تولد
قبل از رفتن به مدرسه
با نزدیک شدن زمان بازگشایی مدارس والدین باید برای کودک خود قبل از شروع مدرسه شرایطی را فراهم کنند تا دانش آموزان سالم تر و شاداب تر سال جدید را شروع کنند.

نکاتی که والدین پیش از باز شدن مدارس باید بدانند

با نزدیک شدن ماه مهر، ماه بازگشایی مدارس، دانش آموزان و والدین آنها در تب و تاب آماده شدن برای رفتن به مدرسه هستند. والدین بهتر است قبل از شروع مدرسه به منظور ارتقاء کیفیت شرایط دانش آموزان برای داشتن جسمی و روحی سالم تر و شاداب تر با رعایت برخی نکاتی که در این بخش از خانواده پلاس نمناک آورده ایم، آنها را آماده ورود به مدرسه نمایند.

خواب کودک را منظم کنید

در تابستان اغلب کودکان صبح زود بیدار نمی شوند به همین خاطر زمان بازگشایی مدارس با مشکلات خواب روبرو خواهند شد. والدین چند هفته ی آخر تابستان کودکان را هر روز یک ساعت زودتر بیدار کنند تا به تدریج کودک به بیدار شدن در صبح زود عادت کند.

همچنین شب ها نیز باید زودتر بخوابید و تا دیر وقت بیدار نباشید. باید بدانید به هم ریختن سیکل خواب و نامنظم شدن آن اولین تاثیرات را بر روی حافظه، تمرکز و یادگیری دانش آموز گذاشته و موجب اضطراب و استرس او می شود.

تنظیم خواب کودک

مطالب را یادآوری کنید

بچه ها در تابستان به دلیل بازی، کلاس های تفریحی،استراحت و گردش از درس و مدرسه فاصله می گیرند و مطالب درسی را فراموش می کنند. به آن ها وقت دهید و کمی با آنها درس ها را مرور نمایید. ماه اول بازگشایی مدارس مطالب فراموش شده ی تابستان دوباره مرور خواهند شد.

کیف و یا کوله پشتی مناسب انتخاب کنید

انتخاب کیف و کوله پشتی برای دانش آموزان اهمیت زیادی دارد. کیف های تک بند به خصوص وقتی سنگین هستند، سبب آسیب به ستون فقرات می‏شوند پس دانش آموزان، باید از کوله پشتی استفاده کرده و هر دو بند آن را روی شانه بیندازند.

کوله باید خیلی آویزان نباشد و طول آن نباید بیش تر از دوسوم ناحیه انتهای گردن تا ستون فقرات خاجی باشد.

کوله باید کم تر از 15 تا 20 درصد وزن دانش آموز باشد و جنس محکمی داشته و به‏راحتی، قابل شست وشو باشند.

بندهای کیف باید از جنس ابر و یا پنبه باشد و چیزهای سنگین درقسمت پایین کوله و پشتش قرار بگیرد.

کوله پشتی دانش آموزان

کفش و کتانی مناسب انتخاب کنید

والدین باید در خرید کفش مدرسه دقت کنند. خرید کتونی و کفش بزرگ باعث می شود پا، داخل کفش، ثبات نداشته باشد و عضلات اضافه تری در اندام تحتانی سعی کنند پا را در کفش نگه دارند پس کفش، باید کاملا اندازه پا باشد.

کفی کفش، تخت نباشد و حدود سه سانتی متر پاشنه داشته باشد و در طول روز و پیاده روی فراوان در مدرسه، پاها را آزرده نکند.

کفی کفش باید قابلیت ارتجاعی مناسبی داشته و قوس داخلی کفش طوری باشد که قوس داخلی پا را بپوشاند.

در انتخاب لوازم التحریر دقت کنید

سعی کنید برای خرید لوازم التحریر دقت کنید. بهتر است که جامدادی ای که خریداری می کنید، کوچک و قابل حمل باشد. مدادهای ساده برای دانش آموزان ابتدایی نسبت به مدادهای نوکی و کاغذی دارای الویت بالاتری هستند. چرا که راحت تر تراشیده می شوند و کاربری آن راحت تر است.

در خرید تراش، بهترین انتخاب برای جنس آن پلاستیکی است. جنس پاکن نیز نه باید آنقدر سفت باشد که نوشته را به زحمت پاک کند و نه آنقدر نرم که سریع بشکند و با هر بار پاک کردن تکه تکه شود. در انتخاب دفتر نیز باید برای هر درس دفتری با تعداد برگه های مناسب برای همان درس انتخاب کرد.

انتخاب لوازم التحریر

برای بعد از مدرسه برنامه ای تعیین کنید

بعد از مدرسه برنامه ای بر اساس علایق کودک تنظیم کنید و زمانی را به انجام تکالیف او اختصاص دهید. با تبدیل کردن انجام تکالیف مدرسه بـه بخشی از روال روزمره ی کودک، از نزاع های روزانه بدلیل انجام ندادن تکالیف، پیش گیری کنید. بهتر است در خانه مکانی را برای مطالعه ی درس ها تعیین کنید تا دانش آموز بدون مزاحمت دیگران تکالیف خود را انجام دهد.

در جلسات معارفه شرکت کنید

اگر مدرسه قبل از شروع سال تحصیلی جلساتی را برای آشنایی و راهنمایی برگزار نمود، در این جلسه شرکت کنید تا با افراد مهم در مدرسه مانند معلمان کودک تان، مشاوران مدرسه، مدیر مدرسه و ... آشنا شوید. همچنین برای یافتن بهبود و یا افت تحصیلی فرزندتان حتما با معلمش صحبت کنید.

برخی نکات را به کودک خود بیاموزید

به فرزندتان توضیح بدهید کـه مدرسه و خصوصا کلاس درس قوانین خاصی دارد. احترام به معلم و نوع خطاب نمودن او را به فرزندتان بیاموزید. اهمیت پاکیزه بودن و درست لباس پوشیدن را برای فرزندتان توضیح بدهید. درباره ی چیزهایی کـه نباید بـه مدرسه برده شوند، به او بگویید.

اهمیت رعایت نوبت، استفاده ی مشترک از وسایل، رعایت نکات ایمنی در حین بازی و دعوت از دیگران برای بازی کردن را برای انها توضیح بدهید. بـه کودکان تان بیاموزید میان دانش آموزان یک کلاس تفاوت های زیادی مانند تفاوت در نژاد، مذهب، رنگ پوست و... وجود خواهد داشت، آنها باید تفاوت ها را بپذیرند و به همکلاسی خود احترام بگذارند.

آنچه والدین قبل از بازگشایی مدارس باید بدانند

52
این مطلب مفید بود ؟20
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی