سنگ خوردن حیوانات

دلیل جالب سنگ خوردن حیوانات

کد مطلب : 77714زمان مطالعه : 2 دقیقه
آیا می دانستید حیوانات سنگ می خورند؟ بعضی از حیوانات واقعاً این کار را انجام می دهند و این برای این است که گوارش غذایی آن ها بهتر انجام شود.

 چرا حیوانات سنگ می خورند؟

شما به عنوان یک انسان هرگز دوست ندارید سنگ بخورید اما همه انسان ها در زمان کودکی دوست داشتند اجسام مختلف را که جزء مواد غذایی نبودند هم در دهان خود بگذارند که شاید سنگ ها هم شامل آن ها می شد اما جالب است بدانید که بعضی از حیوانات واقعاً این کار را انجام می دهند و برای این که گوارش غذایی آن ها بهتر انجام شود، حتماً نیاز دارند که سنگ ببلعند. این سنگ ریزه های کوچک به نام گاسترولیت وارد بدن آن ها شده و یک نوع ابزار کمکی مربوط به گوارش است.

گاسترولیت ها به معنای سنگ های معده هستند که اغلب توسط پرنده ها استفاده می شوند. بعضی از ماهی ها و نهنگ ها، کرم خاکی و دوزیستان نیز از آن ها استفاده می کنند. فسیل های به جا مانده از حیوانات شواهد زیادی را در مورد خوردن سنگ نشان می دهند، مثلاً در داخل قسمت هایی از بدن نزدیک به دنده سنگریزه های ریزی پیدا شده است.

ماهی

معمولا حیواناتی که سنگ می خورند، شامل دو دسته هستند:

  • حیواناتی که سنگدان دارند 
  • حیواناتی که شنا می کنند

سنگدان یک نوع معده عضلانی و منحصر به فرد است که به معده چسبیده است. مثلاً چنانچه در بخش گوناگون نمناک اشاره شده است پرندگان مانند ما دندان ندارند ، بنابراین سنگ های کوچک را می بلعند، آن ها را وارد سنگدان می کنند و سنگدان به معده کمک می کند که بتواند غذاهای گیاهی دیگر که گوارش سختی دارد را راحت تر هضم کند . زمانی که سنگدان کار خودش را انجام داد ، غذا دوباره وارد معده می شود تا هضم آن انجام شود.

تمساح

گاسترولیت ها همان سنگ های خوردنی حیوانات هستند، در نهایت حالت نرم پیدا می کنند و گاهی اوقات دوباره از دهان حیوان بیرون می آیند و سنگ های سخت تر جایگزین آن ها می شود.

حیواناتی که شنا می کنند، از گاسترولیت ها به دلایل متفاوتی استفاده می کنند؛ البته دلایل آن ها کمی مبهم است. مدت زمان زیادی بود که دانشمندان فکر می کردند حیواناتی مثل تمساح سنگ ها را می بلعند تا بتوانند تعادل خود را روی آب حفظ کنند. مثلاً ممکن است شیر دریایی برای شنا کردن راحت تر سنگ بخورد، البته این تئوری تنها زمانی درست است که در مورد حیواناتی صحبت کنیم که سنگ های بزرگ می بلعند.

چرا حیوانات سنگ می خورند؟ دلیل اینجاست

57
این مطلب مفید بود ؟70
منبع : howstuffworks / بخش سرگرمی نمناک/ن/م.ح
وبگردی