تولد
خستگی استرس
مشکلات و بیماری هایی که افراد با آن درگیر هستند از تاثیرات استرس و اضطراب در زندگی است که بسیاری از ما از آن ها بی اطلاع هستیم.

ارتباط استرس و اضطراب با احساس خستگی و دیگر مشکلات جسمی

وقتی که صحبت از استرس و اضطراب می شود، حتماً چیز های زیادی به ذهن تان می رسد؛ چیزهایی شبیه به شب های پر از بی قراری و ناراحتی که شما را درگیر کرده است؛ اما آیا می‌دانستید که استرس تاثیرات منفی زیادی دارد و می تواند باعث تپش قلب، عرق زیاد، گرفتگی قفسه سینه، تنش در ناحیه فک، گردن یا شانه ها شود و افکار منفی را تبدیل به مشکل و بیماری کند؟

از طرفی باعث خستگی زیاد هم می شود اما چگونه استرس باعث خستگی می شود؟ در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک با ما همراه باشید تا دلایلش را برای شما توضیح دهیم.

افزایش تولید هورمون استرس

افزایش تولید این هورمون باعث می شود که شما احساس خستگی کنید، زیرا بدن مدام در حال تلاش برای تولید هورمون استرس می باشد و می خواهد از طریق اضطراب و خستگی، با شرایط مختلف مبارزه کند و این یک واکنش کاملاً طبیعی است که برای افراد اتفاق می‌ افتد و شبیه به حالت حمله یا خطر می باشد. ترشح زیاد هورمون استرس؛ شما را به هم می ریزد و خسته ترتان می کند.

خستگی از کار

بالا رفتن سطح قند خون

خستگی از علائم بالا رفتن سطح قند خون می باشد که در بیماران دیابتی هم دیده می شود. این خستگی به خاطر کمبود خواب یا پایین بودن کیفیت خواب یا مواد مغذی یا ورزش نکردن نیست، بلکه به خاطر بالا بودن سطح قند خون است که با افزایش آن؛ فشار خون و سطح کورتیزول هم بالا می رود.

افکار منفی

استرس و اضطراب باعث می‌ شود که شما افکار منفی زیادی در ذهن تان شکل بگیرد که یک علامت رایج است و باعث می شود که مدام درگیر باشید و نگرانی داشته و همین شبیه به یک عادت در شما شکل می گیرد و در نهایت؛ این افکار منفی شما را خسته می‌ کنند.

مشکلات گوارشی

کاملاً طبیعی است که شما متوجه مشکلات ذهنی یا گوارشی بعد از ابتلا به استرس بشوید. در واقع استرس گوارش تان را به هم می ریزد و باعث ایجاد مشکلات معده، روده و سیستم عصبی مرکزی خواهد شد و باعث می‌ شود که مدام از لحاظ گوارشی درگیر باشید که از لحاظ جسمانی هم شما را خسته خواهد کرد.

معده درد

افسردگی

اضطراب و افسردگی با یکدیگر ارتباط مستقیم دارند و رابطه پیچیده ای بین اضطراب و کاهش سطح سروتونین وجود دارد که یک انتقال دهنده عصبی برای تنظیم روحیه احساس شادی و شادابی است. اضطراب عامل مستقیم برای کمبود این هورمون است که باعث خواب سالم، بهبود حوصله و بهبود گوارش می‌ شود و اگر این هورمون کم باشد؛ شما مدام احساس خستگی و بی حالی دارید.

مشکلات تنفسی

مشکلات تنفسی و اضطراب با یکدیگر ارتباط مستقیمی دارند. زمانی که شما اضطراب می گیرید، اکسیژن کافی به بدن تان نمی رسد و از لحاظ تنفسی دچار مشکل می شوید. کاهش سطح اکسیژن و مشکلات تنفسی هم عاملی برای خستگی در افراد خواهد بود.

مشکلات مربوط به خواب

کاملاً طبیعی است زمانی که استرس می گیرید، نمی توانید به اندازه کافی بخوابید. اگر هم خواب کافی نداشته باشید، این احساس خستگی در شما افزایش پیدا می‌ کند و مدام روی هم انباشته می‌ شوند. علت آن هم تولید بیش از حد هورمون کورتیزول است.

استرس واقعا میتونه باعث خستگی بشه؟

53
این مطلب مفید بود ؟30
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت وسلامت نمناک/ن/ش
وبگردی