تولد
دچار استرس
گاهی اوقات ممکن است دوستان و اطرافیان ما دچار استرس و اضطراب باشند، در این مواقع رفتار شما و جملاتی که به آن ها می گویید بسیار حائز اهمیت و تاثیر گذار است.

جملاتی که نباید به افراد نگران و دچاراسترس بگویید

مسئله کاملاً مشخص و واضح است. بسیاری از اوقات دوستان ما و کسانی که دوستشان داریم، به شرایط سختی دچار می شوند و احساس اضطراب و نگرانی در آن ها به وجود می آید. در این شرایط غریزه طبیعی ما این است که به آن ها کمک کنیم و سعی کنیم مشکلات آن ها و حتی اضطرابشان را به حداقل برسانیم اما گاهی وقت ها اشتباه عمل می کنیم. در این قسمت از سبک زندگی نمناک به شما آموزش می دهیم که به افراد مضطرب و نگران چه جملاتی را نگویید تا حال آن ها بدتر نشود.

جمله هایی که به افراد نگران و دچار استرس نباید گفت

1. نگران نباش چون نگرانی تو تاثیری ندارد

هیچ انسانی نگران بودن را دوست ندارد اما زمانی که به او می گویید نگران نباش، انگار که مسئله او را مهم نمی دانید و در نتیجه احساسات او را درک نمی کنید که همین موضوع باعث ناراحتی و عصبانیت می شود. پس بهتر است تا جایی که می توانید به دنبال راه حل بگردید و از این جمله استفاده نکنید.

دچار استرس

2. ازش بگذر

اگر مشکل بسیار ساده و راحت بود، مطمئن باشید که دوست شما از آن عبور می کرد. پس زمانی که دچار اضطراب می شود، یعنی برایش غیر ممکن است که به آن مسئله فکر نکند. پس با گفتن این جمله ناراحتی و نگرانی او را نادیده نگیرید.

3. داری خودتو مریض می کنی

گاهی اوقات بعضی از افراد از نگرانی واقعا دچار بیماری های جسمی هم می شوند و فشار زیادی را متحمل می شوند، زیرا ذهن به بدن متصل است اما در این شرایط اصلا نیاز نیست که این جمله را بیان کنید زیرا به مقدار نگرانی آن ها اضافه می کنید و نشان می دهید که هیچ گونه هم دردی و دلسوزی با او ندارید و او را درک نمی کنید.

دچار استرس و اضطراب

4. ریلکس باش

زمانی که از بیرون به مشکل دیگران نگاه می کنیم، همه چیز از نظر ما ساده به نظر می رسد اما برای آن فرد اینطور نیست. زمانی که به او می گویید ریلکس باش، یعنی دارید کاری را از او می خواهید که نمی تواند انجام دهد. پس بهتر است از گفتن این جمله صرف نظر کنید.

5. بهتره که زیاد بهش فکر نکنی

زمانی که این جمله را به کار می برید، باعث می شوید که فرد مورد نظر بیشتر به آن مسئله فکر کند. سرعت افکار دست ما نیست و نمی توانیم جلوی آن ها را بگیریم. پس این درخواست غیر ممکن را از او نداشته باشید. بهتر است از او بخواهید که توجه و فکرش را به یک کار دیگری معطوف کند.

 درگیر استرس

6. شاید به دمنوش نیاز داشته باشی

خود درمانی برای حل یک مشکل می تواند راه مناسبی باشد اما بسیاری از افراد در مواقعی که مشکل دارند، کارشان با یک نوشیدنی بهبود پیدا نمی کند و همچنین ممکن است با مصرف نوشیدنی های مختلف وضعیت بدتری پیدا کنند زیرا جسم آن ها در چنین شرایطی مانند همیشه عالی عمل نمی کند و بنابراین در چنین شرایطی برایشان نسخه نپیچید.

7. از استرس دست بکش

استرس و اضطراب با یکدیگر یکی نیستند اگر چه که این لغات به جای همدیگر استفاده می شود اما ازلحاظ ستراتژیکی، استرس پاسخ جسم به این شرایط است و علائم آن نیز تپش قلب و فشار خون بالا، رنگ پریدگی و غیره است، اما درکل استرس و اضطراب اصلاً دست خود افراد نیست که بخواهند آن را متوقف کنند پس به سادگی می توانید به حرف های او گوش دهید و او را درک کنید.

 دچار استرس

8. قوی باش و از جات بلند شو

متاسفانه بسیاری از مردان ناراحتی، غصه و اضطراب را برای خودشان یک ویژگی منفی می دانند و زمانی که دوستشان به این مشکل دچار می شود، از او می خواهند که هیچ توجهی نداشته باشد اما این شرایط اصلاً قابل تحمل نیست و نمی توان به یکباره اضطراب را کنار گذاشت.

9. من هم مثل تو استرس دارم

زمانی که این جمله را می گویید، احساس فرد و استرس او را افزایش می دهید . او دیگر امید خود را از دست می دهد. پس بهتر است در این شرایط در مورد اضطراب خودتان صحبت نکنید و آن را در دلتان نگه دارید.

استرس و نگرانی

10. برای یه همچین چیز کوچکی خودتو عذاب نده

زمانی که این جمله را می گویید، یعنی اصلا ترس و نگرانی طرف مقابل و اضطراب او را درک نمی کنید و این مسئله برای شما کوچک است اما برای او ارزش زیادی دارد که حالش را این گونه کرده است. پس جدا از گفتن این جمله خودداری کنید.

11. خودت باعث این مشکل شدی

این عبارت یک نوع عبارت سرزنش کننده است و باعث می شود اختلالات روانی در دوست شما افزایش پیدا کند و احساس بی ارزشی به او می دهد. پس بهتر است که این رفتارها را کنار بگذارید و هرگز این جمله را به او نگویید.

احساس نگرانی

12. یه کاری بکن

زمانی که این عبارت را می گویید، یعنی مشکل او را کوچک نشان می دهید و احساسات او را سرکوب می کنید. پس به جای این کار بهتر است مهربانی، همدلی و درک خود را به او نشان دهید.

به فرد دچار استرس و نگرانی این جملات را نگویید

3.919
این مطلب مفید بود ؟154
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
برچسب : استرس
وبگردی