آپارتمان نشینی
در آپارتمان نشینی آداب و قوانینی وجود دارد که همه ی افراد باید برای ایجاد آرامش و آسایش یکدیگر، قانون های آپارتمان نشینی را به طور کامل رعایت کنند.

رفتارهای دور از فرهنگ آپارتمان نشینی

امروزه با افزایش آپارتمان نشینی، همه آپارتمان نشینان باید برای جلوگیری از بروز هرگونه اختلاف، از فرهنگ آپارتمان نشینی و همسایه داری اطلاعات و درک کاملی داشته باشند.در این بخش از سبک زندگی نمناک کارهایی که انجام آنها در آپارتمان ممنوع است، را بیان می کنیم. دانستن این نکات زندگی و روابط اجتماعی همسایگان ساکن در یک آپارتمان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و بهبود می‌بخشد.

رها کردن کفش ها جلوی درب آپارتمان

بسیاری از افراد همان ذهنیتی که در مورد خانه‌های مستقل و حیاط دارشان داشتند را درمورد آپارتمان هم دارند و کفش‌ها را در پاگرد و راه پله رها می کنند. به موجب تبصره ماده 3 آیین نامه قانون تملک آپارتمان‌ها گذاشتن کفش جلوی در آپارتمان ممنوع است؛ زیرا سبب برهم خوردن زیبایی و نظم ساختمان شده و می‌تواند باعث زمین خوردن افراد در رفت و آمد شود. همچنین ممکن است کفش‌ها به سرقت رود، و این امر موجب تنش و اختلاف بین اهالی ساختمان شود.

قوانین کفش در آپارتمان

گذاشتن جا کفش فلزی در راهرو

بسیاری از افراد جاکفشی را در راهرو و راه پله قرار می دهند اما گذاشتن جاکفشی جلوی درب آپارتمان طبق قانون تملک آپارتمان ها ممنوع است البته اگر همه افرادی که به صورت مشترک از فضای مشاع راه پله استفاده می‌کنند، بر سر این موضوع به توافق برسند، مانعی ندارد.

پارک خودرو خود در پارکینگ دیگران

درمورد حق استفاده از پارکینگ و انباری قبل از سکونت در آپارتمان اطلاع کسب نمایید. هر فردی که دارای یک واحد آپارتمان است باید یک پارکینگ مخصوص پارک کردن خودروی شخصی خود را نیز داشته باشد. اگر محدوده و مساحت پارکینگ در سند مالکیت ذکر شده باشد جزو اموال آن فرد محسوب می‌شود و به آن پارکینگ اختصاصی می گویند. پارک کردن خودروی شخصی در پارکینگ اختصاصی یک فرد، خلاف قانون و عرف است پس نه به حق دیگران تجاوز کنید و نه اجازه دهید کسی به حق قانونی شما تجاوز کند. اگر مهمان دارید جای پارک ماشین خود را به او بدهید و خودتان جلوی منزل پارک کنید.

پارکینگ آپارتمان

بردن زباله ها بدون سطل زباله

یکی از مهم ترین قوانین آپارتمان نشینی حفظ نظافت آپارتمان است. در مکان‌های مشترک مانند حیاط، راهرو و آسانسور آشغال نریزید. بهتر است زباله ها را با سطل آن بیرون ببرید تا شیرآبه به راه پله نریزد و بوی بد زباله در راه پله نپیچد.

تبدیل بالکن به انباری

بالکن در آپارتمان ها از مکان های مهم به شمار می رود. استفاده درست از بالکن در آپارتمان ها مشکلی ندارد. اگر بالکن آپارتمان شما به حیاط، خیابان و... است، نباید آن را به انباری و جارختی تبدیل نمایید.

بالکن آپارتمان

قرار دادن وسایل دکوری در راهروها

به موجب ماده 47 قانون تملک آپارتمان‌ها قرار دادن اشیای اضافی، گذاردن میز و صندلی و هر نوع اشیاء دیگر در پشت درب آپارتمان و در محوطه راهرو‌ها ممنوع است پس دکوری، وسایل اضافی، گلدان و... را در راه پله که بین ساکنین مشترک است نگذارید. در مورد اجسامی که برای تزئین و زیبایی ظاهر آپارتمان در فضای مشاع آپارتمان قرار می‌گیرد، همه اعضا در جلسات ساختمان تصمیم می‌گیرند.

استفاده از وسایل پر سروصدا

از دیگر قوانین آپارتمان نشینی این است که نباید مزاحم استراحت دیگران شوید پس در ساعاتی که دیگران درحال استراحت هستند، مثل شب ها، ظهر‌ها و روز‌های تعطیل، سر و صدا تولید نکنید. از وسایل برقی پر سر و صدا در زمان استراحت یعنی شب ها و ظهرها استفاده نکنید. طوری موسیقی گوش دهید که تنها خودتان بشنوید، کار‌ها و تعمیرات ساختمانی را در ساعات بیداری و در روز‌های غیرتعطیل انجام دهید. برای جابجایی میز‌ها و وسایل زیرشان را با قالی یا موکت بپوشانید که صدای کمتری تولید شود.

جابجایی وسایل

کنجکاوی در زندگی دیگران

طبق قوانین آپارتمان نشینی شما فقط اختیار واحدی را دارید که مالک آن هستید و حق دخالت در زندگی دیگر واحد‌ها را ندارید و نباید در زندگی همسایگان سرک بکشید. دوره سر در آوردن از زندگی دیگران به پایان رسیده است پس سرتان به زندگی خود باشد و در کار همسایه ها دخالت نکنید.

نگهداری حیوانات خانگی در قسمت‌های مشترک

نگهداری حیوانات خانگی طبق قوانین آپارتمان نشینی، در قسمت‌های مشترک مجاز نیست. شما در صورتی می توانید از حیوان خانگی در آپارتمانتان نگهداری نمایید که بو، صدا و حضور حیوان خانگی مزاحمتی برای دیگران ایجاد نکند و با قوانین آپارتمان نشینی تناقضی نداشته باشد.

سخن آخر

قوانین آپارتمان نشینی را رعایت کرده و از انجام کارهای ممنوع در آپارتمان خودداری کنید، پایبندی به قوانین آپارتمان نشینی از شروط ابتدایی داشتن زندگی صلح آمیز با همسایه‌های دیگر است.

این کارها تو فرهنگ آپارتمان نشینی ممنوعه

51
این مطلب مفید بود ؟10
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ش
وبگردی