جنین لاک پشت
موجودات عجیبی در این دنیا وجود دارد که یکی از عجیب ترین و جذاب ترین آنها حیوانی است که درون تخم تغییر جنسیت می دهد.

حیوانی که جنینش در تخم تغییر جنسیت می دهد 

ایده و نظریه ی تغییر جنسیت در بین حیوانات داخل تخم و تبدیل شدن آن ها به جنسیت متضاد، شاید غیرممکن به نظر برسد اما تحقیقات نشان می دهد که همچین چیزی در طبیعت اتفاق می افتد. بعضی از گونه های حیوانی هستند که بعد از تغییرات آب و هوایی می توانند جنسیت خود را تغییر دهند. جنین لاک پشت هایی که جنسیت خود را با حرکت کردن داخل تخم تغییر می دهند موضوع جالبی است که در این بخش از گوناگون نمناک به آن پرداخته ایم.

جنین لاک پشت

ماجرای تغییر جنسیت جنین لاک پشت در تخم

تحقیقات مختلفی در آکادمی های علمی کشور چین و دانشگاه های مربوط به زیست شناسی انجام شده است و در این آزمایش ها تخم هایی را مورد بررسی قرار دادند که مخصوص لاک پشت بود و در آب های تازه یافت می شد. تخم های این لاک پشت ها به دمای هوای لانه خود به شدت وابسته بودند و تغییرات آن ها بر اساس تغییرات دما بود. 

محققان به این نتیجه رسیدند که گرما روی جنسیت این گونه ها اثرگذار است به این صورت که تعیین جنسیت آن ها وابسته به گرمای هوا است. مطالعات آن ها نشان داد که با گرم شدن هوای کل دنیا و افزایش دما، نسبت جنسیت های مختلف در آن ها به نصف رسیده است اما آمار تولید مثل در آن ها تا حد قابل توجهی کاهش داشته است؛ البته همه تحقیقات چنین نتیجه ای را به اثبات نرساندند.

بعضی از رفتارهای این گونه ها نشان می دهد که بسیاری از آن ها میلیون ها سال هم زندگی کرده اند ؛ البته به شرطی که دمای هوا متعادل باشد. رفتارهای آن ها با تغییرات دمایی، دستخوش تغییر قرار می گیرد ، مثلاً زمان خوابیدن لاکپشت روی تخم ها یا تغییر ساختار لانه در گرم ترین زمان سال نشان دهنده تغییراتی می باشد که به دلیل تغییرات دمایی است. 

تخم لاکپشت

یکی دیگر از این تغییرات ، تغییر جنسیتی آن ها است. محققان به این نتیجه رسیده اند زمانی که تخم های لاک پشت ها در معرض هوای گرم قرار بگیرند و افزایش دمای بالایی را احساس کنن، دچار تغییر می شوند و لاک پشت ها در چنین شرایطی داخل تخم حرکت می کنند. اگر لاک پشت داخل تخم نر باشد، بعد از گرمای هوا به ماده تبدیل می شود اما اگر ماده باشد، در معرض سرمای هوا به نر تبدیل می گردد. یعنی آن ها از همان کانال های یونی داخل تخم می توانند متوجه تغییرات دمایی باشند  زیرا آزمایشات مختلف، هنگامی که فعالیت یون ها را مسدود کرد، متوجه شدند که هیچ تغییر دمایی روی آن ها اثر گذار نیست. 

البته لاک پشت ها در معرض خطرات زیادی در کل جهان هستند . به عنوان مثال در برخی از کشورهای آسیایی آن ها را به عنوان وعده غذایی مصرف می کنند یا زیستگاه آن ها به دلیل زندگی های شهری دچار آسیب شده است اما وجودشان در طبیعت بسیار ضروری می باشد.

ماجرای تغییر جنسیت جنین لاک پشت در تخم

3.622
این مطلب مفید بود ؟166
منبع : eurekalert / بخش سرگرمی نمناک /ن/س
وبگردی