری زودرس آن است.

پیری زودرس پوست

راهکارهای مراقبتی از پوست در برابر باد کولر

بهترین راه برای محافظت از پوست در برابر اثرات کولر، حفظ رطوبت مناسب در پوست و بدن است که برخی از این عوامل مراقبتی عبارتند از:

نوشیدن آبِ کافی

پیشنهاد می کنیم که حتما در طول روز 2 لیتر آب بنوشید. در کل میزان دفعات آب خوردن تان را افزایش دهید، زیرا پوست بر اثر قرار گرفتن در برابر باد کولر به صورت مداوم رطوبت خود را از دست می‌ دهد و بهتر است آن را ریکاوری کنید که این کار با نوشیدن آب و خوردنِ مواد غذایی پر آب مانند سوپ سبزیجات، میوه و نوشیدنی های طبیعی بهبود پیدا خواهد کرد.

استفاده از مرطوب‌کننده

یکی از راهکار های مراقبتی برای پوست در برابر باد کولر استفاده از مرطوب‌کننده به طور منظم می باشد. مرطوب‌کننده ای که بافت سبک و آبرسان داشته باشد و چه بهتر که آن را داخل یخچال نگهداری کنید. فراموش نکنید که بعد از حمام هم حتما مرطوب‌کننده بزنید. هرگز از کرم هایی که حاوی الکل، چربی یا مواد اضافه هستند استفاده نکنید، زیرا ممکن است منافذ پوست تان را ببندند.

کرم مرطوب کننده

خوردن غذای سالم

بعضی از مواد غذایی ممکن است پوست شما را خشک‌تر کنند. بهترین راهکار استفاده از رژیم غذایی حاوی آنتی اکسیدان است که بیشتر شامل میوه و سبزیجات می شود. میوه هایی مانند تمشک، سیب، هویج، بروکلی، گل کلم، اسفناج و گوجه فرنگی به شدت پیشنهاد می شود؛ حتما از لبنیات هم استفاده کنید و آن را دست کم نگیرید.

شستن به اندازه دست و صورت

شستن دست و صورت به طور مداوم باعث می شود که اثرات منفی باد کولر روی پوست از بین برود و باعث افزایش رطوبت پوست و بهداشت آن خواهد شد. هر چقدر که پوست تمیز و مرطوب باشد، سالم تر به نظر می رسد؛ پس از استفاده از صابون های دستشویی و معطر روی پوست جدا خودداری کنید. به جای آن از پاک کننده هایی استفاده کنید که حاوی لاکتیک اسید باشند و نرمی و لطافت را به پوست تان هدیه دهند.

ترکِ دخانیات

قطعا دخانیات به بدن آسیب زده و پوست تان را هم خشک می‌ کند و در کل وضعیت را بدتر خواهد کرد. راهکار داشتن پوستی سالم، ترکِ دخانیات است.

ترک سیگار

اسپری صورت با آب

برای این که رطوبت روی صورت ایجاد شود، می توانید با آب صورت خود را اسپری کنید و هر یک یا دو ساعت این کار را تکرار نمایید. همچنین می توانید آب را با کمی گلاب، گلیسیرین یا آلوورا ترکیب کنید تا خاصیت آبرسانی افزایش پیدا کند.

استراحت دادن به کولر

راحت ترین راه برای مراقبت از پوست در برابر اثرات منفی باد کولر این است که کمی به کولرتان استراحت دهید‌. زمانی که اتاق خنک شد، مدتی آن را خاموش کنید و مدام در طول روز کولر را روشن نگه ندارید.

زمان گذاشتن برای مراقبت از پوست

حتما یک روتین منظم شبانه داشته باشید که نه تنها پوست تان را تغذیه می کند، بلکه از ایجاد اثرات منفی باد کولر هم جلوگیری خواهد کرد. همیشه سرم و مرطوب‌کننده را قبل از خواب استفاده کنید که قطعا معجزه خواهد کرد.

مراقبت از پوست

دیگر قسمت های بدن را فراموش نکنید

همان طور که گفتیم، باید به پوست صورت تان رسیدگی کنید، اما نباید پوستِ دیگر قسمت‌ های بدن را فراموش کنید. حتما شب ها به کل بدن تان روغن نارگیل یا شی باتر بزنید تا از اثرات باد کولر و خشکیِ پوست پیشگیری کنید.

تکنیک جلوگیری از پیر شدن پوست با باد کولر

54
این مطلب مفید بود ؟40
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ش
وبگردی