لباس های مضر
پوشیدن لباس‌های مختلف، هیجان انگیز است اما باید قبل از انتخاب لباسی که می خواهید بخرید و در دراز مدت به تن کنید، دقت نمایید تا به سلامت‌تان آسیب نزند.

لباس هایی که برای سلامت بدن شما مضرند

خواه در لباس پوشیدن از مد پیروی کنید یا لباس هایتان را خودتان ست کنید، وقتی صحبت از اثر لباس بر سلامت می‌شود، همه لباس‌ها مثل هم نیستند. واقعیت این است که برخی از لباس هایی که می‌پوشید روی سلامتی شما تاثیر می‌گذارند!

اگرچه این لباس‌ها ممکن است ظاهری شیک، تمیز و فریبنده در شما ایجاد کنند اما توجه به خطرات مختلف سلامتی که با انواع خاصی از لباس‌ها مرتبط است بسیار مهم می‌باشد. برای اینکه بهترین ظاهر را داشته باشید، بهتر است قبل از این که برخی از لباس‌ها را بپوشید خطرات سلامتی احتمالی آنها را نیز در نظر بگیرید.

کفش‌های پاشنه بلند

برخی از خانم‌ها از پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند و راه رفتن با آن لذت می‌برند. در واقع، امروزه پوشیدن کفش هایی با پاشنه 4-5 سانتی متری برای اکثر خانم‌ها معمول است.

بیشتر آنهایی که قدی کوتاه دارند از آن برای افزایش قد استفاده می‌کنند و این کفش‌ها می‌توانند ظاهری زیبا به آنها بدهند. با این وجود، پوشیدن این کفش‌ها در طولانی مدت می‌تواند یک فاجعه برای سلامتی به همراه داشته باشند.

پاشنه‌های این کفش، فشاری غیر ضروری به ستون فقرات، کمر و زانوها وارد می‌کند که پوشیدن مداوم آن می‌تواند صدمات زیادی به ماهیچه‌های ساق پا وارد کند و علاوه براین، هر چه پاشنه کفش بلندتر باشد نیرو و وزن غیر ضروری بیشتری روی مچ پا وارد می‌شود که همچنین خطر پیچ خوردگی پا، دررفتگی و شکستگی را نیز در این ناحیه بسیار افزایش خواهد داد و ممکن است عواقب ناگواری را به همراه داشته باشد؛ بنابراین چنانچه پیش از این هم در نمناک گفته شد دفعه بعد که قصد پوشیدن این کفش‌ها را داشتید با در نظر گرفتن عواقب آن، به سلامت خود لطف کنید.

کفش های پاشنه بلند

لباس زیر تنگ

امروزه لباس زیر تنگ انتخاب محبوبی میان خانم هاست. اگرچه لباس‌های زیر گشاد نیز گزینه‌ای جذاب نیست اما مهم است که درک کنید، پوشیدن لباس زیر تنگ برای سلامتی مضر است زیرا رگ‌ها و عروق پوست را تحت فشار قرار می‌دهد و علاوه براین، اگر مستعد ابتلا به عفونت ادراری یا دیگر عفونت‌ها هستید، پوشیدن لباس زیر تنگ می‌تواند روند بهبودی را دشوار کند و همچنین بسته به فعالیتی که انجام می‌دهید، تعریق زیاد باعث می‌شود تا باکتری‌های مضر به واژن منتقل شوند. گذشته از این خطرات، پوشیدن لباس زیر تنگ به عروق ناحیه مقعد فشار آورده و خطر بواسیر را به همراه خواهد داشت.

کفش‌های نوک تیز

وقت آن است که بدانید کفش‌های نوک تیز هم برای سلامتی مضر هستند زیرا با توجه به اینکه انگشتان شما را به شکلی غیر طبیعی قالب می‌زند، آنها را جمع کرده و فشار می‌دهد؛ بنابراین جای تعجب نیست که به خصوص برای انگشتان پا مضر باشند.

در واقع، این نوع کفش ممکن است باعث تورم انگشتان پا و تورم (تومور عصبی) شود که معمولا بین انگشت سوم و چهارم پا رخ می‌دهد و در نتیجه عصب پا در اثر تحمل فشار بزرگ شده و در نهایت دچار آسیب دیدگی دائمی می‌شود. بنابراین بهتر است از پوشیدن این کفش‌ها خودداری کنید و کفشی را انتخاب کنید که در قسمت انگشت شست پا جای آزادی داشته باشد.

کفش های نوک تیز

شلوار جین چسبان

شلوار جین چسبان طی چند سال اخیر محبوبیت بیشتری پیدا کرده است و برخلاف نمونه‌های گشاد برای سلامتی بسیار خطرناک می‌باشد. چسبان بودن این شلوارها می‌توانند موجب بروز حساسیت‌های پوستی و خارش بدن در قسمت هایی مانند باسن، کشاله ها، پاها و ساق پا شوند. اگرچه این شلوارها مورد پسند شما قرار می‌گیرد اما باید از این واقعیت آگاه باشید که خود را در معرض خطر قرار می‌دهید.

تنگی شلوار جین ممکن است باعث بی حسی و گزگز شدن پاهای شما شده و تنگی آن در ناحیه کمر در برخی افراد موجب ریفلاکس اسید معده می‌شود. در برخی از افراد نیز این شلوارهای چسبان موجب تشدید بیماری‌های سندرومی مانند سندروم کمپارتمان می‌شود که به دلیل تجمع فشار ناشی از تورم بافت‌های بدن است. زین پس سعی کنید شلوار جین گشاد و راحت بپوشید.

شلوار جین چسبان

دمپایی لاانگشتی

دمپایی‌های لاانگشتی انتخابی محبوب برای زنان می‌باشد. اگرچه این دمپایی‌ها علاوه بر جذابیت می‌توانند به راحتی پوشیده و در آورده شوند و پاهایتان را در فصل تابستان خنک نگه دارند اما با خطراتی نیز همراه هستند.

اولین خطر اینکه این دمپایی‌ها پاها را پوشش نمی دهد و این باعث آسیب پذیری آنها در برابر اشیا، زمین خوردن، لگد زدن و ضربه زدن می‌شود. به علاوه این در معرض دید بودن پاها می‌تواند پوست را مستعد ابتلا به انواع مختلف سرطان کند.

خطر بعدی این است که این دمپایی‌ها کفی نازکی دارند و از پا حمایت نمی کنند به همین دلیل می‌توانند مشکلاتی را برای کل بدن ایجاد کنند و همچنین ممکن است باعث درد بین انگشت سوم و دوم نیز شود.

با این اوصاف، اگر هنوز هم تمایل به پوشیدن این دمپایی‌ها دارید به دنبال مارکی باشید که کف آن ضخیم باشد و استفاده از کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید و همچنین مراقب باشید که در کجا قدم می‌زنید.

دمپایی های لاانگشتی

جواهرات سنگین

امروزه مد و فشن به سوی استفاده از اکسسوری‌های سبک و ظریف رفته است در حالی که گوشواره و گردنبند‌های سنگین نیز طرفداران خود را داشته و گاهی نشانه ثروت تلقی می‌شود.

اگر شما نیز از این نوع جواهرات استفاده می‌کنید باید بدانید که ممکن است عواقب تلخی بر سر راهتان باشد. اول این که این گوشواره‌ها آنقدر سنگین و بزرگ هستند که می‌توانند به طور ناخواسته لاله‌های گوش را پایین کشیده یا پاره کنند.

در واقع، این گوشواره‌ها به دلیل اینکه همیشه به گوش آویزان هستند یک فشار مستمر به گوش وارد می‌کنند که به مرور زمان باعث آسیب دیدن لاله گوش نیز خواهند شد، به خصوص اگر یک کودک سرگرم بازی با آنها شود.

به همین منظور گردنبند‌ها و زنجیر‌های سنگین می‌توانند فشار زیادی بر گردن، کمر و سینه شما وارد کنند و همچنین دستبند و انگشترهای سنگین و بزرگ نیز باعث درد مچ دست، بازو، دست و انگشت شما می‌شود. به همین دلیل اگر قصد خرید جواهرات دارید به سبکی و کوچک بودن قانع باشید.

جواهرات سنگین

لباس هایی که حاوی مواد تحریک کننده هستند

آیا تابه حال بعد از پوشیدن لباس خاصی، شاهد بثورات پوستی بوده اید؟ لباسی که می‌پوشید از انواع مختلفی از الیاف، پارچه و مواد تشکیل شده است اما محصولات زیادی نیز در روند تولید بسیاری از پوشاک استفاده می‌شود که می‌تواند برای سلامتی مضر باشد.

به عنوان مثال، برخی از لباس‌ها حاوی فرمالدئید، مواد ضد حریق، رنگ یا لاتکس هستند که همه آنها می‌توانند واکنش‌های آلرژیک ایجاد کنند، بنابراین برای پیشگیری از تحریکات احتمالی پوستی، بثورات یا بدتر از آن، یافتن لباسی که از سبک زندگی سالم شما پشتیبانی کند بسیار مهم است.

در صورت امکان، از پارچه هایی که گردش آزادانه هوا دارند، مانند الیاف طبیعی پنبه، ابریشم، لنین و کشمیر استفاده کنید. همچنین سعی کنید لباس هایی با رنگ روشن بپوشید زیرا معمولا رنگ کمتری دارند. در کل با توجه به برچسب لباس خود برای پیشگیری از پخش شدن رنگ، آن را جداگانه بشویید.

حساسیت به لباس

لباس شنا (مایو)

از آن جایی که مایو به طور کامل بدن را پوشش نمی دهد می‌تواند شما را در برابر انواع خاصی از سرطان‌های پوست آسیب پذیر تر کند. از این گذشته، سطح بیشتری از پوست در معرض نور خورشید و اشعه‌های مضر فرابنفش قرار می‌گیرد. همچنین لباس خیس می‌تواند نگرانی‌های زیادی را برای سلامتی ایجاد کند.

در حقیقت همانطور که در مطلب دیگری از نمناک خواندید باکتری‌ها دوست دارند در مکان‌های تاریک و مرطوب رشد کنند و اگر تمام روز با این لباس باشید خطر ابتلا به عفونت مخمر یا عفونت ادراری را افزایش می‌دهد به ویژه هنگامی که باکتری هایی از آب وارد بدن شوند.

بنابراین به منظور پیشگیری از خطراتی که لباس شنا دارد، استفاده از ضدآفتاب را فراموش نکنید و مایویی خریداری کنید که پوشش کامل تری را داشته باشد، به خصوص زمانی که می‌خواهید در ساحل باشید.

گن لاغری

بسیاری از خانم‌ها برای دستیابی به ظاهری مرتب و خوش فرم روزانه از گن استفاده می‌کنند. اگر چه انواعی از گن‌ها هستند که از شکم تا ران را حمایت می‌کنند و از لحاظ زیبایی لذت شما را به همراه خواهند داشت اما قیمت بالایی نیز دارند.

از آنجا که گن‌های تنگ فشاری غیرضروری و ناخواسته به اندام‌های داخلی شما وارد می‌کنند، در صورت پوشیدن بیش از حد باعث ایجاد مشکلات سلامتی از جمله ریفلاکس اسید و سوزش معده خواهند شد و می‌تواند باعث انقباض پهلوها و ران شود. بنابراین تا جایی که ممکن است از پوشیدن گن خودداری کنید.

گن لاغری

شلوار‌های یوگا

امروزه شلوار یوگا برای اکثر خانم‌ها بسیار محبوب شده است زیرا به راحتی پوشیده می‌شود و حس راحتی نیز می‌دهد. شلوار یوگا می‌تواند برای سلامتی شما مضر باشد زیرا به دلیل تنگی بیش از حد، با توجه به شدت فعالیتی که انجام می‌دهید پس از تعریق، رطوبت با پوست شما برخورد کرده و منجر به عفونت‌های قارچی خواهد شد و علاوه براین، شلوار یوگا می‌تواند خطر ابتلا به فولیکولیت، فولیکول‌های مو ناشی از باکتری، را افزایش دهد.

ممکن است شاهد برخی از برجستگی‌های ریز قرمز روی پاهای خود باشید که این می‌تواند به دلیل تحریک پوستی ناشی از شلوارهای تنگ باشد. گر چه ممکن است صرف نظر کردن از شلوار یوگا دشوار باشد اما مهم است که لباس‌های گشادی را انتخاب کنید به خصوص هنگام تمرین تا پوست بتواند نفس بکشد.

شلوار های یوگا

لباسی که حاوی نیکل است

نیکل، در لوازم جانبی بیشماری مورد استفاده قرار می‌گیرد و در بسیاری از انواع مختلف لباس وجود دارد. اگر پس از استفاده از گوشواره ها، دستبند‌ها یا عینک‌های خاص احساس خارش یا قرمزی داشتید، یا اگر زیپ شلوار یا لباس تان به پوست تان برخورد کرده و شاهد جوش هایی شدید لازم است که به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است به نیکل آلرژی داشته باشید.

در حقیقت، این یکی از رایج ترین انواع آلرژی‌های پوستی است بنابراین بهتر است اقدامات لازم را انجام دهید تا در صورت امکان تماس با نیکل را محدود کنید. بهترین گزینه انتخاب قطعاتی فولادی و ضد زنگ، نقره و پلاتین است. همچنین لباسی را انتخاب کنید که دکمه‌های پلاستیکی داشته باشد. شما می‌توانید روی فلز، رنگ بزنید تا مستقیما با پوست شما تماس نداشته باشد.

کیف دستی‌های بزرگ

به نظر می‌رسد زنان تمایل دارند بیشتر وسایل خود را اعم از کیف پول، کلید ها، لوازم آرایش، آدامس، عینک مطالعه، لوسیون، برس و لنز و...را با خود حمل کنند اما حمل روزانه آنها آسیب بیشتری را به بدن وارد می‌کند.

در حقیقت با افزایش اندازه کیف دستی و تکثیر محتوای آنها فشار بی موردی را به پشت، شانه و آرنج خود وارد می‌کنید. حتی ممکن است به دلیل سنگینی و فشار، شانه‌های شما افتاده نیز شوند بنابراین برای مقابله با این مشکل، کیف دستی‌های کوچکتری را انتخاب نمایید که این امکان را به شما می‌دهد تا وسیله‌های کمتری را با خود حمل کنید.

کیف دستی های بزرگ

لباس هایی که حالتان را بد می‌کند

با تغییر فصل، سبک لباس پوشیدن نیز تغییر می‌کند و برای شما نیز مهم می‌شود تا لباس‌های جدیدی را انتخاب کنید. با این وجود برخی از لباس‌ها ممکن است مورد توجه شما واقع نشوند، به عنوان مثال ممکن است ظاهر شلوارهای زاپ دار را دوست داشته باشید اما ممکن است هنگام پوشیدن آن در یک مکان عمومی احساس راحتی نکنید.

تحقیقات نشان داده است که بین لباس و خلق و خو ارتباط زیادی وجود دارد بنابراین وقتی صحبت از انتخاب انواع مناسب لباس برای سلامتی می‌شود ضروری است که سلامت عاطفی خود را نیز در نظر بگیرید.

این بدان معناست که پوشش شما، سبک و ترندهایی است که باعث می‌شود نسبت به خود احساس خوبی داشته باشید بنابراین از پوشیدن لباس هایی که چنین نیستند، اجتناب کنید.

در حقیقت لباس هایی که با پوشیدن آنها احساس ناراحتی می‌کنید ممکن است موجب اضطراب، عصبانیت یا خجالت شما شوند و در نهایت متوجه می‌شوید که سطح تمرکز و بهره وری شما روبه کاهش است.

از طرف دیگر، اگر در آنچه می‌پوشید احساس اطمینان و راحتی می‌کنید احتمالا روحیه و نگرش شما مثبت تر نیز خواهد شد بنابراین هنگام انتخاب لباس، سلامتی خود را اولویت قرار دهید و لباسی را بپوشید که احساس بهترین حالت را به شما می‌دهد.

این لباس‌ها برایتان خطرناک و مضر هستند!

4.613
این مطلب مفید بود ؟121
منبع : بخش دنیای مد نمناک/ن /ز.ت
برچسب : خرید لباس
وبگردی