تقویت سیستم ایمنی
در کل وظیفهٔ سیستم ایمنی دفاع در برابر بیماری ها به علت ورود میکروب ها به بدن است اما شما می توانید به آسانی سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید.

روش آیورودا برای تقویت سیستم ایمنی بدن شما

یک سیستم ایمنی قوی از بدن در مقابل هر نوع ویروس دفاع می کند. طبق گفته ی آیورودا، سلامتی فقط به بیمار نبودن مربوط نیست. خوب بودن حالتی از تجربه ی سلامتی می باشد. شما باید با خوردن غذاهای مناسب سیستم ایمنی بدن را تقویت کنید زیرا که سیستم ایمنی ضعیف باعث بروز انواع بیماری ها می شود. با مصرف سبزیجات، میوه های رنگی و غلات سبوس دار، می توانید به بدن دقیقاً همان چیزی را بدهید که برای قوی بودن لازم دارد.

میوه و سبزیجات

چه غذاهایی سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند؟

غذایی که به سرعت به (اوجاس Ojas ) تبدیل می شوند برای سیستم ایمنی مفید و غذایی که به( آما Ama)  تبدیل می شوند برای سیستم ایمنی مضر هستند . اوجاس محصول نهایی هضم کامل است که باعث ایجاد ایمنی، سلامتی و احساسات پایدار می شود. از طرف دیگر، آما ناخالصی های گوارشی ناشی از عادات غذایی ناسالم است و نتیجه عکس می دهد و ایمنی و سلامتی را به خطر می اندازد.

1. با ادویه های تقویت کننده ی سیستم ایمنی آشپزی کنید:

غذای خود را به گونه ای طبخ کنید که خاصیت طبیعی غذا را بر هم نزند. به عنوان مثال، اگر ادویه های ملایم به سبزیجات و غلات پخته شده اضافه کنید، غذا با سرعت بیشتری به اوجاس تبدیل می شود. ادویه جات عطر و طعم خوبی می دهند و به هضم غذا کمک می کنند و مواد مغذی را به راحتی در دسترس بدن قرار می دهند. ادویه های مختلف نیز خاصیت تقویت کننده ی ایمنی به خصوصی دارند. به عنوان مثال، زردچوبه دارای یک اثر تعدیل کننده سیستم ایمنی است زیرا سم زدایی می کند و هوش سلول های ایمنی را افزایش می دهد و به همین ترتیب زیره باعث سوختن آما می شود. فلفل سیاه مجراهای بدن را پاکسازی می کند تا اوجاس به عمق بافت ها دست پیدا کند.

فلفل

2.  آگنی خود را تقویت کنید:

آگنی یا حرارت گوارش برای سلامتی بسیار حیاتی می باشد. ایمنی کاملاً تحت تأثیر قدرت آگنی، توانایی ما در هضم و جذب مواد مغذی در بدن است. اگر آگنی به دلیل عدم تعادل در تریدوشا مختل شود، متابولیسم متأثر می شود و پاسخ ایمنی و مقاومت طبیعی کم می شود. برای تقویت آگنی می توانید در طول روز آب گرم یا چای زنجبیل بنوشید.

خوردن مقدار مناسب با توجه به نوع بدن:

چنانچه در بخش بهداشت و سلامت نمناک اشاره کرده ایم نه خیلی کم و نه خیلی زیاد، تا باعث افزایش اوجاس شود و به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند. فقط ¾ از ظرفیت خود را غذا بخورید ، تا جایی را برای انجام فرآیند هضم غذا بگذارید . اگر تا حد سیری کامل غذا بخورید، باعث ایجاد ناراحتی و Ama می شوید.

غذا خوردن

به طور مداوم و در ساعات منظم در طول روز غذا بخورید:

وعده های غذایی منظم، بدن را قادر می سازد تا مواد مغذی را جذب کرده و به بدن انرژی ببخشد. این اتفاق همچنین باعث افزایش آتش گوارش نیز می شود. گیاهان دارویی را به رژیم خود اضافه کنید مانند ریحان، سیر، زنجبیل، زردچوبه، برگ زیتون، آمله و سایر موارد که آماده کمک به بدن برای دفاع از خود در برابر مهاجمان هستند. بسیاری از آن ها تعداد گلبول های سفید خون شما را بالا نگه می دارند و برخی دیگر از اندام های حیاتی بدن مراقبت می کنند.

بدنتان را سم زدایی کنید :

در آیورودا، Ama (ذخیره سموم ناشی از غذای هضم نشده) یکی از دلایل اصلی بروز بیماری ها می باشد. سو هاضمه و تشکیل آما از رسیدن مواد مغذی به بافت بدن جلوگیری کرده و عملکرد ایمنی بدن را تضعیف می کند . اگر مقدار زیادی غذای ناسالم مصرف می کنید، در معرض بسیاری از سموم محیطی هستید یا رژیم غذای سالمی ندارید، مرتباً سم زدایی کنید. گر چه لازم نیست وگان یا گیاهخوار باشید، این روش های غذایی دقیقا با خرد آیورودا مطابقت دارند. غذاهای سالم و تازه هضم را انتخاب کنید.

رژیم وگان

غذاهای فرآوری شده، کنسرو شده، منجمد یا بسته بندی شده هضم سخت تری دارند، آن ها همچنین شامل مواد مضر مانند نگهدارنده های شیمیایی هستند و بنابراین باعث ایجاد آما می شوند. غذاهای ارگانیک بهترین گزینه هستند زیرا نه تنها فاقد مواد شیمیایی می باشند بلکه حاوی مواد معدنی بیشتری نیز هستند. پروتئین های گیاهی مانند پنیر خانگی، شیر و حبوبات (ذرت خرد شده، عدس و سایر لوبیاهای خرد شده) باعث افزایش اوجاس و ایمنی بدن می شوند. گوشت به عنوان منبع پروتئین توصیه نمی شود زیرا هضم آن دشوار است و آما ایجاد می کند.

3. اصلاحات سبک زندگی

خوب بخوابید:

خواب کافی به ویژه برای هر کسی که می خواهد ایمنی بدن را افزایش دهد و در برابر بیماری مقاومت کند، بسیار مهم و ضروری می باشد. بدن در حالت استراحت دست به کار می شود. خواب عمیق به سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا پروتئین هایی به نام سیتوکین را آزاد کند، که برخی از آن ها به خواب کمک می کنند. چرخه متعادل استراحت و فعالیت به سلول های ایمنی بدن کمک می کند تا به درستی بازسازی شوند. کمبود خواب این روند چرخه ای را قطع می کند و می تواند باعث افزایش میزان ابتلا به دیابت، بیماری های قلبی، افسردگی و سایر بیماری ها شود.

خوب خوابیدن

یوگا و مدیتیشن انجام دهید:

یوگا و مدیتیشن بر پاسخ ایمنی بدن تأثیر مثبت می گذارند . آن ها این کار را در درجه اول با کاهش استرس انجام می دهند.

پرانایاما:

اگر استرس عامل اصلی به خطر انداختن سیستم ایمنی بدن شما باشد، Nadi Shodhana (جایگزین تنفس با بینی) فعالیت کمکی قدرتمندی می باشد که باید فوراً شروع کنید. پرانا، نفس حیات، جوهر ظریف نیروی حیاتی است که به هر یک از ما زندگی می بخشد. این ماده به هر سلول و بافتی در سراسر بدن انرژی می بخشد و با نفس تحریک شده و ادامه می یابد. پرانا سیالیت و نشاط را به کانال های انرژی ظریف بدن باز می گرداند ، تنش جمع شده را آزاد می کند و از سیستم عصبی به عنوان یک کل پشتیبانی می کند.

آیورودا به ما می آموزد که اوجا و ایمنی قوی نتایج طبیعی سلامتی است که به آگنی، رژیم غذایی سالم، سبک زندگی حمایتی و سیستم عصبی متعادل بستگی دارد. همه چیز به شما بستگی دارد ، نقاط قوت و آسیب پذیری منحصر به فرد شما ، و مسیر شخصی شما به سمت بهبودی.

روش تقویت سیستم ایمنی با طب آیورودا

56
این مطلب مفید بود ؟60
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : medium / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
وبگردی