نماز اعرابی
در کنار نماز های واجب، نماز های مستحبی با فضیلتی وجود دارد که یکی از آنها نماز اعرابی است که پیامبر(ص) به یکی از مردان بادیه نشین آموزش دادند.

نماز اعرابی چیست و چگونه خوانده می شود؟

نماز راهی برای تقرب به خداوند و یکی از محبوب ترین اعمال نزد اوست. به جز نمازهای واجب، نمازهای مستحبی زیاد و بافضیلتی وجود دارد که هر کدام از آنها در زمانهای به خصوص خوانده میشود. یکی از نمازهای مستحبی، نماز اعرابی است که پیامبر اکرم(ص) به یکی از مردان بادیه نشین تعلیم دادند و شما جزئیات این نماز را در بخش دین و مذهب نمناک خواهید خواند.

نماز اعرابی

زمان خواندن نماز اعرابی

روز جمعه، چون روز بلند شود، دو رکعت نماز بگزارد.( حرعاملی، وسائل الشیعة، ج 7، ص 369، ح 9604)

چگونگی خواندن نماز اعرابی

سید ابن طاووس در کتاب «جمال الاُسبوع» از شیخ تلعکبری و او به سند خود از زید بن ثابت روایت کرده است:مردی از بادیه نشینان خدمت رسول خدا(ص) ایستاد و گفت:پدر و مادرم فدایت ای رسول خدا، ما در بادیه هستیم و از مدینه بسیار دوریم و نمی توانیم هر جمعه به نماز جمعه حاضر شویم، مرا به عملی دلالت کن که چون بجا آورم، فضیلت نماز جمعه را دریابم و پس از بازگشت به اهل و قبیله خود به ایشان بیاموزم.

حضرت محمد(ص) فرمود:

چون روز برآید دو رکعت نماز بخوان، در رکعت اول پس از سوره «حمد» هفت مرتبه سوره «فلق» و در رکعت دوم بعد از سوره «حمد» هفت مرتبه سوره «ناس»، پس از سلام هفت مرتبه «آیت الکرسی» بخوان سپس برخیز و هشت رکعت دیگر به دو سلام بخوانبه این طریق که:

پس از هر دو رکعت بنشین و تشهد بگو، ولی سلام تشهد را نخوان که می شود چهار رکعت، آنگاه چهار رکعت دیگر به همین صورت بجا آر، در این هشت رکعت در هر رکعتی سوره «حمد» یک مرتبه و سوره «إِذٰا جٰاءَ نَصْرُ اللّٰهِ» یک مرتبه و سوره «قُلْ هُوَ اللّٰهُ أَحَدٌ» بیست وپنج مرتبه بخوان و چون از تشهّد و سلام رکعت هشتم فارغ شدی این دعا را هفت بار بخوان:

یَا حَیُّ یَا قَیُّوْمُ یَا ذَا الْجَلالِ وَالْإِکْرامِ، یَا إِلٰهَ الْأَوَّلِینَ وَالْآخِرِینَ، یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ، یَا رَحْمانَ الدُّنْیا وَالْآخِرَةِ وَرَحِیمَهُما یَا رَبِّ یَا رَبِّ یَا رَبِّ یَا رَبِّ یَا رَبِّ یَا رَبِّ یَا رَبِّ، یَا اللّٰهُ یَا اللّٰهُ یَا اللّٰهُ یَا اللّٰهُ یَا اللّٰهُ یَا اللّٰهُ یَا اللّٰهُ صَلِّ عَلَیٰ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ وَاغْفِرْ لِی.

ای زنده، ای پاینده، ای صاحب شکوه و بزرگواری، ای معبود پیشینیان و پسینیان، ای مهربان ترین مهربانان، ای بخشنده دنیا و آخرت و مهربان هر دو جهان، ای پروردگار، ای پروردگار، ای پروردگار، ای پروردگار، ای پروردگار، ای پروردگار، ای پروردگار، ای خدا، ای خدا، ای خدا، ای خدا، ای خدا، ای خدا، ای خدا، بر محمّد و خاندانش درود فرست و مرا بیامرز.

سوره توحید

سپس حاجت خود را ذکر کن و هفتاد مرتبه بگو:

لَاحَوْلَ وَلَا قُوَّةَ إِلّا بِاللّٰهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ وَ سُبْحانَ اللّٰه رَبِّ الْعَرْشِ الْکَرِیمِ.

هیچ نیرو و توانی نیست جز به خدای بلندمرتبه بزرگ و منزّه است خدا پروردگار عرش بزرگ.

آنگاه حضرت محمد فرمود:

به حق آن خدایی که مرا به راستی فرستاده سوگند، هر مرد و زن مؤمنی که این نماز را در روز جمعه بخواند من بهشت را برای او ضمانت می کنم و از جایش برنخیزد تا گناهانش و گناهان پدر و مادرش آمرزیده شود و حق تعالی به او ثواب هرکه را در این روز در شهرهای مسلمانان نماز خوانده باشد عطا می فرماید، و برای او پاداش کسی را که در این روز در مشرق و مغرب عالم روزه گرفته باشد و نماز خوانده باشد می نویسد؛ و به او ببخشد آنچه را که هیچ چشمی ندیده و هیچ گوشی نشنیده.

شیخ طوسی هم در کتاب «مصباح» این نماز را نقل کرده ولی در روایت ایشان دعای پس از نماز نیامده است، بلکه به جای آن فرموده است:چون از نماز فارغ شدی هفتاد مرتبه بگو:

سُبْحانَ اللّٰهِ رَبِّ الْعَرْشِ الْکَرِیمِ وَ لَا حَوْلَ وَلَا قُوَّةَ إِلّا بِاللّٰهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ.

منزه است خداوند، پروردگار عرش کریم و هیچ نیرو و توانی نیست جز به خدای بلندمرتبه بزرگ.

نماز اعرابی چیست و چگونه خوانده می شود؟ + خواص

4.612
این مطلب مفید بود ؟111
منبع : بخش دین و مذهب نمناک/ن/س
برچسب : اهمیت نماز
وبگردی