اختراعات باستان
شاید تصورش مقداری سخت باشد که اختراعات باستان هنوز هم در گوشه کنار دنیا مورد استفاده قرار می گیرند و می توانند برخی از نیاز های مردم امروز را برطرف کنند.

اختراعاتی که باور نمیکنید متعلق به زمان باستان است

برخی از کشورها مثل یونان ، چین و البته ایران و... در زمینه اختراعات دوران باستان توانمندی های قابل توجهی داشتند که امروزه از آنها به کررات یاد می شود. این کشورها فرهنگ بسیار غنی دارند و جالب است بدانید که بعضی از اختراعات هستند که مربوط به دوران باستان این نقاط جهان می شوند که در این قسمت از نمناک آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

قاشق چنگال قدیمی

وندینگ ماشین

وندینگ ماشین یا دستگاه فروش خودکار کالا؛ اولین بار توسط یک مهندس و ریاضیدان یونانی اختراع شد. به این صورت که یک عدد سکه را وارد این ماشین می کردند و سپس محصولی را که می خواستند از قسمت پایین دستگاه بیرون می کشیدند.

بخیه

تاریخچه طولانی و عجیب بخیه به مصر باستان بر می گردد. مصریان برای بخیه زدن گوشت انسان از پوست درخت یا موو برای بستن زخم ها از کتان و رگ و پی حیوانات استفاده می کردند. پزشکان هندی از شاخک های سوسک ها یا مورچه ها به عنوان گیره ای که زخم ها را جوش می داد استفاده می کردند. آنها برای بستن زخم از مواد طبیعی مانند کتان، مو، علف، نخ پنبه، ابریشم، موهای ریز خوک و دل و روده حیوانات نیز استفاده می کردند.

آلارم ساعت

الارم ساعت در یونان باستان اختراع شد و وسیله ای برای اندازه گیری زمان بود . از طریق آن تعیین می کردند که سیاستمداران چقدر صحبت کنند . تا آن زمان ساعت های پاندولی وجود نداشتند.

آلارم ساعت باستانی 

کامپیوتر

تمام نام ها از جمله اپل ، بیل گیتس و مایکروسافت را فراموش کنید، زیرا اولین کامپیوتر آنالوگ در سال 1901 توسط یونانی ها اختراع شد که به 87 سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد. از این کامپیوترها به عنوان تقویم و آسان تر کردن علوم ستاره شناسی هم استفاده می کردند.

گرم کننده های مرکزی

قبل از این که رومانی ها دست به کار شوند ، مردم یونان باستان اولین بار در دنیا توانستند گرم کننده های مرکزی و زیرزمینی را اختراع کنند . این گرم کننده ها باعث تولید آب گرم از طریق لوله های زیرزمینی می شدند و زندگی را برای مردم راحت تر می کردند.

دوش حمام

دوش حمام اولین بار توسط یونانی ها اختراع شد اما دوش حمامی که فقط آب سرد داشت زیرا آن ها عقیده داشتند که آب سرد برای پوست بهتر است.

 دوش حمام باستانی

لوله کشی

مردم یونان باستان دوباره اولین کسانی بودند که لوله کشی را اختراع کردند . به این صورت که لوله هایی را در سراسر زمین برای حمل و انتقال آب نصب می کردند.

مسواک

از زمان های باستان انواع مختلفی از پیشگیری های بهداشتی مربوط به دهان وجود داشته است. در طب هندی (Ayurveda) از نوعی درخت برای ساخت مسواک استفاده می شد. برای تهیه مسواک انتهای شاخه درخت نیم را می جویدند تا به شکل رشته های مسواک برای تمیز کردن دندانها در آید. مسلمانان برای تهیه مسواک از شاخه یا ریشه گیاهانی که خاصیت ضدعفونی کننده داشتند، استفاده می کردند.

نقشه شهری

اولین بار یونانی ها نقشه های شهری را طراحی کردند این نقشه ها توسط فیزیکدانان ، ریاضیدانان و فیلسوفان ایجاد شده بود که محل دقیق شهرها را نشان می داد.

نقشه شهری 

خمیر دندان

در نسخه های خطی مصری مربوط به قرن 4 بعد از میلاد به خمیردندان اشاره شده است. در آن زمان ساخت بیشتر خمیردندان های اولیه بر پایه ادرار بوده و در آن از مخلوطی از گل های زنبق و سوسن استفاده می کردند. خمیردندان ازقرن 19 میلادی به بعد در مصرف عموم مردم قرار گرفت و یونانی ها و سپس رومی ها ساختار خمیردندان را با افزودن پاک کننده هایی مثل استخوان های خرد شده یا پوست های صدف بهتر کردند. «زیریاب» موسیقی دان و طراح مد ایرانی در قرن 9 نوعی خمیردندان را اختراع نمود که هم مواد اساسی تمیز کننده و هم طمع دهنده را دارا بود و درسرتاسر اسپانیای اسلامی معروف شد.

درب های اتوماتیک

بعد از اختراع وندینگ ماشین، درهای اتوماتیک توسط یونانی ها اختراع شدند . این درب ها با نیروی گرما و بخار آب کار می کردند . به این صورت که مقداری آب در زیرزمین با آتش گرم می شد . سپس انتقال آب از داخل لوله ها باعث پایین رفتن وزنه ها و سپس باز و بسته شدن در می شد.

موتور بخار

شاید برایتان عجیب باشد زیرا تا به حال فکر می کردید که استیفنسون موتور بخار را اختراع کرده است اما اینگونه نیست. موتور بخار توسط مردم یونان باستان اختراع شد ؛ دقیقا همان فردی که دربِ اتوماتیک و وندینگ ماشین را ساخته بود ، موتور بخار را هم اختراع کرد.

موتور بخار 

آینه طبی یاسکپولوم (وسیله معاینه از طریق سوراخ های بدن)

یاسکپولوم نوعی ابزار پزشکی برای معاینه سوراخ های بدن است. رومی ها از آیینه واژینال استفاده می کردند و در پمپئی نمونه های از این آیینه ها یافت شده است. در حفاری های خانه ساراگون در پمپئی ابزارهای اصلی یافت شد، این ابزار عبارت بود از یک priapiscus با 2 (یا گاهی اوقات 3 یا 4) دریچه کام و زبانه ای که با یک دسته با مکانیزم پیچی باز و بسته می شود، تنظیماتی که در یاسکپولوم قرن 18 اروپا نیز یافت شد.

رزین عمل آمده

تاریخچه رزین با مصارف دیگر به زمان پیش از تاریخ بر می گردد.در زبان آزتکی واژه Olmec به معنای «مردم رزینی» می باشد. زمان باستان مردم نیمه آمریکایی ، واژه لاستیک « latex» را از کلمه Castilla elastic نوعی درخت رزینی آن منطقه استخراج کردند و آب انگور محلی را با این شیره گیاهی مخلوط نمودند تا رزین عمل آمده در 1600 قبل از میلاد خلق شود. تا 3000 سال بعد و زمان پیروزی اسپانیا رزین از مناطق گرمسیری به سراسر Mesoamerica صادر می شد. مصرف اولیه رزین در توپ ها بوده است که در بازی های توپی آیینی به کار می رفتند.

برج ساعت

برج باستانی ساعت یک برج بسیار معروف است که 12 متر ارتفاع دارد و در آن جریان آب وجود دارد.

برج ساعت 

برج فانوس

برج فانوس اولین بار در مصر ساخته شد که جزء هفت عجایب دنیا محسوب می شد و بلندترین ساختمان ساخته دست انسان است . این برج 120 متر ارتفاع دارد که پیش از این توسط زلزله آسیب دید و به طور کامل در سال 1480 ناپدید شد.

راه پله مارپیچ

اولین راه پله مارپیچ در یکی از 5 قلعه های موجود در شهر باستانی یونان یافت شد . به همین دلیل اسناد تاریخی نشان می دهد که راه پله های مارپیچ اولین بار توسط یونانی ها ساخته شدند.

نقشه

اولین نقشه شناخته شده جهان یک لوح سفالین بابلی است که در سال 1930 در حفاری های خرابه های شهر گا-شور (Ga-Sur) در نوزیه 20 مایلی شمال محوطه بابل قدیم (عراق امروزی) از زیر خاک بیرون کشیده شد. بیشتر مکان های این نقشه کوچک که کف دست جا می گیرد، مربوط به دودمان پادشاهی ساراگون پادشاه اکد (2300 تا 2500 قبل از میلاد) می باشد. این لوح خاص با اشکال میخی نوشته شده و مرزهای دو منطقه خشکی روی آن مشخص شده و مجرای آب زمین ها را به دو نیم کرده است.

نقشه و لوح سفالین  

فوتبال

سیسرو سیاستمدار رومی در قرن 106- 43 قبل از میلاد ، از مردی که بر اثر اصابت توپ با او در آرایشگاه فوت نموده نام می برد، پس در آن زمان فوتبال شبیه فوتبال راگبی وجود داشته است. در آیین نامه ارتش چینی « Zhan Guo Ce»گردآوری شده در قرن های سوم تا اول قبل از میلاد مدرک مستندی از فعالیتی شبیه به فوتبال وجود دارد. در آنجا از ورزشی به نام سوجو (ترجمه تحت اللفظی «ضربه به توپ») که با یک توپ چرمی شروع شده و بازیکنان این توپ را به درون سوراخی می انداختند، نام برده شده است. همه این مدارک نشان می دهد رومی ها و یونانی های باستان با انواع زیادی از بازی های توپی آشنا شده بودند، که در بعضی از آنها شرط استفاده از پا ضروری بود.

کشتی سازی

2400 سال قبل از میلاد قدیمی ترین کارگاه های کشتی سازی در بندر هاراپان در زندکی لوتال در گجرات هند برپا شدند. کشتی سازی های لوتال به مسیر باستانی رود سابارماتی روی مسیر تجاری بین شهرهای هاراپانی در سند و شبه جزیره Saurashtra، زمانی که بیابان محصور Kutch بخشی از دریای عربی بود، مربوط می شدند. معماران لوتال در ساخت کارگاه کشتی سازی پیشرفت زیادی کردند. در دامنه شرقی شهر لنگرگاهی دورتر از سرچشمه اصلی رودخانه ساخته شد که یک اثر برجسته معماری است و از رسوب گرفتن و مسدود شدن آب جلوگیری کرده و دسترسی به کشتی را حتی در بالاترین حالت مد آب به خوبی تامین می کند. نام شهر باستانی یونانی ناپاکتوس « Naupactus» به معنی کارخانه کشتی سازی است.

لنگر

اصلا جای تعجب نیست که یونانی ها جزء مردم ماجراجو در دریا هستند و مسافت های طولانی را در دریا طی می کنند. به همین دلیل اولین لنگر های کشتی هم توسط آن ها ساخته شد.

لنگر باستانی 

چتر

بارها سایبان در مجمسه های نینوا مشاهده شده است. در عکسی از یک نقش برجسته ارائه شده توسط اوستن هنری لایارد پادشاهی در یک ارابه ایستاده که خدمتکاری چتر را بالای سر او نگه داشته است و پرده ای در قسمت پشتی سایبان وجود دارد که آن را جمع می کند. در مصر سایبان گاهی شبیه یک بادبزن با برگ های خرما یا پرهای رنگین است که دسته بزرگی به آن وصل شده است.

صابون

2800 سال قبل از میلاد مسیح در بابل باستانی صابون وجود داشته است. در پاپیروس نوشته شده مصریان باستان زیاد حمام کرده و از ترکیب روغن حیوانی و گیاهی با نمک های قلیایی یعنی ماده ای شبیه صابون برای شستشو استفاده می کردند. در برخی دیگر از اسناد کشف شده مصریان باستان نوشته شده آنها در تهیه پشم برای ریسندگی از موادی مثل صابون استفاده می کردند. جالینوس درباره صابون نوشته است که بهترین صابون ها برای آلمان و فرانسه بوده است.

اسطرلاب

اسطرلاب توسط یک ستاره شناس یونانی و یک ریاضیدان و جغرافی دان کشف شد و به یک وسیله جهانی تبدیل شد که از طریق آن می توان ستاره ها و سیاره ها را شناسایی کرد.

اسطرلاب 

کیلومتر شمار

اولین مسافت سنج یا کیلومتر شمار هم توسط یونانی ها اختراع شده بود که برای سفر های با ماشین یا دوچرخه استفاده می شد. ریاضیدانان ، فیزیک دانان ، مهندسان ، ستاره شناسان و مخترعان دیگر در ساخت این مسافت سنج ها به شدت موثر بودند.

لوله های آبیاری

لوله های آبیاری به این صورت بود که آب شهری را به آب مخصوص آبیاری تبدیل می کرد. یعنی آن را وارد مناطق و کانال های آبیاری می کرد تا از آن استفاده کنند و اولین بار هم توسط یونانی ها اختراع شد.

سنگ قلاب

سنگ قلاب به قرن سوم برمی گردد و جزء تجهیزاتی است که یونانی ها آن را اختراع کرده اند و یک سلاح بسیار بزرگ محسوب می شود.

چیز کیک

جالب است بدانید که این دسر خوشمزه اولین بار در کل جهان توسط یونانی ها پخته شد و میلیون ها انسان امروز از آن استفاده می کنند و لذت می برند. چیز کیک خوشمزه و انرژی زا است که بسیاری از قهرمانان ورزشی هم از آن استفاده می کنند. طرز تهیه و پخت چیز کیک توسط یونانی ها به کل مردم جهان ارائه شده است .

28 اختراعی که باور نمیکنید متعلق به باستان است

3.315
این مطلب مفید بود ؟105
منبع : بخش سرگرمی نمناک /ن/س
برچسب : اختراعات
وبگردی