حیوان بدون چشم
شاید باور این موضوع بسیار عجیب و غیر قابل باور باشد اما موجوداتی وجود دارند که بدون داشتن چشم زندگی می کنند.

موجوداتی که چشم ندارند اما بهتر از ما دنیا را می بینند 

آیا تا به حال در مورد نعمت بزرگ بینایی و چشم فکر کرده اید ؟ جالب است بدانید حیواناتی هستند که چشم ندارند اما می توانند حرف بزنند و از خودشان صدا در بیاورند. این حیوانات مخلوقات عجیب و غریبی هستند و در محیط های خیلی تاریک بدون این که هیچ چیز را ببینند، زندگی می کنند اما می توانند محیط اطراف را بو بکشند، چیزهایی را بگویند و صداهایی را بشنوند و در نتیجه از این طریق غذا می خورند و تولید مثل می کنند. در این بخش جذاب از سرگرمی نمناک موجوداتی را به شما معرفی می کنیم که بدون چشم زندگی می کنند. 

1- عنکبوت گرگی غار کائوائی

اکثر افراد از عنکبوت ها دوری می کنند اما این عنکبوت ها هرگز برای انسان ها خطرناک نیستند و به راحتی می توان آن ها را پیدا کرد، زیرا آن ها چشم ندارند که بخواهند از دست شما فرار کنند. البته نمی توان خیلی راحت آن ها را از عنکبوت های دیگر تشخیص داد. این عنکبوت ها به عنکبوت های کور معروف هستند و بسیار نادر می باشند و فقط در مناطق خاصی پیدا می شوند که یکی از آن ها غار کائوآئی می باشد. این عنکبوت ها دندان های بسیار بزرگی دارند و از طریق آن شکار می کنند.

موجود بدون چشم 

2- خرچنگ آب شیرین در غار جنوبی 

این خرچنگ ها در آب های تازه زندگی می کنند که طول بدن آن ها 11.4سانتی متر است و فاقد بینایی هستند و از طریق لمس کردن و بویایی زنده می مانند. حس بویایی و لامسه در آن ها بسیار قوی است و باعث می شود که جهت های مختلف را در دنیای تاریک داخل آب پیدا کنند و حشرات و ماهی ها را بخورند. بعضی از گونه های خرچنگ ها در غارهای جنوبی زندگی می کنند و طول عمر بسیار زیادی هم دارند. 

3- تترا مکزیکی

تترای مکزیکی در مکزیک یافت می شود و بعضی از گونه های آن ها در تگزاس هم یافت شده است. این حیوانات کمبود رنگدانه دارند و در نتیجه جزء حیوانات زال دسته بندی می شوند. چشم در این حیوانات وجود ندارد و با فشار آب جهت یابی کرده و حرکت می کنند و در کنار ماهی ها هم زندگی می کنند و طول آن ها 11.9 سانتی متر است.

حیوان بی چشم 

4- مارمولک کور بی پا

شاید تعجب کنید که این مارمولک هم کور است و هم پا ندارد، پس چگونه زندگی می کند ؟ جالب است بدانید که بیش از 200 گونه مارمولک در دنیا هستند که پا ندارند. در ماه می سال 2011 این مارمولک های بدون پا و نابینا یافت شدند و تحقیقات زیادی روی آن ها انجام شد و متوجه شدند که آن ها در زیرزمین هستند و حس بویایی بسیار قوی دارند و از همین طریق غذا پیدا می کنند و به زندگی خود ادامه می دهند. 

5- سمندر تگزاس

این سمندر ها در یک محیط کاملا تاریک در غارهای بعضی از نقاط دنیا زندگی می کنند و حدوداً 12 سانتی متر درازا دارند و یک آبشش قرمز رنگ دارند که از طریق آن اکسیژن را از آب دریافت می کنند. رژیم غذایی آن ها بستگی به محل سکونتشان دارد. آن ها سر خودشان را در کناره های بدن حرکت می دهند تا موج آب را احساس کنند و بتوانند طعمه را به دام بیندازند و شکار کنند.

حیوانات بدون چشم 

6- گربه ماهی کور دهان گشاد

این گربه ماهی در آب تازه زندگی می کند و چشم خارجی در او وجود ندارد اما بعضی از تحقیقات نشان می دهد که اتصالات مغزی در او یک نابینایی درونی را به وجود آورده است. این گربه ماهی فقط مخصوص تگزاس است و هر چیزی که دم دستش باشد را می خورد و حدوداً 13.97 سانتی متر طول دارد. 

7- مار آبی

این نوع مار آبی از شاخک های حساس خود برای شکار و نیش زدن استفاده می کند و از خودش دفاع می کند. با این که چشم ندارد اما سلول های معروف به گزیدن در او می تواند در برابر نور واکنش نشان دهد. مار آبی 0.99 سانتی متر طول دارد و جزء آفت ها هم دسته بندی می شود. 

8- خرچنگ کور زال

این خرچنگ ها مخلوقات بسیار مرموزی هستند که باید تحقیقات زیادی روی آن ها انجام شود تا بتوانیم فهم بهتری در مورد آن ها به دست بیاوریم اما جالب این جاست که تا به حال هیچ گونه مورد مرده ای از این خرچنگ ها نیافته ایم که بتوانیم روی آن ها تحقیق کنیم. این خرچنگ، زال و نابینا است که باور کردن آن هم سخت می باشد.

animals without eyes 

9- پانگولین کور برزیلی

این ماهی کمی عجیب و غریب مخصوص به برزیل است و یک گونه منحصر به فرد محسوب می شود. تقریباً نیم قرن است که کشف شده است و در غارهای برزیل یافت شده است که هیچ گونه چشمی ندارد. رنگدانه ای هم روی پوست او وجود ندارد و در زیر زمین یافت می شود. 

10- سمندر سفید

تنها گونه باقی مانده از این نوع سمندر سفید در اروپا وجود دارد که در محیط غار زندگی می کند. غذا خوردن، خوابیدن و تولید مثل او زیر آب است. غذای او هم حلزون، حشرات و خرچنگ های کوچک است. پوست آن مانند دیگر جانوران داخل این لیست رنگدانه ندارد و محیط اطراف او تاریک است زیرا هیچ جا را نمی بیند.

حیواناتی خارق العاده که چشم ندارند

523
این مطلب مفید بود ؟230
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی