سیاه شدن آش رشته

راه حل سیاه شدن رنگ آش رشته های ماه رمضان

کد مطلب : 86636تعداد نظرات : 2 نظرزمان مطالعه : 2 دقیقه
آش رشته یکی از محبوب ترین آش ها در ایران است که در مناسبت های مختلف طبخ میشود، اما یکی از مشکلاتی که وجود دارد تیره شدن رنگ این آش است که دلایل مختلفی دارد.

چرا آش رشته های من تیره و سیاه میشه؟

آش رشته یکی از متداول ترین آش ها در ایران است که با مواد مختلفی مانند حبوبات، رشته، سبزیجات و... تهیه می شود. این آش که در ماه رمضان برای افطار نیز غذای مناسب و محبوبی است و در شهرهای مختلف به روش های گوناگون پخته می شود.

بیشتر خانم های ایرانی طریقه تهیه آش رشته را بلدند اما گاهی در تهیه این آش خوشمزه اشتباهاتی را مرتکب می شوند که سبب تیره شدن رنگ آش رشته می شوند. در این بخش از آشپزخانه نمناک علت تیره شدن آش رشته را آورده ایم.

دلیل و علت اصلی سیاه یا تیره شدن رنگ آش رشته

دلایل تیره شدن رنگ آش رشته عبارتند از:

آش رشته

جداگانه نپختن حبوبات آش رشته

برای اینکه رنگ آش رشته تیره و سیاه نشود، نخود و لوبیا و عدس را جداگانه بپزید و سپس آبکش کرده و داخل آش رشته بریزید زیرا یکی از علت های سیاه شدن آش رشته آب حبوبات به خصوص عدس می باشد.

زیاد بودن سبزیجات

معمولا از جعفری، گشنیز، تره، شوید و اسفناج برای تهیه آش رشته استفاده می شود. بهتر است از سبزی های تازه استفاده کنید تا عطر و طعم آن ها عالی باشد. برای خوشمزه شدن آش، بهتر است سبزی ها را به اندازه استفاده کنیم زیرا استفاده زیاد از سبزیجات سبب تیره شدن آش می شود. اگر بخواهیم برای یک جمع 10 نفره، آش رشته درست کنیم، تقریبا باید به اندازه 1 کیلو سبزی آشی داشته باشیم.

استفاده نکردن از زرد چوبه

برای اینکه آش رشته شما خوشمزه و خوشرنگ شود، درون آش رشته پیاز داغ با مقدار مناسبی زردچوبه بریزید.

زردچوبه

گذاشتن در قابلمه

برخی از کدبانوها علت تیره شدن رنگ آش رشته را گذاشتن در قابلمه موقع پخت آن می‌دانند پس اگر می خواهید آش شما خوش رنگ شود، در قابلمه را هنگام پخت آش رشته نگذارید.

راه حل سیاه شدن رنگ آش رشته های ماه رمضان

4.6111
این مطلب مفید بود ؟1029
منبع : بخش آشپزخانه نمناک /ن/ن.ح
برچسب : آش و حلیم
2 نظر به ثبت رسیده است
ناشناس1401-01-20
از اول درش را نداریم نه می پزد نه وجا می افته موقع ریختن سبزی سبزی را خیلی نجوشانیم تا سیاه نشه
82
لیلا علیپور1401-01-22
سلام
آش رشته من همیشه زبانزد همه بوده
هم رنگ و هم عطر و مزه
شما هنگام ریختن سبزی پیاز داغ فراوان با ادویه مناسب بخصوص زرد چوبه و رب تفت دهید و درون اش بریزید تا با سبزی خوب جا بی افته و همین طور نعناع داغ و فلفل سیاه را باهم تفت دهید و اضافه کنید
امتحان کنید حتما مطمئنم به آش دلخواهتان می رسید
با امید بهترینها
116
وبگردی