تولد
آیت الکرسی

بهترین روش برای حفظ کردن آیت الکرسی + متن آیت الکرسی

تاریخ انتشار : 26 دی 1401کد مطلب : 89613زمان مطالعه : 4 دقیقه
خواندن آیت الکرسی علاوه بر ثواب زیادی که دارد، شما را از بلایا دور می‌کند. روش هایی وجود دارد که میتوانید به راحتی این آیه را حفظ کنید و همیشه بخوانید.

آیت الکرسی را چطور حفظ کنیم؟

آیَتُ الکُرسی، نام یک یا چند آیه از قرآن می باشد که خواندن آن ثواب بسیاری داشته و شخص را از بلایا دور می‌کند و خواندن این آیه همیشه و در همه حال به ویژه پس از نماز، بعد از وضو، قبل از خواب، هنگام خروج از خانه، هنگام مواجهه با خطر و سختی و... توصیه شده است، به همین خاطر بسیاری از افراد مایلند آیةالکرسی را حفظ کنند. برای حفظ آیةالکرسی در این بخش از نمناک روش هایی را ارائه نموده ایم، با ما همراه شوید.

آیةالکرسی چند آیه دارد؟

آیه 255 سوره بقره به دلیل جمله «وَسِعَ کُرسِیُّهُ السَّمواتِ و الارضَ» به‌ «آیةالکرسی‌» معروف شده است. مشهور میان مفسران شیعه آن است که آیة الکرسی فقط آیه 255 سوره بقره است.(طوسی، الامالی، 1414ق ج2، ص278) اما برخی با استناد به بعضی از روایات، آیات 256 و 257 سوره بقره را هم جزو آیة الکرسی دانسته‌اند.(معینی، «آیة الکرسی»، ص100)

آیت الکرسی

متن آیةالکرسی با خط درشت به همراه ترجمه

اَللَّـهُ لَا إِلَـٰهَ إِلَّا هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ ۚ لَا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلَا نَوْمٌ ۚ لَّهُ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْ‌ضِ ۗ مَن ذَا الَّذِی یَشْفَعُ عِندَهُ إِلَّا بِإِذْنِهِ ۚ یَعْلَمُ مَا بَیْنَ أَیْدِیهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ ۖ وَلَا یُحِیطُونَ بِشَیْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلَّا بِمَا شَاءَ ۚ وَسِعَ کُرْ‌سِیُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْ‌ضَ ۖ وَلَا یَئُودُهُ حِفْظُهُمَا ۚ وَهُوَ الْعَلِیُّ الْعَظِیمُ ﴿٢٥٥﴾

خداست که معبودی جز او نیست؛ زنده و برپادارنده است؛ نه خوابی سبک او را فرو می‌گیرد و نه خوابی گران؛ آنچه در آسمان‌ها و آنچه در زمین است، از آنِ اوست. کیست آن کس که جز به اذن او در پیشگاهش شفاعت کند؟ آنچه در پیش روی آنان و آنچه در پشت سرشان است می‌داند. و به چیزی از علم او، جز به آنچه بخواهد، احاطه نمی‌یابند. کرسی او آسمانها و زمین را در بر گرفته، و نگهداری آنها بر او دشوار نیست، و اوست والای بزرگ. (255)

لَا إِکْرَ‌اهَ فِی الدِّینِ ۖ قَد تَّبَیَّنَ الرُّ‌شْدُ مِنَ الْغَیِّ ۚ فَمَن یَکْفُرْ‌ بِالطَّاغُوتِ وَیُؤْمِن بِاللَّـهِ فَقَدِ اسْتَمْسَکَ بِالْعُرْ‌وَةِ الْوُثْقَیٰ لَا انفِصَامَ لَهَا ۗ وَاللَّـهُ سَمِیعٌ عَلِیمٌ ﴿٢٥٦﴾

در دین هیچ اجباری نیست. و راه از بیراهه بخوبی آشکار شده است. پس هر کس به طاغوت کفر ورزد، و به خدا ایمان آورد، به یقین، به دستاویزی استوار، که آن را گسستن نیست، چنگ زده است. و خداوند شنوای داناست. (256)

اللَّـهُ وَلِیُّ الَّذِینَ آمَنُوا یُخْرِ‌جُهُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَی النُّورِ‌ ۖ وَالَّذِینَ کَفَرُ‌وا أَوْلِیَاؤُهُمُ الطَّاغُوتُ یُخْرِ‌جُونَهُم مِّنَ النُّورِ‌ إِلَی الظُّلُمَاتِ ۗ أُولَـٰئِکَ أَصْحَابُ النَّارِ‌ ۖ هُمْ فِیهَا خَالِدُونَ ﴿٢٥٧﴾

خداوند سرور کسانی است که ایمان آورده‌اند. آنان را از تاریکیها به سوی روشنایی به در می‌برد. و[لی‌] کسانی که کفر ورزیده‌اند، سرورانشان [همان عصیانگران] طاغوتند، که آنان را از روشنایی به سوی تاریکیها به در می‌برند. آنان اهل آتشند که خود، در آن جاودانند. (257)

متن آیت الکرسی با معنی

چگونه آیت الکرسی را حفظ کنیم؟

برای حفظ کردن آیت الکرسی به روش های زیر عمل کنید:

حفظ مرحله ای آیةالکرسی

برای حفظ کردن آسان آیت الکرسی سه آیه (255-256-257) سوره بقره به 7 مرحله تقسیم کنید، این روش شما را قادر می سازد که با توجه به توانایی خودتان این آیات را در حداکثر 7 روز و حداقل 3 روز به خاطر بسپارید.

گوش دادن به قرائت آیةالکرسی

برای حفظ راحت تر آیت الکرسی شما می توانید فایل صوتی آیت الکرسی را گوش بدهید و با صدای بلند همراهش هم خوانی کنید. با چندین و چند بار گوش دادن و هم خوانی کردن به سادگی حفظ خواهید شد.

انیمیشن آموزش آیه الکرسی

برای حفظ آیةالکرسی انیمیشن آموزش در گوگل وجود دارند، با دیدن چند باره این انیمیشن های جذاب می توانید خیلی سریع و راحت آیةالکرسی را حفظ کنید.

روش حفظ آیت الکرسی

آموزش آیه الکرسی با شعر

شما برای آموزش حفظ آیت الکرسی می توانید از شعر استفاده کنید. کودکان با شعر خیلی راحت می توانند قرآن را حفظ کنند.

شعر زیبا برای آموزش آیت الکرسی به کودکان

سر آغاز گفتار نام خداست که رحمت گر و مهربان خلق راست

نباشد جز الله پروردگار که زندست و پاینده آن کردگار

نگیرد خدا راکسالت فرا نه هرگز به خواب اندر آید خدا

زمین و سماوات از آن اوست همه ملک گیتی به فرمان اوست

چه کس راست در پیش یزدان سزا شفاعت کند جز به اذن خدا ؟

ز روز ازل تا به شام ابد بداند همه چیز ا ز خوب و بد

به چیزی زعلم یگانه اله احاطه ندارد کسی هیچگاه

جزآنچه بخواهدخدای نکو که مردم بدانند از علم او

بود وسعت علم او بیکران فراتر ز ارض است و هفت آسمان

ندارد براو زحمتی حفظشان علی و عظیم است آن بی نشان

در آئین حق نیست اجبار و زور شده آشکارا ضلالت ز نور

پس آنکس که از سرکشی دست شست بگرد ید مومن به ایزد درست

زده دست بر رشته ای استوار که همواره دارد ثبات و قرار

گسستن نباشدچنان رشته را سمیع و علیم است حقا خدا

خداوندبا مومنین است یار بود یاور مومنان کردگار

کند مومنان را ز ظلمت برون سوی روشنائی شود رهنمون

کسانی که گشتند کافر به دین خدا بود دیو و شیطانشان همنشین

که خارج نمایدکسان را ز نور در اندازد ایشان به ظلمات دور

از اصحاب نارند ایشان تمام بسوزند در آتش آن مدام

ترجمه شعر از:امید مجد

حفظ آیةالکرسی در کودکان با بازی کردن

اگر می خواهید کودکتان آیةالکرسی را حفظ کند، می توانید همراه با بازی کردن به او آموزش دهید. سه آیه را تقسیم بندی کنید و سپس با بازی و شوخی این آیات را به کودک بیاموزید و بعد از حفظ هر آیه به او جایزه کوچک بدهید تا به یادگیری مشتاق شود.

بهترین روش برای حفظ کردن آیت الکرسی + متن آیت الکرسی

3.9114
این مطلب مفید بود ؟8925
منبع : بخش دین و مذهب نمناک/ن/ز.ت
وبگردی