گوجه فرنگی
یک دشت خالی از کشت و کار، اکنون سالانه هزاران تن صیفی جات درجه یک و باکیفیت با برند آتاویتا، به بازارهای داخلی و خارجی می فرستد.

آشنایی با گلخانه های آتاویتا

اگر با ابزار نقشه گوگل، منطقه آزاد ارس یا دقیق تر، دشت گلفرج جلفا در مرز ایران و آذربایجان را جست وجو و تصاویر ماهواره ای را اندکی بزرگنمایی کنید، تأسیسات عظیم گلخانه های شیشه ای شرکت ارس تارلا امین و ارس تارلا امیر را می بینید که بر بستر زمین می درخشند. 

این دشت خالی از کشت و کار، اکنون سالانه هزاران تن صیفی جات درجه یک و باکیفیت با برند آتاویتا، به بازارهای داخلی و خارجی می فرستد. این گلخانه ها به تنهایی بزرگ ترین سهم صادرات فلفل دلمه ای رنگی و گوجه فرنگی ایران به کشورهای دیگر را دارند. خرید عمده گوجه فرنگی و دیگر محصولات آتاویتا، حدوداً 80 درصد تولید سالانه آن، از سوی کشور روسیه است. 

گلخانه های آتاویتا

آتاویتا متعلق به دو شرکت ارس تارلا امین و ارس تارلا امیر، صاحب بزرگ ترین مجموعه گلخانه ای مدرن کشور است. این گلخانه های هیدروپونیک بی نظیر، مجهز به به روزترین تکنولوژی روز اروپا هستند.

بیش از 25 سال تجربه در کشت گلخانه ای سنتی و صادارت میوه و سبزیجات تازه توسط گروه تجاری ابراهیمی، پشتوانه این گروه برای احداث و توسعه بزرگ ترین مجتمع گلخانه ای یکپارچه شیشه ای هیدروپونیک خاورمیانه شد. بهره برداری از این گلخانه ها، تحولی چشمگیر در صنعت محصولات گلخانه ای کشور آفریده است. 

این گلخانه ها از به روزترین تکنولوژی سخت افزاری و سازه های گلخانه ای اروپایی بهره برده اند. مدرن ترین و پیشرفته ترین تجهیزات، مصالح، روش ها، بذر و نهاده های هلندی در ساخت گلخانه، پرورش گیاه و سیستم مکانیزه جمع آوری محصول، سورتینگ و بسته بندی در گلخانه های آتاویتا به کار گرفته شده است.

در این راه با بهره گیری از مشاوران هلندی، انتقال تجربه و دانش روز، به متخصصان داخلی به خوبی صورت پذیرفته است.
هم اکنون این مجموعه به واسطه سوابق و تجارب و با بومی سازی دانش ساخت و تجهیز گلخانه های شیشه ای هیدروپونیک مدرن، قادر است به سازندگان گلخانه در داخل کشور خدمات مشاوره فنی ارائه دهد.
فاز پایانی پروژه مجتمع گلخانه هیدروپونیک شیشه ای ارس تارلا امیر در شهریور ماه سال جاری به دستور رئیس جمهور به طور رسمی افتتاح شد.
پیش از آن  تفاهم نامه هایی در مرداد ماه برای تولید انبوه بذر هیبرید با هدف تقویت محصولات کشاورزی با کمک فناوری، بی نیازی از واردات و کم کردن هزینه خرید این بذور، میان شرکت ارس تارلا امیر و مؤسسه تحقیقات باغبانی کشور به امضا رسیده بود.
در 9 مهرماه گذشته، در همین راستا قراردادی با عنوان «واگذاری و انتقال دانش فنی تولید انبوه سن شکارگر ماکرولوفوس» بین شرکت ارس تارلا امیر و مؤسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور، به امضا رسید.
همچنین محصولات گوجه فرنگی  آتاویتا و فلفل دلمه ای آتاویتا از سوی سازمان ملی استاندارد ایران، پروانه کاربرد نشان حد مجاز آلاینده در محصولات کشاورزی دریافت کردند.
پرورش فلفل دلمه ایی
این تلاش ها در مجموعه آتاویتا در راستای اهداف تولید محصول سالم، ایجاد اشتغال، گسترش صادرات و ارزآوری و کمک به تحول و توسعه کشاورزی گلخانه ای و ارائه خدمات فنی و مشاوره ای به فعالان این عرصه در کشور صورت می گیرد. 
آتاویتا به عنوان بهره بردار از آخرین دانش و فناوری سیستم های به روز گلخانه ای به همراه سیستم های اتوماسیون، درجه بندی و بسته بندی هوشمند، با حذف پساب، راندمان بالای مصرف آب، ضایعات به شدت کم، استفاده از مرغوب ترین بذر هیبرید، استفاده از بسته بندی قابل بازیافت، استفاده از فناوری های سبز و به ثمر رساندن محصولاتی سالم، عاری از کودها و سموم شیمیایی بیش از حد مجاز و با کیفیتی غیر قابل رقابت، الگویی در صنعت گلخانه ای کشور به شمار می رود. 

گلخانه های آتاویتا؛ الگویی برای گلخانه های کشور

57
این مطلب مفید بود ؟70
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی