مجالس عزاداری
برای حضور خانوادگی با همسر و فرزند در مجالس عزاداری محرم باید برخی نکات را رعایت کنید تا بتوانید بهتر عزاداری کنید.

آنچه برای حضور خانوادگی در مجالس عزاداری باید بدانید

همه ساله با آغاز ماه محرم، مراسم سوگواری سید و سالار شهیدان، امام حسین (ع) با شور و عشق حسینی بسیار زیادی در تمام کشور برپا می‌شود. اکثر ما شیعیان از کودکی با عشق به اهل بیت آشنا هستیم و خواهان شرکت در مراسم عزای سالار شهیدانیم. اگر امسال محرم قصد شرکت در مراسم عزاداری سومین امام شیعیان و یاران باوفایش را دارید، به نکات این بخش از نمناک توجه نمایید.

مجالس مختلف را بررسی کنید

قبل از رفتن به مراسم عزاداری امام حسین (ع) با همسرتان به نتیجه برسید که به کدام یک از مراسم ها بروید. حتما با هم مجالس مختلف را بررسی کنید و بر روی مجلسی که علایق و سلیقه هر دوی شما را تامین می کند، به تفاهم برسید چرا که این روزها هیئت های مذهبی و جلسات عزاداری زیادی برپا می شود.

در انتخاب مجلس به دو موضوع توجه کنید

در انتخاب مجلس به دو موضوع توجه کنید. مجلسی را انتخاب کنید که بار محتوایی خوبی داشته باشد و سخنران و مداح آن از منابع و روایات معتبری استفاده کند و در شعور حسینی را در شما متجلی کند.

مجالس عزاداری

محل مناسب را برای عزاداری انتخاب کنید

هیئتی را برای عزاداری انتخاب کنید که حداقل امکانات و شرایط را داشته باشد و محل مناسب، آرام و ایمن برای عزاداری شما و همسرتان فراهم کند تا با آرامش بتوانید به محتوای مجلس توجه داشته باشید.

مکان هیئت را بررسی کنید

حسینیه ها و هیئت ها معمولا دارای قسمت جداگانه مردانه و زنانه هستند،حسینیه ای را انتخاب نمایید که جای کافی برای نشستن داشته و صدای مداح و سخنران به گوش شما برسد، اگر می خواهید با همسرتان عزاداری نمایید، مجالس و هیئت هایی هم وجود دارد که این امکان را داراست که شما و همسرتان در حیاط یا محوطه بیرونی در کنار هم از فضای معنوی استفاده کنید.

در انتخاب مجلس عزاداری امام حسین به سن بچه ها توجه کنید

اگر فرزند خردسالی دارید مجلسی را انتخاب کنید که کوتاه تر باشد تا حوصله او سر نرود.اگر فرزند شما نوجوان است، مجلسی را انتخاب کنید که سطح مطالب و محتوای ارائه شده در آن مناسب بوده و سینه زنی و نوحه خوانی پرشورتری داشته باشد. برخی هسیئت ها نیز با سپردن کارها به نوجوانان در کنار عزاداری، سبب کسب مهارت و تجربه برای آنان خواهد شد.

مراقب کودکان باشید

در حین برگزاری مراسم باید مراقب کودکان باشید، جایی از مجلس را برای نشستن انتخاب کنید که تا حد امکان هنگام خاموش شدن چراغ ها زیاد تاریک نباشد و باعث ترس و وحشت بچه ها نشود. برای کودکتان آب و خوراکی همراه داشته باشید، اگر کودکتان از سر و صدا و همهمه سینه زنی و نوحه خوانی می ترسد، او را از مجلس بیرون ببرید.

به رفتارتان توجه نمایید

در مراسم عزاداری سالار شهیدان به همه احترام بگذارید ودر صورت نیاز به افراد کمک کنید.در اشاعه ی اخلاق اسلامی ورفتارهایی مانند تواضع، سلام کردن، رعایت حال افراد مُسن و اجتناب از گناه و ظن بد، پیشقدم باشید.

به موقعیت و وضعیّت اطرافیان، توجّه داشته باشید

در مراسم عزاداری سالار شهیدان حقوق دیگران را رعایت کرده و در همه حال، وضعیت دیگران را در نظر بگیرید مثلا در شلوغی جمعیت می خواهید از بین مردم یا از بین دسته عزادارو... رد شوید، دیگران را نیز در نظر بگیرید.

پوشش درستی را انتخاب کنید

در ماه محرم و مراسم عزاداری امام حسین (ع) انتخاب درستی برای پوششتان داشته باشید و سنجیده تر و معقول تر لباس بپوشید مثلا از پوشیدن لباس های به رنگ جیغ و... خودداری کنید، حجابتان را تا حدودی رعایت کنید و از پوشیدن شلوارهای کوتاه و مانتوهای خیلی کوتاه خودداری کنید.

مراقب آرایشتان باشید

برای حضور در مراسم عزاداری سالار شهیدان آرایشی انجام ندهید که زننده و خیلی غلیظ باشد، در صورت تمایل آرایش خیلی کم و ملایم انجام داده و فقط عیوب چهره خود را بپوشانید به طوری که آرایشتان در مراسم به چشم نیاید.

مهم ترین نکات برای حضور خانوادگی در مجالس عزاداری

45
این مطلب مفید بود ؟41
منبع : بخش دین و مذهب نمناک/ن/ن.ح
برچسب : ماه محرم
وبگردی